SK

RAID SONIC - ICY DOCK: Konzerva pre všetkých, alebo trochu prerastený a nasteroidovaný USB / Fire Wire 800 kľúč

Ako už býva u mňa štandard, hneď na úvod poopravím nadpis. Je to hliníkový obal na Váš 3,5 palcový SATA2 HDD, ktorý síce pridá pár gramov na váhe kompletu, ale hlavne pridá na prenesiteľnosti a kompatibilite vďaka 1 x USB2 a 2 x Fire Wire 800 ( ďalej len FW800 ) rozhraniu. Je to celkom dobré riešenie, ak uvažujete o častom prenášaní veľkého objemu dát a nevlastníte firmu na výrobu USB kľúčov, alebo iba proste nechcete často meniť HDD v kompe, alebo napaľovať DVD-čka ako na bežiacom páse.Úvod

Firma Raid Sonic nie je vo výrobe externých HDD (a aj HDD RAID) boxov a kadečoho iného spojeného s ukladaním dát žiadnym nováčikom. Funguje od roku 1999 a má už Euro-Ázijský záber, teda skorej Európsko-Rusko-východný. Výrobky sú široko škálovateľné, čo sa týka možností použitia rôznych druhov HDD, možnosti vytvorenia RAID polí a použitia komunikačných rozhraní. A keďže samozrejme myslí aj do budúcnosti, ponúkla na trh výrobok, konkrétne typ MB-559UEB-1S. Tento skončil skoro čistou náhodou na mojom stole a samozrejme som si ho dovolil trošíčka potestovať :). A prečo som spomenul "že myslí do budúcnosti"? Kvôli použitiu moderného rozhrania IEEE1394b, teda FW800. Výhody použitia IEEE1394b sú v jeho rýchlosti a možnosti napájania FW800 prístroja cez kábel bez nutnosti použitia sieťového zdroja. Tá má pri svojej teoretickej prenosovej rýchlosti 800Mbs oproti USB2 navyše o nejakých 320Mbs. Je to rýchlejšie ako USB2, na SATA2 sa to nechytá , ale aj tak možnosť použitia FW800 poteší. No čipsetov a matičných dosiek podporujúcich ( alebo obsahujúcich ) FW800 je ako húb v Atacame. Musel som pohnúť zadkom a poobzerať po nejakej PCI karte s rozhraním FW800. Zháňanie PCI karty pre FW800 sa pre mňa časom stalo nočnou morou, niežeby to bol na prvý pohľad problém, no bol a to aj na druhý, a aj na tretí a ďaľšie.... Jeden "predajca" si dokonca na môj popud opravil svoj hodnoverný web. Dúfam že sa nikto neobabral a dva týždne nečakal na odpoveď ako ja, že či je tá PCI karta "to v nadpise", alebo "to v popise". Záležitosť vyriešilo asi 40 e-mailov a cca dve hodiny telefonátov - k mojej spokojnosti. Nakoniec mi jednu PCI kartu poslali českí bratia, samozrejme po prebehnutí určitých transakcií :), takže moje testovanie nestroskotalo iba na možnostiach USB2 a nejakých tých teplotných testoch HDD.

Balenie



Balenie, ako už býva zvykom u takéhoto druhu výrobkov pozostávalo z priehľadnej plastovej krabice - však vzhľad predáva. V nej bol pekne a hlavne efektne vytesnený samotný ICY DOCK. Pod ním sa v kartónovej krabici "sardinkovali" všetky potrebné doplnky.



Okrem samotného boxu ICY DOCK balenie ešte obsahuje :
- návod
- napájací zdroj
- sieťovú šnúru
- 6 ks skrutiek na HDD : 4 v balení a 2-mi je upevnená náhražka HDD na prevoz
- USB2 kábel
- Fire Wire 800 kábel

Niekoľko kusov kartónu a plastu je možné po vybalení celého zariadenia dať na recykláciu. Nie že by som bol "Grínpisák", ale spolu s návodom, ktorý postráda slovenský preklad, je toto všetko aj tak zbytočné skladovať.

