Žiadnu paniku, potrvá to ešte bilióny rokov. Vedci však zistili, že množstvo vyžarovanej energie je asi polovičné voči stavu pred 2 miliardami rokov.
Vedci o pomalom vyhasínaní vesmíru vedia už dlhšie, teraz však majú v rukách najpresnejšie meranie aké kedy mali. Skupina vedcov pozostávajúca asi zo 100 členov z celého sveta použila najmodernejšie teleskopy a ďalekohľady na svete a zmerala množstvo vyžarovanej energie z viac ako 200 000 galaxií. Pozorovaním a meraním zistili, že množstvo energie vyžarovanej vo všetkých vlnových dĺžkach je asi o polovicu menšie ako pred 2 miliardami rokov. Inak povedané, vesmír veľmi pomaly umiera.
Meranie množstva vyžarovanej energie sa uskutočnilo na 21 rôznych vlnkových dĺžkach od ultrafialovej až po infračervenú. Pokles produkcie energie bol zaznamenaný na každej vlnovej dĺžke. „V posledných rokoch svojej existencie nebude vesmír nič viac ako chladné, tmavé a pusté miesto, kde nie je žiadne svetlo“, vysvetľuje astronóm Luke Davies, ktorý sa zúčastnil výskumu. Kým však táto situácia nastane prejdú ešte bilióny rokov.
Na začiatku vznikla všetka energia pri udalosti známej ako Veľký tresk. Pri tomto tresku vznikli rozličné vesmírne objekty a časť energie sa nachádza vo forme hmoty. Vznikli aj hviezdy, ktoré svietia vďaka premene hmoty naspäť na energiu, no zdrojom energie sú napríklad aj supernovy, kvazary či oblaky plynov, ktoré vyžarujú energiu získanú pohlcovaním žiarenia hviezd. „Zatiaľ čo väčšina energie prúdiaca okolo vo vesmíre vznikla ako dôsledok Veľkého tresku, dodatočná energia je neustále generovaná hviezdami vďaka fúzii prvkov ako sú vodík a hélium“, hovorí Simon Driver, vedúci projektu. Je tak možno trochu zarážajúce, že vesmír svoju energiu stráca a starne. Driver však vysvetľuje, že táto energia je buď absorbovaná vesmírnym prachom, alebo uniká do medzigalaktického priestoru a tam „cestuje“ kým nenarazí na nejaký objekt, ktorým môže byť hviezda, planéta či menej pravdepodobne zrkadlo teleskopu.
Energia sa tak postupne "stráca," no tento fakt nie je veľkou novinkou, nakoľko vedci o ňom vedia už od konca minulého tisícročia. Najnovšie meranie však potvrdzuje, že úbytok energie sa deje na všetkých vlnových dĺžkach. Výskum bol súčasťou Galaxy and Mass Assembly (GAMA) projektu a bol prezentovaný 10.8. na International Astronomical Union na Havaji.
Zdroj: techspot
Čitateľ
Pjetro de
Čitateľ
Pjetro de
Pjetro de
AmOK
pe3kx
skater800
Pjetro de
passco