List 500 najrýchlejších superpočítačov, vychádzajúci každého pol roka, nepriniesol na prvých miestach žiadne zmeny, zvyšok rebríčka už ale áno.
Na prvých dvoch miestach sa umiestnili čínske stroje, ale USA sa dotiahli v celkovom počte počítačov v rebríčku. Na prvom mieste je stále od júna Sunway TaihuLight Linpack s 93 petaflops/s, na druhom mieste sa umiestnil 34 petaflopový Tianhe-2. Trojicu najvýkonnejších počítačov sveta dopĺňa americký Titan so 17,59 petaflopami/s. Celkový počet čínskych a amerických superpočítačov v top 500 bol 171, dohromady teda 342 (USA si polepšili o 6 a Čína o 4). Najnovšia TOP 10 tabuľka vyzerá nasledovne:
Z celkového objemu výpočtovej sily, USA disponuje 33,9%, čím mierne prekonávajú Čínu s 33,3%. Spočítaním celkovej výpočtovej sily superpočítačov sa dostaneme na číslo 672 petaflopov/s, čo je 60%-tný nárast oproti minulému roku. Na ďalších miestach z pohľadu jednotlivých krajín a počtu superpočítačov v nich sa umiestnilo na treťom mieste Nemecko, nasledované Japonskom, Francúzskom a Veľkou Britániou.
Zaujímavá štatistika z rebríčka je, že až 498 z 500 superpočítačov bežia na Linuxe. Zvyšné dva bežia na IBM AIX, variante Unixu. Linux kompletne predbehol Unix ako operačný systém v roku 2004, iba 6 rokov odvtedy, keď sa po prvý krát objavil a odvtedy vo svete superpočítačov dominuje.
Zdroj: techspot
Add new comment