Vyhotovenie a montáž



Omakával som už všeličo ... :), no porézny matný ( sintrovaný a eloxovaný ) hliníkový povrch ICY DOCK-u sa mi celkom pozdával. Nielenže je príjemný na pohľad, ale aj na dotyk a to je dôležité pri zariadení na denné použitie. Na prednom paneli sa nachádza biela LED kontrólka indikujúca činnosť HDD, zámka a páka na vysunutie HDD. Na zadnom paneli sa nachádza spínač, 1 x USB2 a 2 x FW800 konektor, napájací konektor, dierka na aktiváciu zámky ( či vysunutia HDD za jazdy, alebo zápisu, to som nezistil, každopádne je asi potrebná pre blbovzdornú prevádzku ) a tlačítko na vysunutie nožičiek pre prácu "na stojáka".

Pre používanie je potrebné najskôr do ICY DOCK-u nainštalovať 3,5" SATA2 HDD. Tento "postup" je na fotografiách. Zvládol som to ja, tak to zvládne každý. Pre istotu to však popíšem.



Posuniete zámku na prednom paneli a uvoľní sa páka na vysunutie HDD šuflíka. Ten vytiahnete von. Odskrutkujeme nahrážku HDD - skrutky netreba zahadzovať.



Priskrutkujeme HDD na šuflík ( 4 + 2-mi skrutkami ) zasunieme do púzdra. Hotovo, ak máte po ruke krížový skrutkovač, tak celá procedúra trvá asi 5 minút a box môžete začať používať.



Náš spomínaný ICY DOCK je možné používať v dvoch polohách. Pri obidvoch polohách, aj ležatej a aj stojatej, je externý box zaistený proti náhodnému pošmyknutiu gumenými plochami a nožičkami. Účinne, mám to overené.



Špeciálne pre použitie polohy na stojato je na zadnom paneli tlačítko. Po jeho stlačení vyskočia z boxu nožičky a facháme na stojáka. Keď chcete náhodou naraz zmeniť polohu, však obmieňanie polôh predchádza nude ( jáj, zasa som mimo tému :) ), tieto idú naspäť rčne zaklapnúť.



Zdroj zapneme do šťavy, pripojíme k boxu, box spínačom zapneme, prepojíme box s PC-dlom či už USB, alebo FW800 káblom jak je libo a hor sa ho užívať.

Testy

Testovanie ICY DOCK-u pozostávalo z dvoch druhov testov. Teplotných a testov HDD v kľude a pri defragmentácii pri obidvoch polohách. A testov rýchlosti HDD pri použití rôznych komunikačných rozhraní, konkrétne USB2, FW800 a SATA2 .

Pre teplotné testy som na HDD od výrobcu Samsung, model HD161HJ nalepil dva teplotné senzory. Jeden ( v meraniach ten chladnejší ) sa nachádzal na poniklovanom plechu - dekli HDD s nálepkou. Druhý som nalepil z druhej strany na čierne hliníkové telo HDD tesne k uloženiu ložiska. Meranie teplôt komunikačnej a riadiacej elektroniky HDD je podľa môjho názoru zbytočné. Taktiež sa na PCB testovanáho HDD nenachádzal žiaden elektrolytický kondenzátor, ktorý má väčšinou najväčší vplyv na životnosť. Integrované obvody a polovodiče podľa mojich skúseností bezpečne pracujú aj pri teplotách 130oC a tak predpokladám, že najväčší vplyv na životnosť HDD bude mať teplota ložisiek. Keďže som medzičasom utopil a zavraždil môj foťák, fotky nalepených senzorov nemám, no môj popis by pre predstavu mal stačiť. Taktiež som meral aj teplotu okolia uvedenú ako t a . Teploty som meral na meráku Yokogawa DX2040. HDD sa počas teplotných testov nachádzal zhruba v strede drevenáho stola o rozmeroch cca 2m x 0,8m. Teplotu t a som meral cca 30 cm od HDD. Kľud v tabuľke znamená, že som zapojený HDD 1 hodinu nepoužíval a potom zmeral teploty a skratka defrag znamená teplota HDD po hodine defragmentovania. Merané teploty boli skoro vždy ustálené už po cca 15 minútach, no 1 hodina napovie viac.



