Súdny dvor Európskej únie zvažuje kontrolu všetkých odkazov zverejňovaných na webových stránkach z dôvodu ochrany autorských práv.
To by spôsobilo úplnú kontrolu nad internetom ako takým, a pravdepodobne by nielen zamedzilo rozširovaniu pirátskeho obsahu, ale aj obsahu, ktorý právom patrí jednotlivcom, resp fyzickým osobám. V minulosti sme tu už podobné iniciatívy mali a vždy bol poškodený len „bežný“ občan. Pred pár rokmi sme tu mali prípad na pôde Súdneho dvora Európskej únie, tzv. linkovania odkazu, kedy súd rozhodol, že nepotrebujete licenciu (na zdieľanie) od vlastníka práv. Používateľ vtedy vložil link do svojho článku, ktorý už bol na internete, pretože vlastník práv už raz poskytol povolenie (zdieľat). Na druhej strane ale proti podobnému konaniu bojuje antipirátska únia, u nás napr. ČPÚ. Tá sa orientuje predovšetkým na používateľov rozširujúcich odkazy s pochybným obsahom ako aj uploaderov. Česká pirátska strana zase chce neobmedzené zdieľanie odkazov a žiada aby takéto konanie nebolo v rozpore so zákonom.
Kľudne sa tak v budúcnosti môže stať, že zdieľanie odkazov nebude možné (bez povolenia vlastníka) a obsah ostane uložený len na pôvodnom serveri. Čo ale v prípade, keď niekto „leakne“ nejaké obrázky? Známe sú úniky mobilov, áut či iných zariadení pred ich oficiálnym predstavením. V takomto prípade je autor zároveň anonym. Že porušuje NDA (zmluvu o mlčanlivosti) je už iná vec.
Ak sa podobnú absurditu podarí presadiť na európskej pôde, zanikne web, ako ho poznáme. Predstavme si bezduché stránky bez odkazov. Nepredstaviteľné. Netreba zabúdať, že už aj dnes Facebook aplikuje podobnú techniku, keď overuje obsah odkazu.
Zdroj: arstechnica
office
heisenberg
adam102
Ahoj mami
MQ
computeman
MQ