Skupina profesorov z MIT navrhla plávajúcu jadrovu elektráreň na mori, ktorá by bola odolná voči zemetraseniam či tsunami.
MIT profesori Jacopo Buongiorno, Michael Golay a Neil Todreas sú autormi návrhu, ktorý by mohol znamenať príchod bezpečnejších jadrových elektrární. Ich návrh popisuje veľký jadrový reaktor, ktorý by bol ukotvený na mori niekoľko kilometrov od pobrežia. Tam by produkoval elektrickú energiu ktorú by následne posielal naspäť na pevninu.
Myšlienka je zatiaľ vo forme nápadu a nie je celkom nová. Rusi už stavajú svoj plávajúci reaktor a celý koncept plávajúcich elektrární bol predstavený už na začiatku sedemdesiatych rokov. Buongiorno však poukázal na rozdiely v ich riešení, ktoré dávajú ich plánu kľúčové výhody.
Medzi výhody patrí to, že ukotvený plávajúci reaktor by stál na jednom mieste čo by malo podľa profesorov zabezpečiť odolnosť voči zemetraseniam a vlnám tsunami. Okolité množstvo morskej vody by zároveň poslúžilo ako obrovský zdroj chladenia. "Sám oceán by mohol byť využitý ako nekonečný heatsink", vysvetľuje profesor Buongiorno. "Je možné urobiť chladenie pasívne bez akéhokoľvek zásahu. Obal reaktora je v podstate pod vodou".
Súčasťou návrhu je aj rozporuplná akcia, ktorá by sa podnikla v prípade núdze. V takomto prípade by elektráreň vypustila rádioaktívne plyny do vody miesto toho aby ich uvoľnila do ovzdušia a spôsobila tak znečistenie vzduchu. Ťažko povedať či sa jedná o výhodu pretože vypustenie rádioaktívnej pary do vody určite nebude priaznivé pre život v nej.
Zdroj: gizmodo
Toman
Diablo1st
passco
Uránium-culdum…
jaj
chapavy