Dolná komora ruského parlamentu schválila návrh zákona, podľa ktorého by webové stránky a aplikácie mohli ukladať užívateľské dáta iba na ruskom území.
Ak by sa návrh stal skutočným zákonom mnohé webové služby by v Rusku mohli fungovať len ak by ukladali osobné dáta užívateľov na serveroch na území Ruskej federácie. Inak povedané Rusi by mohli používať Facebook, Google, Twitter a iné služby iba ak by tieto spoločnosti boli ochotné investovať a postaviť dátové centrá v Rusku. To nie je všetko. Ruská stránka Lenta informovala, že tieto vyššie spomenuté spoločnosti by ani nemohli prenášať dáta von z krajiny do zvyšku sveta bez povolenia vlády.
Čo by viedlo Rusko k prijatiu takéhoto zákona? Oficiálne postoje zatiaľ známe nie sú. Dôvodom môže byť záujem o národnú bezpečnosť alebo len ďalší pokus o kontrolovanie toho čo ľudia prenášajú Internetom a o čom hovoria. Pred pár mesiacmi napríklad vláda začala od bloggerov vyžadovať, aby registrovali svoje mena a emailové adresy a trvala na prísnych obmedzeniach ak ich blogy dosiahli značnú prevádzku. Aby toho nebolo málo, prezident Putin zmenil Ruský zákon proti extrémizmu tak, aby zahŕňal aj tresty pre ľudí ktorí zverejnia na blogu, sociálnych médiách či iných prostriedkoch komunikácie niečo čo by vláda považovala za prejav extrémizmu.
Návrh zákona by však mohol znamenať aj ďalšiu snahu o odpútanie sa od západných technológii a spoliehať na tie vlastné. Nie je tomu dávno, čo Rusko oznámilo, že prestane vo vládnych strojoch používať procesory AMD a Intel a miesto toho bude využívať služby procesorov vlastnej výroby s názvom Bajkal.
Nech sú pohnútky ruskej vlády akékoľvek, IT spoločnosti majú ešte čas. Návrh zákona totiž musí prejsť ešte viacerými schváleniami kým sa z neho stane platný zákon. Ak by sa tak však stalo, spoločnosti by museli vyhovieť zákonu do septembra 2016.
Zdroj: engadget
Kalo
AlToNex
miro333
AmOK
Kalo
AmOK
MarianTalarik
snap_
Ro-shamboo
passco
Noobsz DJ
passco
juraj.fmb
AmOK
Tykva Bukvatyr
asiJa
Kalo
AmOK