EN

Chladič Thermaltake Volcano 7 a jeho úprava

Chladič Volcano 7 od Thermaltake som už na týchto stránkach ako novinku spomínal dávnejšie. Medzitým sa objavil aj v našich končinách a čoskoro by som ho mal mať na otestovanie. Poďme sa zatiaľ pozrieť , ako vyzerá , čo prináša a ako sa dá jednoducho upraviť pre najefektívnejšie chladenie....

Určite sa pamätáte, čo priniesol Thermaltake s chladičom Golden Orb. Bol to jeden z chladičov , ktorý hlavne prekvapil podľa mňa skôr designom, ako výkonom. Síce jeho výkon bol lepší ako napodobneniny od Titanu , ale aj tak to nebolo ono. Neskôr to boli prvé chladiče zo série Volcano , ktoré už výkonom nezaostávali. Dragon Orb 3 , ktorý bol prekvapením nielen po technickej stránke ( klasická turbína s vetrákom + ďalší prídavný vetrák, dokopy okolo 7000 ot./min.), bol a je veľmi solídnym aj keď hlučným chladičom.

Thermaltake Volcano 7 patrí do skupiny chladičov , ktoré berú ohľad aj na hlučnosť. Aj TITAN TTC-D5TB patrí do tejto skupiny. Chladiču Volcano 7 dominuje 80mm vetrák + heatsink. Zaujímavé je však hlavne interné teplotné čidlo/dióda , ktoré sníma teplotu a podľa nej reguluje otáčky 80mm vetráka. Vetrák si teda vie podľa údajov z diódy regulovať otáčky od 2900 ( prietok vzduchu je 46 CFM) až po 5000 ot./min.( prietok vzduchu je až 53 CFM ). Hlučnosť pri 2900 ot./min je 27 db a pri 5000 ot./min. veľmi dobrých 39db. Na tabuľkách si môžete všimnúť pomer otáčok k teplote / hluku a tep.odolnosti (hodnota C/W).

Heatsink Volcana 7 má 42 rebier :

Bežný užívateľ si postačí s touto konfiguráciou chladiča , čím myslím to , že ho nainštaluje a chladič si bude sám regulovať otáčky. Čo však tí , ktorí by chceli aby sa otáčky neregulovali a vetrák bežal vždy na 5000 ot./min. pri veľmi dobrých 39 db hluku ? Tu je riešenie.

Upravený Thermaltake Volcano 7 bez čidla

Prvým krokom bude odstránenie čidla, ktoré dáva hodnoty vetráku. Musíme odmontovať vetrák, ktorý zospodu vyzerá asi takto :

Potom nasleduje odstránenie čidla. Na pravej strane je zväzok drôtov na ktorého konci sa nachádza dióda. Tú odštikneme a drôty spojíme (záleží už iba na Vás, či ich zaletujete, alebo len spojíte a upevníte izolačnou páskou). Týmto úkonom dosiahneme to, že vetrák bude vždy bežať na 5000 ot./min.

Ďalším krokom bude úprava (lapovanie) základne chladiča :

  

Na pravej strane je spodná strana základne s Cu stredom. Na nej sa nachádza klasická tepelná podložka (akási náhrada pasty). Tú je najlepšie vždy odstrániť , pretože tepelné pasty sú oveľa účinnejšie. Lapovanie je vlastne zarovnanie a vyleštenie základne chladiča. Na obrázku to nieje dotiahnuté do konca, pretože základňa by sa mala lesknúť, ale postačí.

Po tomto úkone už stačí iba použiť jednu z lepších tep. pást (Arctic Silver II , Titan Silver...) a 5000 otáčkového Volcana 7 máte ako na podnose.

Chladič by som mal dostať na testy , takže som hlavne zvedavý na jeho výkon a porovnanie s Titanom D5TB.

Nakoniec ešte pripomeniem , že mriežka je dizajnovo oveľa lepšia ako klasická pri Titane :))

 

Pridať nový komentár
TOPlist