EN

AMD Duron 750 Mhz od DSL

DSL nám zaslal už po druhý krát výsledky pretaktovania Durona 750 Mhz do súťaže. Nieje to len taký obyčajný príspevok . Obsahuje hodne zaujímavých informácii o modifikácii Case , o pamätiach APACER , regulátore otáčok ventilátora ....

Moja ZOSTAVA:

ABIT KT7A

Duron 750@1008 MHz

SPIRE MA320-30B3

128 MB APACER 133MHz CL3

TNT2 M64  GPU 145,MEM 165 MHz

SB Live! 1024

Realtek 8139

FireWire WD - WDAD002

HDD - WD400BB 40GB (7200ot./min)

TEAC 32x

Mitsumi (4x2x8x)

a ostatné príslušenstvo  

 

Minulý mesiac som posielal príspevok do Súťaži o pretaktovanie, vtedy som len zvýšil napätie a FSB. Tento raz som sa posnažil viac a výsledok si môžete prezrieť nižšie.

Z Internou frekvenciou sa ďalej ako 1025MHz ísť nedalo, tak som sa rozhodol „vytiahnuť“ FSB čo najvyššie a nastaviť príslušný multiplikátor aby frekvencia CPU bola okolo 1GHz. Zo starou ramkou som sa zastavil na 7*145MHz. Kamarát kúpil novú ramku Apacer s pozdĺžnymi chipmi,  4ks po stranách; predtým som takúto ramku nevidel a tak som ho poprosil o odskúšanie a vyplatilo dostal som sa na FSB 155MHz a stabilne – to je už celkom pekné, (multiplikátor 6,5). Pred touto zostavou som mal PentiumIII 500 MHz a pri komprimovaní do DivXu hádzalo 8 FPS, pokiaľ bol Duron na originálnej frekvencii 750MHz tiež dával 8 FPS po pretaktovaní na 1000(7,5*133)MHz to už bolo 13 FPS a po zvýšení FSB na 155 MHz je to 17 FPS, čo aj zodpovedá dvojnásobnej frekvencii procesora, lenže aj o 55% zvýšené FSB. Keby sa externá frekvencia zvýšovala tak ako interná, tak by výkon dnešných procesorov bol určite niekde inde ako je.

Výsledky priepustnosti pamäte zo SiSoft Sandra 2001se, pamäť je nataktovaná na 155MHz a časovanie je:  CAS Latency 3 ;  RAS to CAS Delay 2 ;  RAS Precharage 2 ; Cycle Time 6.

 

 

Ramka vyzera asi takto :

Pri nastavení FSB na 157MHz je priepustnosť pamäte v Sandre ALU 605 MB/s, FPU 685 MB/s, lenže pri tejto rýchlosti systém už nie je dlhodobo stabilný, zrejme kvôli teplote, v týchto horúčavách sa ani niet čomu čudovať. Na pamäti zatiaľ nie sú žiadne chladiče a teplota okolia je 28°C. Samotná ramka na takejto vysokej FSB dosť “kúri” asi 45°C, pri 133MHz je úplne chladná, teda teplota totožná z okolím.

Ramku som kúpil ako obyčajnú APACER PC133 CL3 a podľa štítku by aj mala byť,ale v skutočnosti „šľape” na 155MHz :-) O mesiac skôr som kúpil tak isto označenú ramku, lenže išla len na 142MHz. Rada pri kúpe pamäte RAM - Nie je APACER ako APACER sú také, ktoré majú Hyundai chipi a sú oveľa menej kvalitné, ako tie čo majú chipi označené ako Apacer. Hyundai išiel max. na 142MHz a CL3, Apacer chipi 155MHz CL3 oba kusy vyrobené v júni 2001. Pred tým som mal, teraz už 2roky starý APACER PC133 CL3 aj označený ako apacer išiel na 145 CL2. Štítok tohtoročných kusov  je úplne rovnaký, rozdiel je len v označení chipov. Tak pred nákupom sa radšej presvedčite, že kupujete plnohodnotný apacer. Čo ma prekvapilo pri tohtoročnom apacery bolo jeho usporiadanie chipov (len apacer chipy), ako je vidieť z obrázku ma ich pozdĺžne a sú len 4 po každej strane, ten 2 roky starý mal 8 chipov a to po každej strane.

V Agemáckom cenníku sa objavili APACER PC133CL2, zaujímalo by ma na koľko idú tie a či nevyzerajú podobne ako ten môj?

Ako som pozeral mojich konkurentov, tak veľké šance na výhru v Najvyššom pretaktovaní nemám, ale keby bolo aj pretaktovanie s najvyšším FSB, myslím, že by som sa pohyboval niekde pri vrchole vyhodnocujúcej tabuľky na konci mesiaca..

 Úprava CASE

Doteraz som mal teplotu procesora asi 52°C nie je to síce brutálne veľa, ale keďže som mal doma nejaké nevyužité ventilátory, rozhodoll som sa ich použiť a k tomu som musel vyrobiť otvory na Case.

