EN

Ako na procesory AMD Duron

Návod "ako na pretaktovanie procesorov AMD Duron" som prebral zo stránky www.overclocking.cz , pričom je doplnený o pár novších informácií. Je prehľadný a hlavne jednoduchý. Vy , ktorí sa chystáte na pretaktovanie Durona pozrite si tento článok.

Tento procesor je dnes skloňovaný vo všetkých pádoch. Ponúka zrejme najlepší pomer cena/výkon, ale celé to má jeden háčik. V prvých fázach výroby boli všetky procesory Duron a Thunderbird "odomknuté", mohli ste si teda ľubovolne meniť multiplikátor. Bohužiaľ sa firma AMD rozhodla k celku logickému kroku - uzamknutiu multiplikátoru u všetkých nových CPU (niektoré z nových Thunderbirdov AXIA 1,3 a 1 Ghz boli tiež odomknuté...) a práve tomuto problému sa budeme venovať.

Prvým bodom je zistenie v akej situácii sa nachádzate:

  1. Odomknutý Duron + doska umožňuje meniť multiplikátor
  2. Odomknutý Duron + doska neumožňuje meniť multiplikátor
  3. Uzamknutý Duron + doska umožňuje meniť multiplikátor
  4. Uzamknutý Duron + doska neumožňuje meniť multiplikátor

Kombinácie sú zoradené podľa obtiažnosti. Pričom prvá je najjednoduchšia.

O situácii A nemá zmysel hovoriť. Stačí na doske alebo v biose zmeniť multiplikátor a môžete taktovať. Isté je, že šťastie je vaše druhé meno :).

Ak sa nachádzate situácii B, bude pre vás postup rovnaký ako v prípade uzamknutého Durona. Aj tak však by bolo vhodné kúpiť si niektorú z dosiek umožňujúcu zmenu násobiča. Keď už máte to šťastie, prečo neinvestovať do 100% využitia CPU.

Situacia C je v súčasnej dobe asi najbežnejšia. V tomto prípade je riziko zničenia CPU minimálne a všetky operácie zvládne každý.

AMD Duron

Na obrázku vidíte Duron v celej  svojej kráse a môžete si všimnúť niekoľko radov veľmi tenkých mostíkov označených L1 - L7. Ich dĺžka je však približne 1 mm. Práve tieto mostíky hrajú kľúčovú rolu (doslova) v odomkýnaní multiplikátoru. Pri bližšom pohľade totiž zistíte, že niektoré sú spojené a iné rozpojené.

Všimnite si prepálené - prerezané mostíky

V prípade, že máte dosku, ktorá umožňuje zmenu multiplikátoru, potom stačí spojiť všetky mostíky L1. To môžete urobiť pomocou elektrovodivého laku , mäkkej ceruzky. Hlavnou výhodou je, že v prípade potreby môžete lak pomocou liehu odstrániť, a CPU sa nič nestane. Úspech je zaručený. Teraz môžete zmeniť multiplikátor Durona.

                

Mostíky spájajte rovno nie krížom - dokonca sa spojiť susedné vôbec nesmú

Situácia D


Ďalšia fáza bude už obťažnejšia. Jedná sa totiž o najhoršiu variantu, ktorá vás mohla stretnúť. Uzamknutý Duron + doska neumožňuje meniť multiplikátor.

Tu si musíme upresniť niekoľko vecí. Multiplikátor je nastavený na dvoch miestach CPU a tie musíme zmeniť. Tieto veličiny sa menujú FID a BP_FID, pričom obidva sa musia zhodovať, inak by procesor nepracoval.

Nastavenie FID:

Táto veličina posiela  informácie o multiplikátore do čipsetu a ten ju vracia späť do CPU, kde sa následne porovnajú s hodnotou BP_FID. Nastavenie FID sa robí na mostíkoch L6.

Mostíky pre nastavenie FID
Na obrázku vidíte nastavenie pre Durona 600 Mhz. Mostíky sú nastavené na 0,1,1,0 . Pričom nula je spojený mostík a 1 rozpojený. (čítame z ľava!)

Nasledujúca tabuľka je vybratá priamo z manuálu procesora Duron a ukazuje ďalšie voľby nastavenia FID.

Tabuľka hodnôt FID

Jak vidíte, dostávame sa k hlavnému problému. Pri pretaktovaní budeme musieť niektoré mostíky spojiť a niektoré rozpojiť. Spojenie  by nemalo byť problémom opäť pomocou elektrovodivého laku, horšie to bude s rozpojovaním. Rozpojovanie sa totiž v továrňach AMD robí pomocou laseru! Nedoporučoval by som Vám skúšať rozpojiť mostíky priamo na CPU, pretože určite prídete o záruku (záleží aký ste majetný - Durony nie sú dnes drahé) a tiež je veľká šanca zničiť procesor. Najlepším riešením bude zaizolovať odpovedajúci pin priamo na CPU, čím vlastne dôjde k rozpojeniu. Toto rozpojenie môžete previesť napr. bezfarebným lakom na nechty (teraz sa nejedná o elektrovodivý lak :) alebo izolepou.

