Ako už býva u mňa štandard, hneď na úvod poopravím nadpis. Je to hliníkový obal na Váš 3,5 palcový SATA2 HDD, ktorý síce pridá pár gramov na váhe kompletu, ale hlavne pridá na prenesiteľnosti a kompatibilite vďaka 1 x USB2 a 2 x Fire Wire 800 ( ďalej len FW800 ) rozhraniu. Je to celkom dobré riešenie, ak uvažujete o častom prenášaní veľkého objemu dát a nevlastníte firmu na výrobu USB kľúčov, alebo iba proste nechcete často meniť HDD v kompe, alebo napaľovať DVD-čka ako na bežiacom páse.
Úvod
Firma
Raid Sonic nie je vo výrobe externých HDD (a aj HDD RAID) boxov a kadečoho iného spojeného s ukladaním dát žiadnym nováčikom. Funguje od roku 1999 a má už Euro-Ázijský záber, teda skorej Európsko-Rusko-východný. Výrobky sú široko škálovateľné, čo sa týka možností použitia rôznych druhov HDD, možnosti vytvorenia RAID polí a použitia komunikačných rozhraní. A keďže samozrejme myslí aj do budúcnosti, ponúkla na trh výrobok, konkrétne typ MB-559UEB-1S. Tento skončil skoro čistou náhodou na mojom stole a samozrejme som si ho dovolil trošíčka potestovať :). A prečo som spomenul "že myslí do budúcnosti"? Kvôli použitiu moderného rozhrania IEEE1394b, teda FW800. Výhody použitia IEEE1394b sú v jeho rýchlosti a možnosti napájania FW800 prístroja cez kábel bez nutnosti použitia sieťového zdroja. Tá má pri svojej teoretickej prenosovej rýchlosti 800Mbs oproti USB2 navyše o nejakých 320Mbs. Je to rýchlejšie ako USB2, na SATA2 sa to nechytá , ale aj tak možnosť použitia FW800 poteší. No čipsetov a matičných dosiek podporujúcich ( alebo obsahujúcich ) FW800 je ako húb v Atacame. Musel som pohnúť zadkom a poobzerať po nejakej PCI karte s rozhraním FW800. Zháňanie PCI karty pre FW800 sa pre mňa časom stalo nočnou morou, niežeby to bol na prvý pohľad problém, no bol a to aj na druhý, a aj na tretí a ďaľšie.... Jeden "predajca" si dokonca na môj popud opravil svoj hodnoverný web. Dúfam že sa nikto neobabral a dva týždne nečakal na odpoveď ako ja, že či je tá PCI karta "to v nadpise", alebo "to v popise". Záležitosť vyriešilo asi 40 e-mailov a cca dve hodiny telefonátov - k mojej spokojnosti. Nakoniec mi jednu PCI kartu poslali
českí bratia, samozrejme po prebehnutí určitých transakcií :), takže moje testovanie nestroskotalo iba na možnostiach USB2 a nejakých tých teplotných testoch HDD.
Balenie
Balenie, ako už býva zvykom u takéhoto druhu výrobkov pozostávalo z priehľadnej plastovej krabice - však vzhľad predáva. V nej bol pekne a hlavne efektne vytesnený samotný ICY DOCK. Pod ním sa v kartónovej krabici "sardinkovali" všetky potrebné doplnky.
Okrem samotného boxu ICY DOCK balenie ešte obsahuje :
- návod
- napájací zdroj
- sieťovú šnúru
- 6 ks skrutiek na HDD : 4 v balení a 2-mi je upevnená náhražka HDD na prevoz
- USB2 kábel
- Fire Wire 800 kábel
Niekoľko kusov kartónu a plastu je možné po vybalení celého zariadenia dať na recykláciu. Nie že by som bol "Grínpisák", ale spolu s návodom, ktorý postráda slovenský preklad, je toto všetko aj tak zbytočné skladovať.
