Mysleli ste si, že prvý smartfón s 3D displejom bol HTC EVO 3D, LG Optimus 3D či nebodaj Amazon Fire Phone? Omyl, pionierom 3D displeja na smartfóne bol Sharp mova SH251iS z roku 2002.
Smartfónom HTC EVO 3D a LG Optimus 3D patrili titulky magazínov v roku 2011 nakoľko išlo o prvé 2 celosvetovo dostupné modely s 3D displejom. Nešlo však o úplne prvé mobily s 3D displejom. Tým bol Sharp mova SH251iS, ktorý bol uvedený ešte v novembri 2002 teda celých 9 rokov pred HTC a LG smartfónmi.
Model od Sharp sa však nedočkal celosvetového uvedenia a kúpiť si ho mohli iba zákazníci v Japonsku, nakoľko ho predávala miestna telekomunikačná spoločnosť NTT DoCoMo. To je zrejme aj dôvod, prečo mnoho ľudí o tomto smartfóne ani nepočulo.
Sharp mova SH251iS mal malý 2,2" displej schopný zobraziť iba 65 000 farieb. Displej pre tvorbu 3D efektu používal Parallax technológiu, ktorá bola použitá neskôr aj u EVO 3D a Optimus 3D smartfónov. Užívatelia tak mohli vnímať aj hĺbku obrazu a to bez použitia 3D okuliarov a drastického skreslenia farieb. Telefón mal ešte vstavený fotoaparát s malým rozlíšením 0,3Mpx, ktorý nedokázal zhotovovať 3D fotky. V telefóne sa však nachádzala aplikácia, s ktorou bolo možné previesť tradičné 2D obrázky do 3D podoby. Pre mobil bol dostupný na stiahnutie z Internetu aj 3D obsah.
Samsung SCH-B710
Vyrábanie 3D fotografií umožnil až Samsung SCH-B710 vďaka dvojici strategicky umiestnených 1,3Mpx fotoaparátov. Obľúbenosť či dopyt po 3D smartfónoch sa však od roku 2002 príliš nezmenila. Raz za čas je uvedený smartfón s 3D displejom ako napríklad Amazon Fire Phone, ani ten však dieru do sveta neurobil. 3D efekt možno nie je pre zákazníkov stále dostatočne lákavý, nakoľko niektorým ľudom spôsobuje bolesti hlavy a nevoľnosť. Praktický prínos 3D displeja v smartfóne je taktiež diskutabilný a ide skôr o efektnú hračku.
zdroj: phonearena
dlb