Druhá generácia procesorov Phenom zažíva momentálne obdobie veľkej popularity, AMD ich po vyladení 45nm výroby ešte mierne zlepšuje – na trh prišli CPU s revíziou C3. V krátkom teste sa pozrieme na dve štvorjadrá s približne rovnakou cenou. Phenom II X4 965 Black Edition je orientovaný hlavne na výkon a pretaktovanie, Phenom II X4 910e zas na čo najnižšiu spotrebu.
Čo prináša C3 revízia?
To, čo prvej generácii Phenom procesorov chýbalo, doplnil prechod na 45nm výrobný proces – väčšiu L3 cache a hlavne vyššie frekvencie, to všetko pri nižšej spotrebe. Prvé 45nm AMD procesory sa dostali na trh v revízii C2, ktorú už firma považovala za dostatočne kvalitnú, aby sa mohli čipy predávať vo veľkom. Vývoj však samozrejme s prvou revíziou nekončí, ako sa výroba rozbehla, začala sa aj „vylaďovať“ a vychytali sa niektoré ďalšie menšie chybičky. Podobne ako aj u iných generácií procesorv, aj novinky od AMD sa dočkali novšej revízie – tentoraz C3. Výrobca si pri novej revízii dovolí spraviť niekoľko malých zmien, zväčša sú to len „kozmetické“ úpravy, prípadne menšie zlepšenia prevádzkových vlastností, ktoré vyplývajú z onoho „vyzretejšieho“ procesu. S novými revíziami rovnakých procesorov sa nikdy nekonajú veľké zmeny v architektúre, preto nás neprekvapí ani pomerne malý rozsah noviniek, ktoré dostali AMD Phenom II (a neskôr už aj ostatné Athlon II) procesory. Ide hlavne o:
- Lepšia podpora štyroch DDR3 pamäťových modulov na frekvencii 1333MHz
- Hardvérová implementácia úsporného režimu C1E
- Znížená spotreba
Čo sa týka podpory štyroch pamäťových modulov – nie že by pamäťový radič nezvládol niečo takéto aj doteraz, v revízií C2. Dá sa povedať, že ide len o nejaké bližšie nespresnené vyladenie elektrickej stability pri osadení modulov na 1333MHz frekvencii.
Možno si mnohí spomeniete, aké boli vyberavé prvé K8 procesory s integrovaným pamäťovým radičom, nikdy nebolo úplne bezproblémové osadzovať viac modulov, nieto ešte v rôznych kombináciách (čipy na jednej strane PCB + na oboch stranách PCB). Postupom času sa pamäťový radič vylepšoval, nová C3 revízia je ďalším takým malým krôčikom k dokonalosti. Zlepšená podpora štvorice DDR3 pamätí na 1333MHz môže pomôcť na niektorých základných doskách, ktoré nemajú tak dobre vyladenú kompatibilitu v BIOS-e. Príkladom môže byť moja skúsenosť so základnou doskou MSI 785GM-E65 – so starším BIOSom som nebol schopný rozbehnúť systém so štyrmi Kingston HyperX DDR3 modulmi, na akejkoľvek frekvencii, procesor bol Phenom II X3 720 (C2). Aktualizácia BIOSu problém vyriešila, aj tento článok píšem na počítači s 4x1GB DDR3 1333MHz a procesorom v C2 revízii.
Nie je teda problém prevádzkovať takýto počet RAM modulov aj na staršej revízii, novšia C3 len zlepší kompatibilitu v niektorých prípadoch, prípadne zlepší stabilitu.
O niečo zaujímavejšia je hardvérová implementácia C1E. Tento úsporný režim procesora tu samozrejme u AMD procesorov je už dnes, no jedná sa o softvérovú realizáciu – činnosť C1E je emulovaná prostredníctvom funkcie Cool n Quiet. Ako to pri každej softvérovej emulácii býva, má to malý (ale predsa nejaký) dopad na výkon. V reálnom používaní takýto pokles nespozorujete, pri testovaní na čo najvyšší výkon sa však odporúča CnQ vypnúť.
To, že procesory v C3 revízii už majú C1E priamo v hardvéri znamená, že prepínanie na nižšie frekvencie a znižovanie napätia sa už nemusí diať v spolupráci so softvérom. Teória je pekná vec, no prax je o niečo menej ružová – vo väčšine dnešných základných dosiek je na zapnutie C1E v BIOSe nutné najprv zapnúť aj Cool n Quiet, čím sa vlastne zapne aj softvérová emulácia C1E a výhoda hardvérovej implementácie sa stráca. Je ale len otázkou času, kedy sa tento problém odstráni a C1E bude fungovať aj u AMD tak, ako má, bez straty na výkone. Na ťahu sú výrobcovia základných dosiek.
Predošlé dve novinky pre väčšinu užívateľov nebudú znamenať niečo veľmi podstatné, kvôli čomu by v obchode hľadali práve C3 revíziu. Tým bude až tretie vylepšenie, týkajúce sa hlavne spotreby a samozrejme pretaktovania.
Prvým C3 kúskom na trhu bol Phenom II X4 965 Black Edition. Ten bol aj v C2 revízii, no s hrozivou nálepkou 140W TDP. S C3 revíziou TDP kleslo na 125W, čo je už akceptovateľnejšie, drvivá väčšina základných dosiek na trhu s takým niečim problém mať nebude. Okrem 965-ky prinesie C3 revízia zníženie TDP napríklad aj pre Phenom II X4 945 – z 125W na 95W (v skutočnosti by ste dnes už v obchodoch nemali naraziť na Phenom II X4 v staršej revízii).
Čo všetko spravil výrobca a Globalfoudries s procesormi ostane zrejme „tajomstvom šéfkuchára“, pre nás sa bude zmena javiť navonok iba jedinou vecou – menšími napätiami pre rovnaké frekvencie. Vyladením výroby sa podarilo dosiahnuť stav, keď procesor beží spoľahlivo pri náročných interných testoch (nie, nič tak primitívne ako je napr. Linx či Prime95) aj na nižších napätiach. A nižšie napätia samozrejme znamenajú nižšiu spotrebu, predovšetkým pod záťažou.
Ako vyzerajú tieto zmeny v reáli sa pozrieme na nasledujúcich stranách.
jk2
jk2
Pjetro_de
Gudas
flanker
Pjetro_de
jk2