Vyhotovenie a montáž
Omakával som už všeličo ... :), no porézny matný ( sintrovaný a eloxovaný ) hliníkový povrch ICY DOCK-u sa mi celkom pozdával. Nielenže je príjemný na pohľad, ale aj na dotyk a to je dôležité pri zariadení na denné použitie. Na prednom paneli sa nachádza biela LED kontrólka indikujúca činnosť HDD, zámka a páka na vysunutie HDD. Na zadnom paneli sa nachádza spínač, 1 x USB2 a 2 x FW800 konektor, napájací konektor, dierka na aktiváciu zámky ( či vysunutia HDD za jazdy, alebo zápisu, to som nezistil, každopádne je asi potrebná pre blbovzdornú prevádzku ) a tlačítko na vysunutie nožičiek pre prácu "na stojáka".
Pre používanie je potrebné najskôr do ICY DOCK-u nainštalovať 3,5" SATA2 HDD. Tento "postup" je na fotografiách. Zvládol som to ja, tak to zvládne každý. Pre istotu to však popíšem.
Posuniete zámku na prednom paneli a uvoľní sa páka na vysunutie HDD šuflíka. Ten vytiahnete von. Odskrutkujeme nahrážku HDD - skrutky netreba zahadzovať.
Priskrutkujeme HDD na šuflík ( 4 + 2-mi skrutkami ) zasunieme do púzdra. Hotovo, ak máte po ruke krížový skrutkovač, tak celá procedúra trvá asi 5 minút a box môžete začať používať.
Náš spomínaný ICY DOCK je možné používať v dvoch polohách. Pri obidvoch polohách, aj ležatej a aj stojatej, je externý box zaistený proti náhodnému pošmyknutiu gumenými plochami a nožičkami. Účinne, mám to overené.
Špeciálne pre použitie polohy na stojato je na zadnom paneli tlačítko. Po jeho stlačení vyskočia z boxu nožičky a facháme na stojáka. Keď chcete náhodou naraz zmeniť polohu, však obmieňanie polôh predchádza nude ( jáj, zasa som mimo tému :) ), tieto idú naspäť rčne zaklapnúť.
Zdroj zapneme do šťavy, pripojíme k boxu, box spínačom zapneme, prepojíme box s PC-dlom či už USB, alebo FW800 káblom jak je libo a hor sa ho užívať.
Testy
Testovanie ICY DOCK-u pozostávalo z dvoch druhov testov. Teplotných a testov HDD v kľude a pri defragmentácii pri obidvoch polohách. A testov rýchlosti HDD pri použití rôznych komunikačných rozhraní, konkrétne USB2, FW800 a SATA2 .
Pre teplotné testy som na HDD od výrobcu Samsung, model HD161HJ nalepil dva teplotné senzory. Jeden ( v meraniach ten chladnejší ) sa nachádzal na poniklovanom plechu - dekli HDD s nálepkou. Druhý som nalepil z druhej strany na čierne hliníkové telo HDD tesne k uloženiu ložiska. Meranie teplôt komunikačnej a riadiacej elektroniky HDD je podľa môjho názoru zbytočné. Taktiež sa na PCB testovanáho HDD nenachádzal žiaden elektrolytický kondenzátor, ktorý má väčšinou najväčší vplyv na životnosť. Integrované obvody a polovodiče podľa mojich skúseností bezpečne pracujú aj pri teplotách 130oC a tak predpokladám, že najväčší vplyv na životnosť HDD bude mať teplota ložisiek. Keďže som medzičasom utopil a zavraždil môj foťák, fotky nalepených senzorov nemám, no môj popis by pre predstavu mal stačiť. Taktiež som meral aj teplotu okolia uvedenú ako t a . Teploty som meral na meráku Yokogawa DX2040. HDD sa počas teplotných testov nachádzal zhruba v strede drevenáho stola o rozmeroch cca 2m x 0,8m. Teplotu t a som meral cca 30 cm od HDD. Kľud v tabuľke znamená, že som zapojený HDD 1 hodinu nepoužíval a potom zmeral teploty a skratka defrag znamená teplota HDD po hodine defragmentovania. Merané teploty boli skoro vždy ustálené už po cca 15 minútach, no 1 hodina napovie viac.