Z teplotných meraní sa mne osobne viac pozdáva poloha na stojato. Tu mal HDD počas kľudu o 1,5oC nižšiu priemernú teplotu ako pri polohe na ľežaho. Teploty pri práci HDD vychádzali pre obidve polohy zhruba rovnako. Myslím, že výsledné teploty HDD sú v tomto prípade akceptovateľné.

Na meranie rýchlosti jednotlivých komunikačných rozhraní som použil program HD-Tach a SISoft Sandra Lite. Ako vzťažné meranie rýchlosi som použil HDD zapojený k PC pomocou rozhrania SATA2, teda bez použitia ICY DOCK-u . Testovacia zostava pozostáva z:

CPU: AMD Athlon X2 ( Brisbane ) 4000+ @ 2835MHz + Coolink Silentator
MoBo: ASUS m2n sli deluxe, BIOS ver 1102
RAM: A-Data 2 x 1GB DDR2 @ 910MHz
HDD: 2 x WD2500KS @ RAID0
VGA: MSI 8800GTS/640 OC edition
PSU: Fortron Blue Storm 500W

Predpokladám, že aj u iných zostáv by boli namerané rýchlosti HDD porovnateľné, ak nie úplne zhodné.



Test s HD Tach



Test so SISoft Sandra Lite

Každý z testovacích programov na moje počudovanie tvrdil niečo iné, a je na Vás ktorý budete brať vážne. Nepoznám testovacie algoritmy, takže hold ... smola. Samozrejme najpomalšie podľa očakávania vyšlo USB2 rozhranie a najrýchlejšie SATA2. Čo je jednoznačné, je to, že FW800 oproti USB2 bol v teste rýchlosti cca 2 x rýchlejší. Takže má v prípade tohoto prenosného zariadenia opodstatnenie.



Záver

Nedalo mi a napísal som mail do Raid Sonicu, že prečo má ich výrobok dva FW800 konektory - no proste mi nebliklo :) aj to sa stáva. Asi po troch dňoch som dostal odpoveď v tom štýle, že jeden radič FW800 dokáže obslúžiť viac zariadení. Tak je možné vďaka dvom FW800 konektorom na ICY DOCKu, tento pripojiť k PC a dá sa pripojiť ešte jedno respektíve viac FW800 zariadení a vyskladať tzv. "Daisy loop".

Plusomínusy:
- Pri mojom cca dvojmesačnomm používaní som si prakticky overil, že pri použití FW800 bol disk oproti USB2 cca 2 x rýchlejší, ( potvrdili to aj benchmarky ) čo je poriadny plus pri častom "striedaní" dát na HDD, no vyhodiť skoro 1900Sk za PCI / FW800 kartu beriem ako poriadny mínus.
- HDD vymeníte rýchlo, no to iba vtedy ak máte krížový skrutkovač.


Plusy:
- Kompatibilita. Pre bežnú prácu ( zálohovanie ) rýchlosť rozhrania USB2 plne postačuje a tým pádom je HDD v ICY DOCK-u kompatibilný skoro so všetkými, aj staršími PC a samozrejme nemusia podporovať SATA2.
- Možnosť pripojenia ďľších FW800 zariadení do druhého FW800 konektora.
- Pekný vzhľad a ergonómia.
- Použitie gumených nožičiek a plôch, ktoré zabraňujú "pohybu" boxu po stole.


Mínusy:
- Privítal by som možnosť napájania ICY DOCK-u cez rozhranie FW800, ktoré by príkon HDD určite zvládlo.

