EN

Bezdrôtové nabíjanie vylepšené na 5-metrový dosah

 
Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) vylepšil existujúce bezdrôtové nabíjanie, ktoré je schopné nabíjať zariadenie do vzdialenosti 5 metrov.

Aj keď zrejme ešte nabíjate váš smartfón klasickým zasúvaním nabíjačky do zástrčky, pravdepodobne ste už počuli o možnosti nabíjať smartfóny bezdrôtovo. Pri tomto spôsobe je zariadenie položené na indukčnú podložku ktorá ho nabije. Obmedzenie pri tomto spôsobe je zjavné - zariadenie musí byť v bezprostrednej blízkosti nabíjacej podložky.
 
 
Prekonať tento problém sa podarilo skupine vedcov z KAIST, ktorí demonštrovali systém schopný nabíjať telefón do vzdialenosti 5m. Navyše, systém dokáže nabíjať až 40 telefónov naraz. Technológia sa volá Dipole Coil Resonant System (DCRS) a ide o vylepšenie technológie Couple Magnetic Resonance System (CMRS), ktorú vyvinuli v MIT v roku 2007. Pointou systému je využitie magnetického poľa, ktoré je schopné napájať tiež väčšie spotrebiče ako televízie či notebooky.
 
Kórejským vedcom sa oproti MIT podarilo zvýšiť dosah a efektívnosť ich riešenia. Vedúci tímu, Chun Rim, by chcel v budúcnosti vidieť bezdrôtové nabíjacie stanice bežné ako sú dnes Wi-Fi hotspoty: "Tak ako vidíme dnes Wi-Fi zóny všade, tak budeme mať veľa Wi-Power zón na miestach ako reštaurácie a ulice, ktoré poskytnú elektrickú energiu bezdrôtovo elektronickým zariadeniam".
 
DCRS systém sa spolieha na dvojicu cievok  - primárna indukuje magnetické pole a sekundárna prijíma elektrickú energiu. To, ako veľa energie dokáže systém preniesť a pri akej účinnosti záleží od toho, ako blízko je zariadenie od primárnej a sekundárnej cievky. Na vzdialenosť 3 metre systém dokáže dodať výstup 1400W s účinnosťou 36,9%. Na vzdialenosť 5m je výstup už len 209W s malou efektívnosťou 9,2%. Podľa vedcov by to však stále malo byť dostačujúce pre nabíjanie 40 smartfónov naraz.
 
Technológia vyzerá sľubne a viacerí ľudia ju prirovnávajú k tomu, na čom pracoval Nikola Tesla. Na DCRS je však ešte mnoho oblastí v ktorých je potrebný ďalší výskum. Problémom by boli napríklad kreditné karty, u ktorých by došlo k vymazaniu v momente keď by sa dostali do miestnosti s DCRS. Taktiež nie je celkom presne známe aký dopad by malo množstvo energie prenášanej ako elektromagnetické vlny na človeka či zvieratá. Vzhľad zariadenia by nemal byť taký ako na videu, ale malo by dôjsť k zoštíhleniu a prispôsobeniu domácim podmienkam. O komerčnom nasadení sa však ešte nehovorí.
 
 
 
Komentáre (7)
Lyzicka
som si istý, ze ludia s kardiostimulatormi tuto technologiu budu milovat
pretaktovanec
xDDDDDDDDDDDDDDDD
svedomie
je to fakt efektivne nabijanie, doma mi pojde 1,4kW zariadenie aby mi to utiahlo 200W televizor, ozaj mi zatial staci ta zasuvka... ale co urobia ine zariadenia citlive na elmag nepisu ze
Pjetro de
No proste efektivita jak svina. Uz dost co ze vsetky el. pristroje maju efektivitu okolo 80-85% (no na PC zdrojoch si davaju extra zalezat, tam je topri platinovych 90-92%). To aj napr.taka zehlicka, mikrovlnka, kanvica so siete v reale berie napr. 2,2 kW a svoju funkciu plni ani nie s 2 kW. Pri nabijani vzduchom je efektivita asi 30%. A posuniem sa o 2 mestre a uz je len 10%. Gratulujem...
etpozemstan
Ale aspoň si prehreješ kosti a celé telo :)
verzo
Super a v noci nám už nebude treba ani svetlo, ked po celodennom žiarení budeme svietiť :)
pista7869
a mi to upece gule ne?
Pridať nový komentár
TOPlist