Z teplotných meraní sa mne osobne viac pozdáva poloha na stojato. Tu mal HDD počas kľudu o 1,5oC nižšiu priemernú teplotu ako pri polohe na ľežaho. Teploty pri práci HDD vychádzali pre obidve polohy zhruba rovnako. Myslím, že výsledné teploty HDD sú v tomto prípade akceptovateľné.
Na meranie rýchlosti jednotlivých komunikačných rozhraní som použil program HD-Tach a SISoft Sandra Lite. Ako vzťažné meranie rýchlosi som použil HDD zapojený k PC pomocou rozhrania SATA2, teda bez použitia ICY DOCK-u . Testovacia zostava pozostáva z:
CPU: AMD Athlon X2 ( Brisbane ) 4000+ @ 2835MHz + Coolink Silentator
MoBo: ASUS m2n sli deluxe, BIOS ver 1102
RAM: A-Data 2 x 1GB DDR2 @ 910MHz
HDD: 2 x WD2500KS @ RAID0
VGA: MSI 8800GTS/640 OC edition
PSU: Fortron Blue Storm 500W
Predpokladám, že aj u iných zostáv by boli namerané rýchlosti HDD porovnateľné, ak nie úplne zhodné.
Test s HD Tach
Test so SISoft Sandra Lite
Každý z testovacích programov na moje počudovanie tvrdil niečo iné, a je na Vás ktorý budete brať vážne. Nepoznám testovacie algoritmy, takže hold ... smola. Samozrejme najpomalšie podľa očakávania vyšlo USB2 rozhranie a najrýchlejšie SATA2. Čo je jednoznačné, je to, že FW800 oproti USB2 bol v teste rýchlosti cca 2 x rýchlejší. Takže má v prípade tohoto prenosného zariadenia opodstatnenie.
Záver
Nedalo mi a napísal som mail do Raid Sonicu, že prečo má ich výrobok dva FW800 konektory - no proste mi nebliklo :) aj to sa stáva. Asi po troch dňoch som dostal odpoveď v tom štýle, že jeden radič FW800 dokáže obslúžiť viac zariadení. Tak je možné vďaka dvom FW800 konektorom na ICY DOCKu, tento pripojiť k PC a dá sa pripojiť ešte jedno respektíve viac FW800 zariadení a vyskladať tzv. "Daisy loop".
Plusomínusy:
- Pri mojom cca dvojmesačnomm používaní som si prakticky overil, že pri použití FW800 bol disk oproti USB2 cca 2 x rýchlejší, ( potvrdili to aj benchmarky ) čo je poriadny plus pri častom "striedaní" dát na HDD, no vyhodiť skoro 1900Sk za PCI / FW800 kartu beriem ako poriadny mínus.
- HDD vymeníte rýchlo, no to iba vtedy ak máte krížový skrutkovač.
Plusy:
- Kompatibilita. Pre bežnú prácu ( zálohovanie ) rýchlosť rozhrania USB2 plne postačuje a tým pádom je HDD v ICY DOCK-u kompatibilný skoro so všetkými, aj staršími PC a samozrejme nemusia podporovať SATA2.
- Možnosť pripojenia ďľších FW800 zariadení do druhého FW800 konektora.
- Pekný vzhľad a ergonómia.
- Použitie gumených nožičiek a plôch, ktoré zabraňujú "pohybu" boxu po stole.
Mínusy:
- Privítal by som možnosť napájania ICY DOCK-u cez rozhranie FW800, ktoré by príkon HDD určite zvládlo.
ICY DOCK je ako stvorený pre ľudí ktorí sú neustále na cestách, prenášajú veľké množstvo údajov a to denno-denne. HDD funguje ako má, je v elegantnom balení, ktoré sa oproti veľkosti 3,5" HDD "nerozťahuje" a dá sa pripojiť k 99 percentám počítačov. Znie to ako slogan z reklamy, no prakticky ( každodenným používaním v práci a potom doma ) som si overil že je to pravda, teda všetko funguje a slúži k mojej spokojnosti.
Za dodanie ICY DOCK-u na testovanie ďakujem firme
Raidsonic.
Autor: Ľubomír Kuzman
BurnerTom
lkuzman
BurnerTom
zachariasko
lkuzman
BurnerTom
lkuzman
lkuzman