18. - 20. júl Malacky: Uplynulý víkend sa niesol v znamení výbornej nálady, príjemného posedenia so známymi tvárami a v neposlednom rade Wizikovho slávneho „sáčkového gulášu“. Dožívajúca včelnica v Malackách sa stala už po piatykrát svedkom urputných „virtuálnych“ súbojov. Verejnú premiéru však zažil Markov „benchtable v2.0“ určený pre počítačovú zostavu na extrémny overclocking a chladenie suchým ľadom. Ako to celé dopadlo sa dozviete v krátkej reportáži z tejto vydarenej akcie. Mimochodom,
viete pri koľkých stupňoch zmrzne teplotné čidlo na ASUS P5Q Deluxe??? :-))
Rozhovor - 1.časť
To, že sa na 5. pretaktovanie.sk LANparty hralo ako o život, patrí už k tradičnej náplni každej správnej LANparty. Tentokrát bol v kurze Unreal Tournament 2004, Dirt, Serious Sam, COD4, CS 1.6 a ďalšie. Po prvýkrát sa k hernému „pareniu“ pridalo aj extrémne pretaktovanie (vrámci možností). :-)) Výlet do Amsterdamu volá!! BTW, priebežne zástupcovia nášho servera (palee, A2C) „okupujú“ prvé dve priečky. Ale nekričme hop, súťaž sa končí až zajtra. Začneme teda rovno z „hurta“, niekoľkými základnými otázkami na toho najpovolanejšieho, „hlavného overclockera“ – Marka Szucsa (MS). Otázky – Michal Kiradžiev (MK)..
MK: Ako vznikla myšlienka usporiadať 1. „OC session“ spojenú s 5. LAN party pretaktovanie.sk?
MS: Spomenul som si na LAN párty poriadané vo Švédsku pod menom Dreamhack, kde istí extrémni overclockeri taktujú PC pomocou LN2 (tekutý dusík) a Dice (dry ice - suchý ľad). Povedal som si – skúsme niečo podobné, v menšom, u nás, na Slovensku!
MK: Bolo ťažké nájsť podporu pre túto akciu? Či už po stránke organizačnej, alebo sponzorskej?
MS: To je jedná z vecí, z ktorej som azda najviac prekvapený. Všetci nám vychádzali v ústrety.
MK: Môžeš byť konkrétny?
MS: Ale samozrejme. Našu akciu podporili takí giganti ako Intel a ASUS. Intel – procesory, ASUS – základná doska P5Q Deluxe a dve grafické karty 4870 TOP, Linde – suchý ľad. Zo slovenských firiem patrí vďaka spoločnostiam Sofos – monitor AOC, reklamné predmety, TNTrade – chladiče Accelero S1, teplovodivá pasta, reklamné predmety a CRA - izolačný materiál.
Tento obrázok zrejme nepotrebuje komentár...
MK: Čo ostatné zloženie testovacej zostavy?
MS: Ostané komponenty sme použili vlastné. Za zmienku určite stojí môj „benchtable“. Po recenziách mi ešte zostal Benchtable v1.0, ktorý pre túto akciu nebol vhodný. Tak som si povedal dobre, treba urobiť v2.0, teda väčší a účelnejší. Približná predstava bola. Bolo potrebné ju už „len“ zrealizovať. Drevo nebol problém a tak bol za pár dní benchtable v2.0 na svete. Popravde som sa s výrobou poriadne zapotil, kým to bolo ako tak pripravené na Lanku.
MK: Chladiť suchým ľadom nie je rozhodne jednoduchá záležitosť. Okrem technického vybavenia na to isto treba istú dávku odvahy a know-how...
MS: Je to skutočne tak. Čo sa týka technickej výbavy – veža, izolácia, ľad. Veža - nakoľko jediná použiteľná veža sa nachádzala u nášho moderátora palee. Ten bol však zaneprázdnený a nemohol ju poslať. Riešenie sa ponúklo samo a to v našom spoľahlivom výrobcovi vodných blokov menom Jergus. Sám sa podujal na výrobu prototypu veže a tým pádom problém s vežou prestal existovať. Výrobný postup je riadne zdokumentovaný. Viac informácií nájdete v tomto vlákne diskusného fóra a v tomto online albume.
Postup výroby veže. THX maestro Jergus!
Vynorili sa však menšie, avšak rovnako závažné problémy... A to, kde zohnať izoláciu K-Flex a suchý ľad. Tu som sa obrátil na strýka Googla a pomohol ako vždy. Pri hľadaní izolácie K-Flex sa mi vynorila firma CRA s.r.o. sídliaca priamo v Bratislave! Ohľadne suchécho ľadu boli dve alternatívy - firma Messer alebo firma Linde. Pán Benčúrik (Linde) nielen že vedel o čom nám ide, ale bol aj naozaj veľmi ochotný a sám sa ponúkol, že nám dodajú prepravku aj s 15kg ľadu vo vnútri! Všetko zadarmo.
O know how sa, okrem vlastných zdrojov a skúseností, podelili viacerí ľudia. Konkrétne, už vyššie spomínaný, moderátor sekcie chladenia palee alebo chronicky známý Kingpin z fóra extremesystems.org.
MK: Okej, podeľ sa teda, prosím, s nami o to, ako to celé prebiehalo...
MS: V piatok som vyrazil skoro ráno, pretože som túto akciu organizoval. Mal som takmer všetky veci na zostavu okrem MB, CPU a VGA. Tie doviezol sm_oOx^ až navečer. To sme už nedočkavo stepovali a nevedeli vydržať, kedy procesor pôjde pod vežu. :-)) Objavili sa tam aj zdravé názory, aby sme sa najskôr zoznámili s doskou, čoho som bol zástancom aj ja.
Moje skúsenosti s doskami DFI, Biostar, eVGA, Gigabyte mi boli takmer na nič, keďže ASUS má BIOS úplne inak usporiadaný. Zoznamovanie však prebehlo rýchlo.
MK: Môžeš nám trošku priblížiť inštaláciu veže?
MS: Jasné, inštalácia veže na suchý ľad vás asi najviac zaujíma. Takže tu sú fotky:
Inštalácia backplate
Upnutie dosky na benchtable
Aplikácia pasty Arctic Ceramiqe (jediná pasta čo sa dá použiť do -150°C)
Gudas
Wizik
Broslowski
GABO
Newmi
GABO
bborecc
_Snake_
jano_baca_69
GABO
Michal Kiradžiev
FragStop2
scarinko
Petoooo
lkuzman
amd_sk
DiwaSwina
Michal Kiradžiev
A2C
A2C