Pri vyslovení slova "problémy" sa mnohým isto vybaví momentálna situácia firmy AMD. Nielen tá sa však borí s nepriazňou osudu, nVidia čelí už druhej obžalobe kvôli incidentu s chybnými mobilnými čipmi a po prvý krát prepúšťa zamestnancov.V podstate len prednedávnom sa objavili informácie o neprimerane vysokom počte chybných grafických čipoch určených pre notebooky. Tie dosahovali vysoké teploty a často "odchádzali", resp. častejšie ako je to normálne.
Toto bolo pravdepodobne spôsobené použitím iného materiálu pri spájkovaní čipov na substrát, ktorý sa pri rýchlych zmenách teplôt (celkom bežných v notebookoch) mohol poškodiť a nakoniec celkom zlyhať a tak spôsobiť nefunkčnosť grafických čipov. Či je to skutočný dôvod však nieje potvrdené. Podľa sumy ktorú nVidia vyplatila - 196 miliónov dolárov, sa dá odhadnúť že chybou bolo postihnutých asi 6 až 8% čipov ktoré mohli byť potenciálne vadné.
Obe žaloby na nVidiu prišli z radov samotných akcionárov tejto firmy. Tí žalujú nVidiu ako takú, ako aj prezidenta Jen-Huang-a a šéfa financií Marvin-a Burkett-a, ktorí mali vedieť o problémoch s mobilnými čipmi už v roku 2007, ďaleko predtým než sa celá kauza dostala na verejnosť. To, že neupozornili svojich akcionárov v dostatočnom predstihu a snažili sa celú vec "ututlať", im spôsobili veľké straty na investíciách.
Okrem toho, že nVidia musela zaplatiť stámiliónové odškodné firmám, ktoré boli postihnuté vysokou mierou vadných čipov, znížila sa aj hodnota jej akcií - pred kauzou stála jedna akcia 18USD, po jej zverejnení klesla cena až na 11USD. Navyše tržný kapitál firmy klesol o drastické 3 miliardy dolárov.
S dvoma žalobami na krku bude zrejme možné, že firma bude musieť vyplatiť ešte oveľa viac, ako doteraz zaplatila výrobcom notebookov.
nVidia ešte vo štvrtok oznámila, že bude prepúšťať 360 zamestnancov, čo je približne 6,5% z jej celkového počtu. Bude to vôbec po prvý krát čo táto firma dáva výpoveď svojim ľuďom od roku 1993.
Podľa Jen-Hsun Huang-a z nVidie, je tento krok ťažký, no nutný. Aj po zoštíhlení stavov zamestnancov sa naďalej chcú zameriavať na vybrané oblasti trhu s dobrým potenciálom na rast, akými sú napríklad technológia CUDA či mobilné grafické čipy Tegra.
Na zreteľ treba však vziať aj fakt, že v posledných rokoch nVidia pohltila niekoľko firiem, čím sa zrejme nakopil aj redundantný (nadbytočný) personál. Spomenúť možno napríklad kúpu firmy Ageia.
Prepúšťanie zamestnancov bude nVidiu stáť približne 7 až 10 miliónov dolárov na odstupnom, pričom firma pomôže týmto ľuďom v zháňaní novej práce.
Zdroj: TGDaily 1,2, X-bit labs
bborecc
avixe
mmxkiller
Glauko
mar_tin1
lycan
tomkocur
jurji
lycan
Gudas
tasman
lycan
tasman
lycan
baqq
bborecc
vacropoli
b0k0
majky
predatormx5
Marfy
lycan
baqq