Ďalšia misia NASA na Mars bude obsahovať aj zariadenia, ktoré budú vyrábať kyslík pre budúcich astronautov a takisto aj na výrobu raketového paliva.
Vesmírna agentúra NASA o tom informovala vo štvrtok a zároveň predstavila sedem nástrojov, ktoré budú umiestnené na nasledujúci marťanský rover. Jeho misia má začať v roku 2020. Dodatočne budú na vozidlo umiestnené aj ďalšie dve zariadenia zamerané na budúce misie na Mars. Celková cena vozidla sa vyšplhá na 1,9 miliardy dolárov. Technológia produkcie kyslíku sa po overení počas misie roveru plánuje využívať aj na výrobu paliva pre spiatočnú cestu astronautov na Zem. Misia naplánovaná na rok 2020 nesie teda len testovacie zariadenia.
Ak sa osvedčia a budú fungovať spoľahlivo, ich 100 násobne väčšie verzie budú vyslané na Mars dva roky pred prvým vyslaním ľudí na červenú planétu. Let austronautov na Mars je naplánovaný približne na rok 2030. NASA však pred tým plánuje vyslať astronautov ešte na asteroid. Testovacie zariadenia dostali názov Moxie a fungujú ako motor, len v opačnej postupnosti - dodal Michael Hecht, vedec z MIT pracujúci na projekte.
Moxie vyrobí približne 21 gramov kyslíka za hodinu. Kyslík bude vyrábaný z oxidu uhličitého, ktorého obsahuje atmosféra Marsu až 95,32%. Vopred vyslané zariadenia začnú vyrábať kyslík pre cestu späť na Zem a mali by ho vyrobiť dostatočne veľa ako paliva tak aj pre astronautov na dýchanie. Druhá časť paliva, môže byť vyrobená z ľahkého vodíka prineseného zo Zeme, alebo iných chemických látok vyťažených z povrchu Marsu alebo jeho atmosféry.
Nové vozidlo dostane ten istý podvozok ako Curiosity a pristátie na červenej planéte je naplánované na rok 2021. Cesta na Mars trvá približne 9 mesiacov, no dá sa skrátiť aj na pol roka. Mars je vzdialený od Zeme v priemere 227,5 miliónov kilometrov. Najkratšia vzdialenosť je 55 a najdlhšia 400 miliónov kolimetrov v závislosti na cykle rotácie, ktorý v prípade Marsu trvá 1,5 pozemského roku. Najlepšia príležitosť na cestu na Mars sa naskytne raz za 26 mesiacov, kedy je Mars ideálne vzdialený od Zeme.
Zdroj: nytimes.com
AmOK
emper@r
jeden dobrý ujo.
AmOK
Mudrlant
benji
sphynox@gmail.com
Sandenič
Romanicek
Mudrlant