ICY DOCK je ako stvorený pre ľudí ktorí sú neustále na cestách, prenášajú veľké množstvo údajov a to denno-denne. HDD funguje ako má, je v elegantnom balení, ktoré sa oproti veľkosti 3,5" HDD "nerozťahuje" a dá sa pripojiť k 99 percentám počítačov. Znie to ako slogan z reklamy, no prakticky ( každodenným používaním v práci a potom doma ) som si overil že je to pravda, teda všetko funguje a slúži k mojej spokojnosti.

Za dodanie ICY DOCK-u na testovanie ďakujem firme Raidsonic.

Autor: Ľubomír Kuzman



Comments (8)
BurnerTom
Pekny test, len by ma zaujimalo, preco si nevyskusal pripojenie cez FireWire 400 ktore mas priamo na doske. Ja osobne by som si koly externemu boxu na disk kartu s FW 800 nekupoval tak by ma zaujimalo, aky vykonnostny prepad by som mal ocakavat.
lkuzman
2 BurnerTom: čav, vďaka za ohlas, moja MoBo síce má FW400 konektor a radič, no problém je v tom, že rozhranie FW400 a nové rozhranie FW800 majú rozdielne konektory. Teda ak sa na ICY DOCK-u nachádza FW800 konektor tak ho mám problém pripojiť k mojej MoBo bez externej PCI /FW800 karty. teda iný konektor. S možnosťou prepnúť toto rozhranie (FW800) na nižšiu prenosovú (FW400, 200, 100) rýchlosť som sa nezaoberal. Tu je <a href="http://www.apple.sk/slo/apple/hardware/firewire/">link</a> na širšie porovnanie
BurnerTom
Citat z wikipedie: "FireWire 800 (Apple's name for the 9-pin "S800 bilingual" version of the IEEE 1394b standard) was introduced commercially by Apple in 2003. This newer 1394 specification (1394b) and corresponding products allow a transfer rate of 786.432 Mbit/s with backwards compatibility to the slower rates and 6-pin connectors of FireWire 400. However, while the IEEE 1394a and IEEE 1394b standards are compatible, FireWire 800's connector is different from FireWire 400's connector, making the physical male and female (both 4 and 6pin) connectors and cables incompatible. An adapter is necessary to take advantage of the 800's backward compatibility." Cize mas pravdu ale s pouzitim adapteru ti to na doske pojde. Druha vec je ta, ze FireWire 400 (IEEE 1394a) je OVELA RYCHLEJSIE ako USB 2.0, ale chcel som vidiet, ako to dopadne v tvojom pripade
zachariasko
caf, ak by si mal cas, skus otestovat tu rychlost cez firewire 400, zaujimalo by to aj mna, ako dopadne porovnanie s usb 2.0..
lkuzman
2 BurnerTom & zachariasko - No áno, teoreticky by sa to dalo, musím však niekde v drajvri prepnúť rýchlosť FW800 na FW400 - toto som hľadal a to bez úspechu, alebo zohnať "prepojku" z 9-pinového na 6 pinový a tú som v predaji nenašiel tiež ... Ak mi vieš niečo ešte poradiť, tak mi pls poraď, inák sa musíme spoliehať na stránku ktorú tu píšem už druhý krát: http://www.apple.sk/slo/apple/hardware/firewire/ a tam je porovnanie USB+FW400+USB2+FW800 graficky znázornené.
BurnerTom
Ak sa ti podari zohnat tu redukciu tak porob pls. testy, ak nie tak nic. A k tomu "porovnaniu" asi tolko, ze to "porovnanie" vychadza z teoretickych hodnot a vobec neodraza realitu. To je porovnanie standardov ako takych, nie ich realnych schopnosti.
lkuzman
to BurnerTom - jj súhlasím s tebou v tých teoretických a praktických testoch. Doma pomeriam časy presunov malých a veľkých súborov ( cca 10G malých po asi 500kB a cca 8G jeden veľký ) na každom rozhraní a pošlem to do redakcie na doplnenie recenzie ...
lkuzman
Tabuľka s meraniami časov presunov súborov tak ako som to menoval nižšie je už doplnená. Ľubo
Add new comment
TOPlist