EN

Intel: 10nm procesory do roku 2018

Plány spoločnosti Intel počítajú s extrémne malými stavebnými prvkami procesorov.

Nová, aktualizovaná "roadmapa" pre serverové procesory Intel odhaľuje smelé plány spoločnosti na nasledujúce roky. Pre desktopové čipy platí zväčša o niečo skôr posunuté uvádzanie noviniek na trh, takže v nasledujúcom obrázku si môžeme "odrátať" pol roka až rok:

Sandy Bridge E procesory pre servery by sa mali objaviť už čoskoro ku koncu tohto roka, zároveň s novou desktopovou platformou LGA2011, ktorá nahradí LGA1366. Neskôr je na rade prechod architektúry z 32nm na 22nm výrobu iba s menšími úpravami.

V rámci výrobného cyklu "tick-tock" bude nasledovať celkom nová architektúra Haswell na už zabehnutom 22nm procese. Pre stolné počítače a notebooky by mohol platiť už rok 2013, servery sa dočkajú až o rok neskôr. Následne opäť prechod architektúry na nový výrobný proces, tentoraz z 22nm na 14nm.

Okolo roku 2017 chce Intel predviesť svetu novú architektúru procesorov Skylake a konečne v roku 2018 jej prechod na 10nm tranzistory.

V plánoch sa počíta aj so stúpajúcimi požiadavkami na šírku pásma sieťových pripojení. Prvé zlepšenie má priniesť tohoročný Romley s PCIexpress 3.0 linkami, ktoré umožnia vytvoriť LAN spojenia s rýchlosťami až 40Gbit/s. Neskôr, v roku 2016 by sa už mala objaviť nová špecifikácia PCIexpress 4.0, ktorá zdvihne strop až ku 100Gbit/s.

 

Zdroj: Computerbase

Komentáre (6)
skype3x3
No parada... takze s mojim C2D8400 budem cakat uz len do 2013 :D
Turoc
aj ja s mojim C2D7200 :D ...
Courage_SK
A ja to už s mojím 90nm Pentium IV nevydržím ani sekundu :D
pietro sk
Naahodou.. Vo P4 ALU jednotky bezia na 2x frekvencii, a kto v dnesnej dobe (!) sa moze pochvalit ze mu v pc tika >6GHz... :)
Courage_SK
Neviem síce čo to ALU je, ale mám ho pretaktovaný na 3,5GHz takže podľa toho čo hovoríš ide na 7GHz.
bledos
Neviem preco, ale som v tomto dost skeptik, podla mna uz kvantove efekty pri 10 nm budu dost velky technologicky problem...
Pridať nový komentár
TOPlist