SK

Socket AMD AM4 a procesor Bristol Ridge na prvej fotke

 
Na Internet unikla prvá fotografia socketu AM4 od AMD a procesora Bristol Ridge.

Začiatkom mesiaca boli uvedené na trh nové APU rodiny Bristol Ridge, no ich dostupnosť je stále prakticky nulová a objaviť by sa mali čoskoro v hotových počítačoch niektorých výrobcov. Dnes sa však môžeme pozrieť na prvú fotku jedného z procesorov. O aký model konkrétne ide je však neznáme nakoľko je otočený pinmi nahor a fotka tak nemá veľkú výpovednú hodnotu.
 
 
Prezrádza však niečo, čo potvrdzuje aj fotografia socketu AM4 a síce fakt, že nová patica a procesory majú 1331 pinov. Oproti AM3+ socketu, ktorý používa 942 pinov tak ide o poriadny nárast v počte pinov a AMD v tomto smere prekonáva aj Intel, ktorého súčasný mainstream socket LGA1151 používa 1151 pinov. Príčiny zvýšenia počtu pinov sú integrácia severného mostíka do procesora, zavedenie podpory pre dvojkanálové zapojenie DDR4 pamätí s taktom 3200 MHz a podpora najviac 24 PCIe 3.0 liniek.
 
 
Nový socket má podobne ako predchodcovia PGA dizajn a jasne môžeme vidieť označenie AM4. Nezmenil sa spôsob uzamykania procesora a rozmery socketu sú totožné s predchodcami a teda 40x40 mm. Či však budú súčasné chladiče kompatibilné s AM3 socketmi pasovať aj na nový AM4 socket je stále nejasné. Noctua dávnejšie už naznačila, že tomu tak nebude nakoľko ukázala doplnkovú montážnu sadu, aby bolo možné nasadiť ich chladiče aj na AM4 socket. 
 
Socket AM4 je určený ako pre APU Bristol Ridge, tak pre očakávané procesory Summit Ridge (Zen). Maloobchodná dostupnosť základných dosiek s AM4 sa predpokladá niekedy budúci mesiac.
 
Zdroj: fudzilla
 
Komentáre (3)
Pjetro de
... ich dostupnosť je stále prakticky nulová ... no to bude tym ze vysli iba pre OEM segment (z vyroby montovane zostavy) a aj tam budu vidiet az za nejaku chvilu. Datum dostupnosti na retail trhoch (t.j. APU v krabickach na pultoch) nie je znamy, ale asi by to mali byt cim skor. Bolo by blbe mat bezne kupenu AM4 fosnu a nemat do nej bezne kupene APU. Podpora DDR4 pamätí s taktom 3200 "MHz"? Vzdy a vsade sa pise ze do 2400 "MHz". Mna osobne zaujimaju mini ITX fosne s AM4 socketom, ci budu, kedy budu (na stavbu mini PC a obyvackovych NUC). Pretoze tam by idealne slo 35 W Bristol Ridge (samozrejme aj 65 W) a bola by to pecka. Ziadna 95 W hrianka jak Godavari (v podstate 65 W Godavari je jako safranu) a vykon furt niekde inde ako 25 W Athlon X4 5370 do socketu AM1. Spotreba rapidne klesla uz v porovnani 95 W Godavari vs. 65 W Bristol Ridge a porovnanie s 35 W Bristol Ridge musi byt neskutocne. Napriek tomu pri 95 W Godavari vs. 65 W Bristol Ridge CPU vykon stupol o cca 8% a GPU vykon o 25% (kombinacia rychlejsich pamati, vylepsenej architektiry CPU/GPU, IPC) Neskutocne !!!!! AMD klobuk dolu. A TO VSETKO NA 28 nm !!!! Obycajne ploche tranzistory jak Intel na 32 nm, ziadne 3D FinFET .... AMD doznalo svojej povesti vyzmykat z vyrobneho procesu este to, co sa neda. Som strasne zvedavy jake vykony a spotreby a vykon/spotreba by mali dnes APU/CPU Intelu, keby boli vyrabane 28/32 nm technologiu, ziadne 3D FinFET tranzistory. FX CPU ma AMD dokonca stale na 32 nm !!!
Henrich
Mňa by zase zaujímalo aký výkon a hlavne o koľko nižšiu spotrebu by mali dnešné AMD procesory Godavari keby neboli na 32-28 nm technológii ale na 14 nm technológii ktorú už vyše roka má Intel? No a nie je chybou intelu že AMD stále nemá ani 22 nm technológiu a nie to ešte 14 nm ako má Intel. AMD zaspalo dobu čo sa týka výrobného procesu. Sám mám AMD Athlon X4 860K a výkon ako tak, spotreba a teplota sú veľmi vysoké (55-65 stupňov bežne). Spotreba 95 Wattov len spotreba procesora.
Norbert Olah
kedy budu na trhu dostupne zakladne dosky AM4 BOLI SLUBENE NA NOVEMBER 2016 A ten je uz tu a stale nic
Add new comment
TOPlist