Oveľa efektívnejšie je chladenie “cez tunel“ – teda prísun studeného vzduchu na chladič a na druhej strane odsávanie zohriatého  vzduchu von, ako len obyčajné na fúkanie na chladič. Preto som sa rozhodol túto teóriu využiť na chladenie procesora. Použil som čo sa nachádzalo doma, čo bolo veľmi lacné riešenie a teda aj efektívne. Úprava nevyzerá síce tak ako od profíka, a tiež nie veľmi komerčne ale účelom je za čo najmenej peňazí, čo najviac výkonu a ten je splnení. Taká zaujímavosť, takmer všetok vzduch čo vyfukuje ventilátor na procesore ide smerom nahor, je to spôsobené tím, že dole prekážajú kondenzátory, sú síce malé, ale vzduch má smerom nahor oveľa menší odpor a radšej smeruje tadiaľ, ako by sa mal vtesnávať ponad kondíky, ale to len vtedy, ak mu v prúdení smerom nahor nezavadzia zdroj., ktorý tam bol doteraz umiestený. Takže kvôli uvoľneniu tohto priestoru nad procesorom, pre lepšie vyfúkanie procesorového ventilátoru a tiež pre umožnenie odsávania teplého vzduchu von zo skrinky som potreboval posunúť zdroj k hornému okraju case.

Tu sú obrázky z upraveným Case :


Dieru do boku case som robil asi tak, že úhlovovou brúskou  (alias triskáčom, alebo aj carbo brúska) som vyrezal kosoštvorec, ktorý približne zodpovedal rozmermi k potrebnému ventilátoru (80mm). Samozrejme, že to nešlo vypíliť úplne kvôli guľatosti kotúča a keď som teda chcel ponechať  rozmery čo najbližšie k 80mm priemeru, tak som to musel vypíliť lupienkovou pílkou a verte tomu, že to šlo  - dokonca bez problémov  a bez problémov sa pílil aj plech hrúbky 1,2mm ale horšie to bolo tam, kde kotúč nechal  veľmi tenučký plech (0,01mm) tam to išlo len veľmi zle. Pre lepšiu okrúhlosť som som ešte zrovnal hrany “kruhu”, ale len veľmi málo, lebo ten kryt brutálne vrešťal.

Tak isto som postupoval aj pri vypílení diery na zdroj, rozdielne boli rozmery diery. Na pôvodnom mieste zdroja mi ostala diera a rozhodol som sa vyplniť ju ventilátormi, doma som mal 2x 40mm, tak som do plechu o rozmeroch zadnej strany zdroja vyrobil diery, ale už len lupienkovou pílkou, lebo rozmery boli dosť malé a vyhoveli na pílu. Samozrejme, že som to celé pripevnil na case.

Ukázalo sa, že takáto úprava pomohla a teplota zišla asi o 7°C pri maximálnej záťaži a pri žiadnej  o 3°C menej ako pred úpravou. Je to veľmi pekné čísielko vzhľadom na vynaložené prostriedky. Nepoužil som ani žiadne ochranné mriežky, tiež žiadne prachové filtre - tie som doma nenašiel. :-). Takže ma to prakticky stále len čas na prácu, ale bohužiaľ nie len to. Pred Duronom som mal PIII 500MHz a  bolo to oproti tejto zostave (chladičov) oveľa, oveľa tichšie a ten hluk vadí hlavne v noci pri inete, ale inokedy tiež nie je potrebný. Hlavný vinník hluku je procesorový ventilátor, samozrejme, že aj dva 80mm, ale tie by bez problémov mohli ísť na 7 V, ale na procesorový ventilátor to nestačí. Tá druhá vec čo ma to stálo bolo teda ticho v izbe a preto som sa rozhodol tento problém odstrániť tepelnou reguláciou na hlučné ventilátory.

Začal som hľadať v Amatérskom Rádiu a aj som našiel v čísle12/98, potrebné strany prilkladám na stiahnutie tu. Pred zhotovením samotného regulátora som sa ešte pre istotu poradil s kamarátom, ktorý sa v takýchto vecičkách vyzná a ten mi doporučil inú schému, vraj preto, že v AR je buď komplikovaná, alebo nezoženiem súčiastky a ja som radšej dal na jeho radu a poprosil ho o zhotovenie ním odporúčanej schémy. Dal my aj schému zapojenia tak som ju prekreslil do počítača a dávam ju tiež na stiahnutie. Zapojenie je odskúšané do odberu  prúdu 0,6 A, koľko maximálne zvládne neviem. Na schéme je obdĺžnik z označením 7805 vyzerajúci ako integrovaný obvod, ale je to tranzistor. Namiesto tranzistorov BD139 sa dajú použiť aj KD139. Ten tranzistor úplne na ľavo je senzor teploty a je dobré ho pripojiť externe na káblik a pripevniť na heatsink. Trimrom 470 sa dá veľmi jednoducho nastaviť pracovná teplota ventilátorov, teplota pri ktorej pôjdu na maximálny výkon. Minimálna teplota sa nenastavuje, lebo je zabudovaná ochrana, aby sa vždy točil ventilátor a vtedy bude mať napätie okolo 6 V.  

  

 

Kliknite pre zväčšenie aby ste videli schému

Certifikát bol zaslaný tiež. Ten sme overili a je autentický - Dušan je zaradený do súťaže.

S pozdravom DSL

Pridať nový komentár
TOPlist