EN

ASUS Eee a PentiumM 1.2GHz

Nie, nejedná sa o sériový kúsok, ale o vydarený hack jedného čínskeho fanatikaSubnotebook ASUS Eee je bežne dodávaný s procesorom CeleronM 900MHz, ale kvôli FSB zníženej zo 100MHz na 70MHz beží len na 600MHz. Procesor je navyše priletovaný na základnú dosku. Užívateľovi s nickom guryhwa1121 to nedalo, a procesor vymenil za PentiumM 1.2GHz.


Ako sa mu to podarilo? Najprv musel zistiť, aké CPU podporuje - na to mu poslúžil program mmtool, ktorým túto informáciu extrahoval z BIOSu základnej dosky.





Doska maximálne podporuje procesory PentiumM s jadrom Dothan o najvyššej frekvencii 1.6GHz. Autor si však zvolil PentiumM 753 ULV 1.2GHz s 2MB L2, lebo má len o 0.5W vyššiu spotrebu ako inštalovaný Celeron. Potom nasledovala špinavá robota - odletovať Celeron, a priletovať Pentium.

 



Bolo treba 2x letovať 478 "nožičiek", čo je úctyhodný výkon. Ako povedal sám autor, "pájkovanie bolo náročné, ale zaujímavé."





Výsledok sa však podaril, a procesor bol správne rozpoznaný ako BIOSom, tak aj programom CPU-Z.




Napriek zníženej FSB beží procesor len na 840MHz. Najprv sa objavili problémy s napájaním, nakoľko PentiumM potrebuje k svojmu chodu trocha viac napätia. To sa však vyriešilo programom EeeCTL, a FSB sa podarilo zvýšiť na 95MHz s programom setFSB. Bez problémov prebehol aj test SuperPI.




Nakoniec sa podarilo dostať dokonca cez hranicu 100MHz FSB, na výsledných 1.3GHz. Teda najrýchlejšie Eee na svete :)



 
Táto modifikácia určite nie je pre "širokú verejnosť", pretože preletovať bez chyby dokopy 956 pinov na dvoch procesoroch, navyše v BGA (Ball Grid Array) balení, rozhodne nie je sranda.


Zdroj: blog.tom.com/guryhwa1121



Komentáre (10)
Gudas
Hell...mať tak jeho skill...a toľko voľného času :)
hurikan69
cisty manik. :D
bruno75
Co je na tom letovani BGA take zvlastne? Robi sa to na stroji ale aj rucne to ide. BGA dole strhne teplovzdusnou pistolou ocisti plosky a ak ma dalsie cpu (BGA) uz nagulickovane tak nie je problem. Samozrejme chce to mat trochu v rukach ale nic zloziteho to nie je. Poopravim trochu vyraz "2x preletovat 478 noziciek" BGA nema nozicky ale gulicky a letuju sa roztopenim posobenim tepla zvrchu. Nechapem preco je spominane, ze to robil 2x kedze nove CPU-BGA nahadzoval iba raz :)
lkuzman
JJ súhlasím s Bruno75 ... u nás vo firme sa BGA-čka menia bežne. Ofúknu sa teplovzdužnou pištoľou - a keď sa cín roztopí, integráč sa vezme do pinzety a jednoducho sa dá preč. Potom sa plôšky na DPS očistia od cínu pomocou odsávacieho pásika a napastujú sa spájkovacou pastou. BGA IO sa potom posadí pomocou stroja alebo ručne do pasty a DPS sa nehá prejsť cez IR pec. No a výsledok? Vymenené BGA :)
nManJofo
Som zvedavy, kolko ludi ma doma IR pec...a spomenul som preto, lebo odletovat - 1. operacia, priletovat - 2. operacia - teda 2x 478 "guliciek"
lkuzman
2 nManJofo: :) toto isto nerobil ten týpek doma.
bruno75
Na vymenu BGA vobec netreba IR pec. Tak ako sa da dolu s teplovzdusnou pistolou (rozumej teplovzdusna pajka) tak isto sa da aj nahodit na svoje miesto nove BGA (ak je nove tak je original nagulickovane. Dokonca sa da pouzit aj povodne ale na to treba mat pregulickovaciu sadu a uspech nie je zaruceny. Inak vo vacsich a bohatsich firmach sa na vymeny BGA pouziva tzv. sniper.
Xenon
A co je to to DPA? Inac pekne to urobil :-D
Xenon
sry DPS
angus
DPS = Doska Plosnych Spojov(PCB, PWB). Pre skusene ruky je urobit nieco taketo brnkacka.
Pridať nový komentár
TOPlist