Teoreticky až 20-násobne rýchlajší, ako ten, čo máte teraz v počítači.
Tím vedcov z University of Glasgow pod vedením doktora Wim Vanderbauwhede vytvoril prvý 1000 jadrový procesor. Využili na to čip Field Programmable Gate Array (FPGA) obsahujúci milióny tranzistorov, ktorých funkciu môže užívateľ naprogramovať podľa vlastných potrieb. Tieto tranzistory podelili na mnoho malých skupín, kde každá jedna dokáže spracovávať svoje vlastné inštrukcie. K tomu pridelili pre všetky ešte aj samostatnú pamäť a vznikol procesor s rovnou tisíckou výpočtových jednotiek. Zachovaná samozrejme ostala veľká prednosť FPGA, a to je nízka spotreba (okolo 3W).
Takýto 1000-jadrový procesor dokáže spracovať za sekundu okolo 5 Gigabajtov dát, čo mu dáva teoretický výkon viac ako 20-násobný oproti dnešným bežným viacjadrovým procesorom. Takýto výkon bol demonštrovaný na algoritmoch používaných v MPEG videu, kde práve tento čip porazil niekoľkonásobne moderný viacjadrový desktopový procesor.
Viac detailov bude predstavených asi až v marci budúceho roka, na International Symposium on Applied Reconfigurable Computing.
FPGA obvody sú dnes hojne využívané napríklad v spotrebnej elektronike, nedávno predstavil Intel nové Atom E6xx procesory, ktoré majú vedľa tradičného x86 jadra aj FPGA obvody. Vďaka nim môžu zákazníci prispôsobiť funkcie čipu potrebám, napríklad aj podeliť tranzistory na viac malých jadier a urýchliť tak výpočet niektorých náročných úloh.
Zdroj: Dailymail
NoReturn
crux2005
6jojo
NoReturn
PROMETHEUS
xsi69
ZoranICS
Pjetro_de
jutes
Pjetro_de
makroelektro
Jnej Najjek