EN

Case od Riša

Rišo mi zaslal odkaz na jeho stránku, kde môžete nájsť kompletne popísanú úpravu jeho Case. Jedná sa o úpravu, ktorá zaujme nielen dizajnom, ale aj vybavením. Poďme sa teda pozrieť na Rišov Case.  Použitý materiál
Case: Frontier Technology, 250W PIV zdroj {BGS}
Ventilátor: 2 x 92 mm Sunon {GM}, 1 x 80 mm Sunon {GM}, 1 x 35 mm Titan {ROLINE, KENDI} a regulátor otáčok vlastnej výroby
Cpu Cooler: Box od intelu + regulátor otáčok s teplotným čidlom
Iné: PE lepidlo za tepla, vŕtačka + vrtáky, pilníky, brúsne papiere 600 až 2000, nožnice na plech, spájkovačku, hliníkový plech, cuprextit, leptací roztok, silikón na lepenie akvárií, teplom zmršťovacie bužírky, modré led, pevnú vôľu, zmeniť izbu na dva týždne na dielnu :-}

Prvé čo som po kúpe urobil bolo rozobratie case a začal som rozmýšľať čo ďalej, kam aký ventilátor, kde čo vyrezať a podobne.
Najprv padol návrh dať do case 3 x 80 mm fan, ktorý som čoskoro zmenil na terajšie počty a rozmery.
Možno sa vám zdá že 2 týždne sú dosť dlhy čas, ale ako v dvoch robotách zamestnaný človek mám toho času dosť malo.

 

 


1.
Umiestnenie ventilátorov
2x bola predpríprava na case a jeden som chcel dať z boku aby dostaval chladič na mojom celeriku čerstvý vzduch.
Postupným premeraním som dospel ktomu, že dopredu natlačím 92mm Sunon. Zväčšiť dieru na case, to bola ta jednoduchšia časť umiestnenia 92mm vetráku. Keďže som si nekúpil úplné plochú case z predu nastal problém ako urobiť dieru a nezničiť cely predok.
Klasická ochranná mriežka na ventilátor mi z predu nevyhovovala kvôli umiestneniu medzi plastový kryt a case.
Použil som sieťku proti hmyzu na okná s jemným vzorom ,ktorú som umiestnil medzi plastové časti predného krytu v ktorých som urobil diery klasickým systémom {odvrtat dookola, doladiť pilníkom}.
Dozadu som umiestnil 80mm Sunon na predpripravené miesto.
Fan na bok case som si približne nameral {myslím tým umiestnenie} a dal som si u otca v robote vyrezať 92mm dieru na bočný ventilátor. Použil som klasickú mriežku na ventilátor.
35 mm Titan som prilepil silikónom na pasív mojej grafickej karty. Kartu som upravoval už dávnejšie teraz som iba skontroloval prichytenie heatsinkov na pamätiach GK a vyčistil cooler od prachu. Fan je zapojený do konektora na MB.
Ostatne prídavné ventilátory sú pripojene cez regulátor otáčok ktorý mi vyrobil kamarád BENE.
Pod ventilátory na Case som dal vrstvu silikonu aby boli pružne uložené a nerezonovali.


2.
uchytenie HDD
Vyrobil som si dva hliníkové plechy tvaru L a do nich som umiestnil moje dva HDD. Jednu pozíciu som si nechal do rezervy. Medzi HDD sú cca 1 cm veľké medzery. Pred HDD je umiestnený spomínaný 92 mm ventilátor ktorý ich kvalitne chladí.


3.
Regulátor otáčok
Keďže niesom nejaký moc zbehlý v tomto druhu elektroniky nebudem tu rozpisovať zapojenie jednotlivých súčiastok, ale iba praktické využitie a parametre regulátorov.
 

Regulátor pre CPU: teplotné čidlo umiestnene pod sponou heatsinku. Potenciometrom si nastavíte požadovanú teplotu pri nezaťaženom CPU a regulátor sa vám ju snaží udržať znižovaním a zvyšovaním otáčok. Pochopiteľne len podľa možností coolera.
 

Regulátor pre SYSTÉM: potenciometrom nastaviteľná voltáž v rozmedzí 5.2 až 10.5 V.
Obidva regulátory majú prepínač ktorým dostanete do fanov 12 V



4.
Ovladaci panel

Potenciometre, prepínače, USB a infraport sú umiestnene na záslepke 5.25 pozície, ktorá je prilepená PE lepidlom na rámiku na vymeniteľný HDD. Rámik bolo nutné skrátiť asi o 5 cm, urobiť par priečok a uchýtov. Dozadu som vyrobil plošný spoj s konektormi. Vstup 12 V, 4 x výstup pre systém fan, konektor na IrDA, konektor na pripojenie regulátoru CPU FAN
Nakoľko mám Mb Abit BX 133 Raid a mám iba vzadu vyvedené USB a chcel som ho dostať dopredu na ovládací panel použil som predlžovací kábel.
{však to všetci poznáme digitálny foták, scaner, nejaký usb joystik a podobne a zachvílu je z káblov len jeden veľký zmotanec}
Infrák je domácej výroby od BENEHO
Konektor USB a IrDA som prilepil PE lepidlom.
Dopredu som si nakreslil v Coreli nálepku, ktorú som si dal vytlačiť v Canone na laserovej tlačiarni na bielu nálepku. Akurát je tam namiesto šedej zelena.


5.
Cooler CPU
Už dávnejšie som si upravoval základne na heatsinku pasívu CPU, takže mam osvedčený spôsob.
Začínam 600 - 1000 vodným brusným papierom položeným na skle. Postupne zvyšujem jemnosť papiera na 2000. Celé brúsenie musí byt poriadne pod vodou aby nevznikli škrabance. Brúsne papiere kupujem zásadne v potrebách pre autolakírnikov, nakoľko tam ich majú kvalitné a dobrý vyber zrnitosti. Vyskúšal som už rôzne ale na hliník a med najviac vyhovujú od firmy 3M.

 
6.
Iné

Vo vypínači a na HDD som vymenil led za modré ploche bodové {GM}

Nakoniec ešte Zostava:

MB Abit BX133 Raid
CPU Intel Celeron 1Ghz {128k}
RAM 2 x 256Mb CL 3 Apacer
Maxtor 40Gb 7200 ot./min ATA133 rozdelený na polovicu
Maxtor 20Gb 7200 ot./min ATA133
WD 2,5Gb ATA33 v sufliku
Matrox G 450 Dual Head 32 Mb DDR
SB Live 5.1
CDROM Relisys 52x
CD RW LG 40 x 32 x 10
Monitor Relisys 17` 785
Repro Genius 5 + 1
Tlaciaren Canon BJ 250 EX
Digitálny foťák OLYMPUS C-1 Zoom
intelácky Box s 60 x 25 mm fan (37cfm) + Silver arctik II

Teoretická pomoc a duševná podpora ICET a BENE

S pozdravom Rišo

Www stránka: http://www.case.basso.sk/

Pridať nový komentár
TOPlist