Firmu Zalman nemusím určite nikomu predstavovať. Väčšina z Vás určite pozná jej kvalitne chladiče na procesory rady 7000. No tento krát sa nám predstaví v segmente multifunkčných panelov / regulátorov. Tento regulátor by sme mohli zaradiť do strednej triedy panelov. Zaujímavý je najmä tým, že na ňom nenájdete žiadny display ani teplotný senzor. Dokáže regulovať až 6 kanálov pričom štyri z nich plynulo od 5 do 12 voltov a dva kanále skokovito. Tie sa nastavujú prepínačom, ktorý dáva na vyber tri hodnoty 5V, 12V alebo
OFF.
Balenie
Regulátor od Zalmanu Vám príde v priesvitnej škatuľke. Na škatuli je jasne viditeľný nápis, ktorý prezrádza čo sa skrýva vo vnútri. Zadná strana je z tvrdého papiera, na ktorom sú napísané všetky vlastnosti regulátora a návod na inštaláciu. Tento papier potom jednoducho vytrhnete a škatuľa je otvorená. Balenie obsahuje regulátor, štyri káble k chladičom a štyri skrutky. Dva káble sú s rozdvojkou, ktorá slúži na zapojenie do matičnej dosky a tým môžete snímať otáčky ventilátorov. Ďalšie dva káble už túto rozdvojku nemajú. Asi by to bola zbytočnosť, lebo väčšina matičných dosiek má len dva prípadne tri 3-pin konektory.
Dizajn
Každý multifunkčný panel chce zaujať najmä svojim dizajnom. Zalman zvolil fakt netradičný dizajn. Predný panel pôsobí dojmom dymového skla, ktoré je tmavomodrej farby. Po rohoch je vidieť skrutky, ktoré uchytávajú predný panel o hliníkové držiaky. Každého asi na prvý pohľad zaujmú LED diódy, ktorých tu nájdete šesť. Diódy signalizujú zapojenie a rýchlosť vetráka. Ak je vetrák zapojený do konektora tak dióda svieti, ak nie tak samozrejme nesvieti. Zaujímavosťou je, že diódy menia svoju svietivosť podľa otáčok ventilátora. Keď vetráku púšťate len 5V svieti slabo, naopak keď mu dáte 12V svieti až moc silno. Posledné dve LED diódy, ktoré sú nad prepínačom, menia len svoju farbu podľa toho v akej polohe je prepínač. Ak je v polohe 5V, tak svietia na modro, no ak sa prepne na polohu 12V, zmení sa ich farba na červenú. V polohe OFF nesvietia.
Čo Zalmanu musím vyčítať je, že sa všetky diódy nedajú vypnúť. V nočnej prevádzke to strašne ruší a osvetľuje to celú izbu. Pod každou diódou je nápis bielej farby FAN1, FAN2 ... FAN6 a pri každom potenciometri je šípka ukazujúca smer zvyšovania otáčok. Koncovky na potenciometri nesú chrómový nádych a sú veľmi precízne spravené. Predný panel je trochu predsunutý pred PCB a vytvára medzeru, v ktorej sú
puzdra potenciometrov. Na strane plošného spoja nájdete okrem kopy súčiastok a štyroch 3-pin konektorov aj pasívne chladiče, ktoré sú na stabilizátoroch. Ďalej tu nájdete jeden molex konektor a dva zelené konektory, ktoré slúžia na zapojenie vetrákov na prepínanú reguláciu. Zapájajú sa iba dva káble červený a čierny. Ale lepšie je raz vidieť ako sto krát počuť.
Inštalácia
Regulátor som inštaloval do skrinky 3Rsystem NEONLIGHT. Táto skrinka má trocha vysunutý predok a tu vznikol problém. Regulátor sa uchytáva o dve hliníkové platničky a tie potom jednoducho priskrutkujete do 5,25" pozície. Lenže tieto hliníkové platničky nespravil Zalman moc dlhé a regulátor mi presne nezasadol do predného panelu. Je trochu vborený dnu oproti CD-ROM-ke. Tento problém nie je až také ťažké odstrániť, ale o 1-2 cm mohli byť platničky dlhšie. Inak inštalácia prebehla bez problémov. Menší problém môže vzniknúť pri zapájaní molex konektora, pretože je potrebný dlhší napájací kábel zo zdroja. Ja osobne používam rozdvojku.
Záver
Regulátor Zalman ZM-MFC1 je jediným viackanálovým regulátorom od tejto kórejskej firmy. Podstata každého regulátora je, aby dokázal plynule regulovať otáčky ventilátorov. Tento regulátor to zvláda perfektne. Pri regulácii nevydáva žiadne nežiadúce zvuky. Zaťažiteľnosť jedného kanála je až 7W, čiže nebude problém regulovať aj väčšie ventilátory.Ak chcete odstrániť svietenie diód, musíte vypojiť monitorovací káblik z konektoru ( ten modrý ), ale tým pádom prídete o snímanie otáčok. Keď som mal zapojený vetrák silent boost ( 2450ot, 21db udáva výrobca ) klasicky v matičnej doske, tak BIOS ukazoval približne 2600-2700 otáčok. Keď som tento vetrák zapojil na regulátor, tak pri nastavení na maximálne otáčky dosahuje maximálne 2500ot. Tento rozdiel je rozoznateľný aj podľa hluku. Ďalšiu vec, ktorú som si všimol je tá, že keď naň zapojíte nízko otáčkový vetrák tak LED dióda mierne bliká ( skúšal som vetrák NEXUS 120x120x25 1000ot 22,8db ). Tak tiež, keď regulujem vetrák PRIMECOOLER ( 92x92x25 SUPERSILENT 1800ot 22db ) tak pri otáčkach cca 1300 začne LED dióda mierne blikať a BIOS mi začne ukazovať, že vetrák má 0 ot / min, ale v skutočnosti sa vetrák točí.. Pri malom vetráku 60x60x15 ( 4800 ot / min ) LED dióda nebliká ani pri najmenších otáčkach. To blikanie asi znamená, že vetrák sa už netočí správne a asi má málo napätia na správne točenie.Cena tohto regulátora sa pohybuje okolo 1500 Sk s DPH.
Zavo
Add new comment