SK

Veterné elektrárne v USA za posledný rok zabili viac ako 600 000 netopierov

Najviac ich utrpelo smrteľné zranenia v Apalačských horách.

O tom, ako je výroba elektrickej energie za pomoci turbín poháňaných vetrom ekologická určite viete. Všetko však niečo stojí,  a skutočne málokto tuší, že práve tieto ekologické generátory majú ročne na svedomí nezanedbateľný počet „zostrelov“ lietajúcej zvery.

V článku, ktorý bol zverejnený v piatok v časobise BioScience University of Colorad, prezentoval biológ Mark Hayes záznamy o nájdení mŕtvych netopierov pod turbínami veterných generátorov elektrickej energie. V článku odhadol za pomoci štatistickej analýzy počet ročne usmrtených netopierov.

Mŕtve netopiere sa nachádzajú pod verenými generátormi po celej Severnej Amerike“napísal samotný Hayes. Odhad je však považovaný za konzervatívny. Najnovšie odhady poukazujú na najvyššie číslo za posledné roky. Z predchádzajúcich štúdií vychádzalo pomerne široké spektrum, a to 33 000 až 888 000 mŕtvych netopierov ročne.

Hayes sa vyjadril aj na adresu konzervatívnosti odhadu. Odkazuje sa na minimum informácii, ktoré mal z k dispozícii z územia pozdĺž Sierra Nevady a Rocky Mountains. Tvrdí, že upratovacia služba odpratala určité percento mŕtvych netopierov ešte pred tým, ako sa stihli všetky spočítať.

Poznáme až 45 druhov netopierov v USA, no biológovia sa o konečnom počte druhov nezhodujú. To, aký život vedú tieto lietajúce cicavce a fakt, že sú to pomerne malé stvorenia, značne komplikuje relevantný prieskum.  Biológovia majú dôvodné podozrenie, že počet netopierov globálne klesá kvôli meniacej sa klíme a chorobám, akým je napríklad „syndróm bieleho nosa“ (White-nose syndrome). Za normálnych okolností sa populácia netopierov rozširuje skutočne pomaly. Za rok sa narodí jednej samici len jedno mláďa. Úmrtnosť novorodeniat je pritom pomerne vysoká. .

Určite mi dáte za pravdu ak napíšem, že netopiere nepatria k obľúbeným zvieratám v očiach verejnosti. Pritom však pre nás vykonávajú nejednu prospešnú službu. Netopier konzumuje enormný počet hmyzu, pomáhajú v opelení plodín (avokáda, broskyne). Aj z týchto dôvodov Hayes tvrdí, že by sme sa mali nad danou problematikou zamyslieť a mal by sa otvoriť priestor pre širšiu diskusiu. 

Zdroj: latimes.com

Add new comment
TOPlist