Vedci zo švédskej univerzity Linköping University Laboratory for Organic Electronics vôbec po prvýkrát úspešne spojili elektroniku so živou rastlinou.
Po prvý raz v histórii sa podarilo spojiť živú rastlinu s elektronikou bez toho, aby to malo negatívny vplyv na „zdravie“ rastliny. Zásluhu na tom majú švédski vedci, ktorých viedol Magnus Berggren. Výskumníci použili polovodičové polyméry na vytvorenie analógových a digitálnych obvodov vo vnútri ruže. Výskum bol publikovaný v Science Advances.
Problémom u takýchto organických obvodov predstavovala vždy zima a vlhkosť, ktorá mohla poškodiť obvod. Pre vyriešenie tohto problému vedci použili látku nazvanú ako PEDOT-S, ktorá po absorpcií rastlinou vytvorila okolo obvodu tenkú vrstvu, ktorá zabezpečuje, že do rastliny aj naďalej prúdi voda a potrebné živiny. PEDOT-S zároveň chráni obvod pred vetrom a dažďom a pre rastlinu sa javí ako neškodný hostiteľ.
Kde by mohli nájsť takéto „kyberrastliny“ využitie? „Môžeme vložiť senzory do rastlín a využívať energiu nahromadenú v chlorofyle, produkovať „zelené“ antény alebo vyrábať nové materiály. Všetko sa to deje prirodzene a využívame veľmi pokročilý a unikátny systém rastliny“, prezradil Magnus Bergenn. Tím napríklad momentálne pracuje na implementácii elektród, ktoré by premieňali cukor v listoch na energiu. Inou možnosťou by bolo využívanie energie vzniknutej pri fotosyntéze. Jedného dňa tak možno budeme mať skutočne zelené elektrárne.
Zdroj: engadget
mano8