Známy dobrodruh Bear Grylls musí byť nadšený. Briti totiž vytvorili ponožky, ktoré dokážu z ľudského moču generovať malé množstvo elektrickej energie, ktorá sa môže hodiť v núdzovej situácii.
Moč nemusí poslúžiť len ako alternatívny druh tekutiny na pitie v najextrémnejších situáciách, čo nám demonštroval známy dobrodruh a učiteľ prežitia v divočine Bear Grylls. Vedci z univerzity West of England v Bristole vo Veľkej Británii našli pre moč aj iné využitie v núdzových prípadoch. Dokázali z nej totiž vytvoriť elektrickú energiu a to v ponožkách.
Ponožky si vedci nevybrali náhodne. Doteraz totiž premena moču na elektrinu vyžadovala elektrickú pumpu, ktorá potrebovala napájanie elektrinou čím sa generovanie elektriny z moču stávalo trochu kontraproduktívne. Teraz však výskumníci umiestnili flexibilné silikónové trubičky s močom do ponožiek, kde dochádza k ich vytlačovaniu a cirkulácii pri obyčajnej chôdzi. Ponožky dokážu poňať asi 648ml moču, ktorú človek chôdzou následne vytlačí k MFC bunkám (Microbial Fuels Cells) pripevneným na členku. Tie obsahujú baktérie, ktoré sa živia určitými živinami v moči a následne produkujú malé množstvo elektrickej energie.
Takýto systém „ponožkovej elektrárne“ dokázal v laboratórnych podmienkach vygenerovať dostatok energie pre napájanie bezdrôtového vysielača, ktorý každé 2 minúty vysielal správu „Prvé nositeľné MFC zariadenie na svete“.
Otázkou však zostáva spôsob, akým by sa ponožky plnili močom. Autori však uvádzajú, že si vedia predstaviť zariadenia a oblečenie, ktoré by boli nejakým spôsobom pripravené na zber moču od používateľa a ľudia by sa tak nemuseli starať o napĺňanie systému. Príkladom sú napríklad odevy pre vojenský či vesmírny priemysel, ale napríklad aj pre lyžiarov či ľudí, ktorí robia nejaký extrémny šport. Vďaka tvorbe elektriny z moču môžu ľudia zvýšiť svoje šance na záchranu v núdzových prípadoch ako sú zosuvy lavín a podobne.
Zdroj: newscientist
spencer