Vývoj zbrane, ktorá by mohla zasahovať do hodiny po celom svete, sa stretáva s problémami.
Projekt organizácie DARPA s názvom Hypersonic Technology Vehicle 2 (HTV-2) má za úlohu postaviť extrémne rýchle lietadlo, ktoré by dosahovalo rýchlosti až Mach 20 a dostať sa tak do ktoréhokoľvek kúta sveta za pár minút. Rýchlosť cca 21000 km/h spôsobuje konštrukcii mnohé problémy. Pri lete takýmito rýchlosťami dosahujú teploty na povrchu lietadla hodnoty takmer 2000°C. Informácie sú dostupné pritom len zo simulácií a z prvého nepodareného letu. Dosiahnuť však podmienky zodpovedajúce takýmto obrovským rýchlostiam vo veterných tuneloch na zemi je veľmi obtiažne. Špeciálne impulzné tunely vedia simulovať do Mach 15 a aj to len na pár milisekúnd.
Od prvého pokusu sa zmenilo niekoľko detailov kĺzajúceho lietadla. Ide napríklad o posun ťažiska, znížený uhol náletu či systém umiestnený na palube, ktorý koriguje klapky pre stabilizáciu letu. Predchádzajúci štart sa skončil už po deviatich minútach letu, s lietadlom sa stratilo spojenie a padlo to oceánu.
Včera sa vykonala druhá skúška HTV-2. Lietadlo úspešne odštartovalo z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii na vrchu rakety Minotaur IV, dosiahlo sub-orbitálnu výšku a zahájilo návrat do atmosféry. Začal sa kĺzavý let, no po pár minútach sa spojenie s lietadlom stratilo a to skončilo zrejme opäť niekde vo vodách oceánu.
Pôvodný plán počítal s pol hodinovým letom smerom na západ s pristátím na vodnej hladine neďaleko atolu Kwajalein, necelých 6500 kilometrov od miesta štartu.
Plne funkčné HTV-2 lietadlo by bolo schopné prejsť vzdialenosť z Londýna do Sydney v Austrálii pod jednu hodinu, prípadne preletieť ponad územie USA (z New Yorku do Los Angeles) za 12 minút.
Postavené boli len dve testovacie lietadlá, či budú nasledovať ďalšie nie je zatiaľ známe.
Zdroj: TGDaily
passco
like
passco
like
passco
like
Endy
s3rg1
KYWY
passco