EN

NASA plánuje na Marse vyrábať kyslík

Ďalšia misia NASA na Mars bude obsahovať aj zariadenia, ktoré budú vyrábať kyslík pre budúcich astronautov a takisto aj na výrobu raketového paliva.

Vesmírna agentúra NASA o tom informovala vo štvrtok a zároveň predstavila sedem nástrojov, ktoré budú umiestnené na nasledujúci marťanský rover. Jeho misia má začať v roku 2020. Dodatočne budú na vozidlo umiestnené aj ďalšie dve zariadenia zamerané na budúce misie na Mars. Celková cena vozidla sa vyšplhá na 1,9 miliardy dolárov. Technológia produkcie kyslíku sa po overení počas misie roveru plánuje využívať aj na výrobu paliva pre spiatočnú cestu astronautov na Zem. Misia naplánovaná na rok 2020 nesie teda len testovacie zariadenia.

Ak sa osvedčia a budú fungovať spoľahlivo, ich 100 násobne väčšie verzie budú vyslané na Mars dva roky pred prvým vyslaním ľudí na červenú planétu. Let austronautov na Mars je naplánovaný približne na rok 2030. NASA však pred tým plánuje vyslať astronautov ešte na asteroid. Testovacie zariadenia dostali názov Moxie a fungujú ako motor, len v opačnej postupnosti - dodal Michael Hecht, vedec z MIT pracujúci na projekte.

Moxie vyrobí približne 21 gramov kyslíka za hodinu. Kyslík bude vyrábaný z oxidu uhličitého, ktorého obsahuje atmosféra Marsu až 95,32%. Vopred vyslané zariadenia začnú vyrábať kyslík pre cestu späť na Zem a mali by ho vyrobiť dostatočne veľa ako paliva tak aj pre astronautov na dýchanie. Druhá časť paliva, môže byť vyrobená z ľahkého vodíka prineseného zo Zeme, alebo iných chemických látok vyťažených z povrchu Marsu alebo jeho atmosféry.

Nové vozidlo dostane ten istý podvozok ako Curiosity a pristátie na červenej planéte je naplánované na rok 2021. Cesta na Mars trvá približne 9 mesiacov, no dá sa skrátiť aj na pol roka. Mars je vzdialený od Zeme v priemere 227,5 miliónov kilometrov. Najkratšia vzdialenosť je 55 a najdlhšia 400 miliónov kolimetrov v závislosti na cykle rotácie, ktorý v prípade Marsu trvá 1,5 pozemského roku. Najlepšia príležitosť na cestu na Mars sa naskytne raz za 26 mesiacov, kedy je Mars ideálne vzdialený od Zeme.

Zdroj: nytimes.com

Komentáre (10)
AmOK
2020 test a tam to asi aj skonci, ak vobec, ako ludstvo dozijeme.. „Je to malý krok pre človeka, no veľký skok pre ľudstvo." Veta prednesena pred skoro 50 rokmi! A kam sme sa odvtedy, co sa tyka Mesiaca pohli?! Ani blbu, medzinarodnu zakladnu tam neboli svetove mocnosti schopne vybudovat! Cesta ku kolonizacii vesmiru vedie cez Mesiac, to je moj nazor. Fandim NASA, ale let s ludskou posadkou na Mars, nevidim v ruzovych farbach. Zoskrtali im uz ine, dolezite projekty. :( "Druhá časť paliva, vodík, môže byť vyrobený z ľahkého vodíka prineseného zo Zeme.." Toto som nepochopil.
emper@r
mas pravdu, problem je ze USA sa dostala do obrovskych dlhov koli neskutocne nakladnemu zbrojeniu a kolonizacii krajin s ropou, preto vlada USA obmedzila rozpocet pre NASA a tak to aj cele teraz vyzera... miesto toho aby vyvyjali nejake nove technologie tak uz len stagnuju, pokial nerobia nieco pre USArmy... velmi ich to zabrzdilo... ale tak im treba
jeden dobrý ujo.
Čo sa toho vodíku týče tak ako palivo sa nepoužíva obyčajný "ľahký vodík" ale druhý izotop vodíka Deutérium teda "ťažký vodík". Preto tá veta o prerábaní vodíku na vodík :) Prečítaj si o tom na wikipédii.
AmOK
Netusim, ktory raketovy motor pouziva Deutérium. Pokial viem, tak sa pouziva normalny, kvapalny vodik + okyslicovadlo a fuzny motor je len teoria.. http://en.wikipedia.org/wiki/Fusion_rocket Daj prosim nejaky link, kde je to popisane, tak ako tvrdis. Pride mi to dost nelogicke, trepat na Mars nejaku surovinu/polotovar a tam z nej az vyrabat konecny produkt. Minimalne koli hmotnosti toho zariadenie na vyrobu.. Vlacit nejake zariadenie na Mars sa oplati len vtedy, ak sa usetri hmotnost na surovine a teda je dostupna na mieste pristatia. Ako je to s tym kyslikom.
Mudrlant
Deuterium je normalny vodik ktory ma okrem protonu v jadre aj neutron. Z hladiska spalovania v motoroch je to irelevantne, dokonca nevhodne koli vyssej hmotnosti takehoto atomu vodika. Prave pritomnost neutronu je ale z istych dovodov vyhodna pri fuznej reakcii. Deuterium je vhodnym palivom pre fuzne reaktory, ale urcite nie pre reaktivne raketove motory... Mimochodom voda obsahujucca deuterium sa nazyva "tazka voda"...
benji
svet je v srackach , choroby sa nedaju liecit ale idu vyd..r.b.at. peniaze na kyslik ktory bude na mare urcite potrebny
sphynox@gmail.com
Všetky choroby sa dajú liečiť, ale to istá skupina ludí nechce. To je na dlho..
Sandenič
na Marse kyslík je. Aj na ostatných planétach sústavy. NASA klame celý svet. Je tam voda čiže H2O.-vodík a kyslík.Pravdepodobne pod zemou množstvo ako celý oceán. Stačí malá zmena a s vyparovaním bude možné tam dýchať.A možno sa dá aj teraz, kto z nás tam bol?
Romanicek
mas dobreho dílera ;-) ... daj kontakt ked to tak vie zaslapat :DDD
Mudrlant
Preboha, chod este studovat! Aj vodna para stale zostava zluceninou H2O a nie je to dychatelny vzduch. Rozbit samotnu molekulu tekutej vody na H a O nie je az taky problem. V pripade vodnej pary je to uz menej efektivne, kedze merna hustota obsiahnutych prvkov v plynnej podobe je daaaleko nizsia tak sa cely proces stava menej efektivnym... Mimochodom O, O2, O3, su sice vsetko formy atmosferickeho kyslika ale maju diametralne odlisny efekt na procesy v ludskom tele... Ver mi, O3 ani samotne O by si urcite dychat nechcel. V skratke - mas pravdu, kyslik je takmer vsade, ale na ludsku existenciu to zdaleka nestaci a je to ovela zlozitejsie ako si to asi predstavujes.
Pridať nový komentár
TOPlist