Piny odpovedajúce mostíkom FID zospodu CPU 

Ďalším krokom bude nastaviť multiplikátor pre veličinu BP_FID. Pre toto nastavenie sa používa sada mostíkov L3 a L4.

L3 a L4 mostíky pre nastavenie BP_FID

Najlepšie bude, keď si celý problém zapojenia BP_FID ukážeme na následujúcej schéme. Nemusíte sa báť, nieje to tak zložité ako to vyzerá.



Opäť sa jedná o Duron 600 Mhz, ktorý je v tomto prípade nastavený na mostíkoch L3 a L4 na hodnoty: 0,1,1,0. Rovnako ako v prípade FID. Hodnoty totiž musíme čítať po pároch, pričom GND = 0 a 2V = 1.

Pri pretaktovaní budeme musieť opäť lakovať. V tomto prípade to bude tak: 

Nastavenie BP_FID je teda možné procesoru " vnútiť " (override) a to privedením napätia Vcore tam, kde chceme "1", uzemnením tam, kde chceme "0".

Lepšie sa to povedať ani nedá. Je to teda vcelku jednoduché - opäť sa bude lakovať podľa tabuľky FID. Okrem toho ešte nesmieme zabudnúť na premostenie odpovedajúceho rezistora pod spojovaným mostíkom.

Nastavenie mostíkov L4 + premostenie rezistora

 

Metóda taktovania cez zbernicu

Táto metóda je poslednou - jednoduchou metódou na pretaktovanie Durona. K tomu však potrebujete matičnú dosku s KT133A chipsetom, ktorá umožňuje chod na 133 Mhz zbernici. Dobré dosky sú ABIT KT7A , MSI K7T Pro Turbo a iné. 

Najlepšie sa taktujú AMD Durony s nižším multiplikátorom (staré Durony 600 a 700 Mhz) pretože majú násobič 6 a 7. Štandartne je Duron prispôsobený na 100 Mhz zbernicu , vy si však na zvolíte zbernicu 133 Mhz (buď v biose , alebo jumprom na doske). Procesor pri 133 Mhz teda použije jeho štandardný násobič (Duron 600 Mhz - 6) a vynásobí ho zbernicou - teda v našom prípade 6x133 Mhz. A bez veľkých problémov je z Durona 600 Mhz - Duron na 800 Mhz.

Horší je prípad ak chcete takto pretaktovať Duron 750,800,850,900 a 950 Mhz,  pretože majú už vysoké násobiče napr. 7,5x133 = 1000 Mhz to by ešte mohlo fungovať , ale vyššie už asi nie. Preto pri týchto rýchlostiach CPU , musíme premaľovať mostíky L1 a umožniť tým zmenu násobiča. Tu však musí doska podporovať v Biose zníženie násobiča na nižšie, ako defaultné daného procesora. Teda si zvolíme napr. pri Durone 800 Mhz namiesto pôvodného násobiča 8 , menší napr. 6,5 alebo 7. Takto už bude možné procesor taktovať úspešnejšie.

Cieľom tohoto typu pretaktovania je menší násobič pri najvyššej frekvencii zbernice , čím sa nám zvyšuje priepustnosť pamäte a celkový výkon systému. Pri dobrom chladení chipsetu a špičkových pamäťových moduloch (PQI 150+ , Kingmax 150 a 166 Mhz) je možné dosiahnuť hodnoty okolo 155 Mhz. Bežné sú hodnoty okolo 137-145 Mhz.   

 

Nastavenie voltáže



Dôležitým a posledným prvkom dokonalého overclockingu Durona je nastavenie vyššej voltáže. V tomto prípade opäť čerpám z manuálu Durona, v ktorom je táto prehľadná tabuľka.




 

Tabuľka voltáže Duronov


Podľa nej môžete nastaviť vcelku bezproblémovo voltáž na sade mostíkov L7. V tomto prípade doporučujem nastaviť voltáž 1,550 , 1,6 , 1,65 nebo i 1,7 V pretože u týchto hodnôt nemusíte rozpojovať mostíky pomocou izolácie pinov na procesore. Hodnoty sú opäť : rozpojený mostík = 1, spojený = 0. Pre maximálny možný overclock zamaľujte všetky mostíky L7 lakom a máte napätie 1,85V - to už však treba poriadne chladiť



 

Štandardná voltáž Duronov je 1,5V.



Pre istotu ešte pridávam obrázok s popisom príslušných pinov na procesore. Izolácia je ale u vyššie doporučených hodnôt zbytočná.

Za návod ďakujem serveru www.overclocking.cz  .

Pridať nový komentár
TOPlist