SK

Ako lepšie uchladiť chipset

Určite viete , že chipset , hlavne jeho Northbridge na matičnej doske sa poriadne zahrieva. Chipsety ako VIA KT133, KT133A , KT266 sú chladené na matičných doskách aspoň heatsinkom. Lepšie značky dosiek ako ABIT , ASUS doplnia heatsink aj vetrákom. Problémom je hlavne uchladenie chipsetu pri pretaktovávaní cez zbernicu, kde pri frekvenciách 140-150 Mhz je vetrák - podľa mňa minimálnou nutnosťou. Ako a čo použiť pre lepšie uchladenie chipsetu?

1.AK nemáte na chipsete nič  - žiadne chladenie

Odporúčam aspoň pridať heatsink. Pred jeho aplikáciou potrite chipset teplovodivou pastou , čo pomôže odvodu tepla  - stačí klasická biela , ale nezaškodí ani Artic Silver alebo Titan strieborná pasta.

2.AK máte iba heatsink

Je veľa matičných dosiek s VIA Kt133A chipsetom, ktoré sú vybavené iba klasickým heatsinkom. Pre najlepšie chladenie je aj tu vhodne najprv odstrániť pôvodný heatsink a pozrieť sa koľko pasty tam výrobca dal. Skúsenosti sú také , že pasta nepokrýva ani 3/4 chipsetu. Preto aplikujte vyššie spomenuté teplovodivé pasty (starú nezabudnite odstrániť) na celý povrch chipsetu , namontujte späť heatsink a kúpte vetrák na chipset grafickej karty - najlepšie značkový Titan alebo Global Win.  Takáto úprava by mala pomôcť k lepšej stabilite. Majitelia matičných dosiek ASUS A7V, A7V133 alebo ABIT KT7/KT7A už majú chipsety s aktívnym chladením , ale aj tak výrobca mohol dať medzi chipset a heatsink málo pasty....

3.Ak máte aktívne chladenie chipsetu (heatsink+vetrák) a stále to nieje dosť

Odporúčam odstrániť všetko a použiť klasický chladič na procesor. Najlepšie bude ak si to vysvetlíme na tomto postupe s obrázkami , kde bol použitý klasický chladič pribaľovaný k procesorom Intel PIII. Jeho výhodou sú rozmery , s ktorými sa dá použiť na matičných doskách MSI K7T Turbo , ASUS ale hlavne na ABIT KT7A.

Tu je už spomínaný chladič pribaľovaný k boxovaným procesorom Intel.

A na tomto známa doska ABIT KT7A s aktívnym vetrákom na chipsete - práve to chladenie sa bude upravovať.

Pôvodné chladenie sme odstránili. Porovnajte si rozdiel medzi originálnym chladičom z  dosky ABIT a chladičom k Intelu.

K úprave budeme potrebovať : teplovodivú pastu , šmirgeľ , 2 šrúbky , podložky pod šruby , podložky medzi matičnou doskou a podložkami šrúb a samozrejme vrtáčku - mini vrtáčku na vyvŕtanie dier na spodok chladiča.

Zoberieme si najprv šmirgeľ , zarovnáme chladič zo spodku. Potom si pozrieme ako sú situované diery na prichytenie na matičnej doske , ktoré zostali po pôvodnom chladiči. Tieto diery , potom presne naznačíme na chladič a vyvŕtame otvory.

Pre aplikáciou chladiča odstránime z chipsetu pôvodnú teplovodivú pastu a aplikujeme novú na celý povrch chipsetu.

Chladič otočíme vetrákom k zemi , priložíme matičnú dosku tak aby diery / otvory sedeli. Do šrúbok najprv vložíme kovové podložky , potom izolačný materiál aby nedošlo ku kontaktu s matičnou doskou. Šrúby zatiahneme - nie však nasilu.

A takto vyzerá matičná doska ABIT KT7A po aplikácii chladiča. Vyzerá to veľmi dobre a chladí to určite lepšie ako klasické-malé vetráky. Úprava je vhodná hlavne pre majiteľov-overclockerov matičných dosiek s Kt133A chipsetom , prípadne novšími chipsetmi , no treba si najprv premerať priestor , či sa chladič vôbec zmestí na požadované miesto.

Upozorňujem !!! , že s takouto úpravou strácate záruku na matičnú dosku.

V lepšom prípade všetko môžete dať do pôvodného stavu, záleží to od Vašej šikovnosti a úspechu.

S pozdravom

GABO

Comments (1)
Pionierista
Zmestí sa tam vôbec Cpu cooler???Tó akože... :-D
Add new comment
TOPlist