SK

Galaktické vetry spomaľujú formovanie nových hviezd

Štúdia publikovaná skupinou vedcov z Cambridskej univerzity a univerzity v Nottinghame v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society opisuje simulácie, ktoré poskytujú veľmi presné popisy vlastností tmavej hmoty a plynu, ktorý sa nachádza medzi galaxiami. Pochopenie toho, ako sa tvoria nové galaxie predstavuje veľkú výzvu, pretože fyzikálne procesy, ktoré sa na tom podieľajú sú veľmi komplexné. Nové výsledky naznačujú, že sme na správnej ceste.

Vedci vytvorili počítačové simulácie udalostí, ktoré sa odohrali krátko po Veľkom tresku. Ich cieľom je lepšie pochopenie toho ako sa formujú hviezdy. Za týmto účelom vytvorili doposiaľ najlepší obrázok masívnych výbuchov, ktoré riadili tvorbu galaxií (vrátane našej Mliečnej dráhy), a dodnes ovplyvňujú formovanie hviezd.

Nové zistenia potvrdzujú dlhodobo uznávanú teóriu o následkoch týchto veľkolepých výbuchov, ktoré nazývame supernovy a o tom, ako spomaľujú proces formovania nových hviezd. Vedci z Edinburghu tvrdia, že supernovy spôsobujú silné prúdy vetra (výbuch supernovy sa šíri do prostredia vo forme rázovej vlny, za ktorou sa šíri rýchly "vietor", ktorým je materiál vybuchujúcej supernovy šíriaci sa do okolitého priestoru), ktoré spomaľujú rýchlosť, akou prúdi plyn potrebný pre vznik nových hviezd do vyvíjajúcich sa galaxií.

Tím použil superpočítač na vytvorenie simulácií temnej hmoty, vodíka a hélia, ktoré sa vytvorili po Veľkom tresku. Ide o kľúčové prvky, ktoré zohrávajú hlavnú rolu pri tvorbe galaxií. Tieto výsledky porovnávali s množstvom vodíka, ktorý dnes obklopuje galaxie, pričom zistili, že väčšie množstvo vodíka sa nachádza mimo galaxií. To naznačuje, že vetry produkované supernovami spomaľujú tok plynu do galaxií.

Vedci však neboli schopní reprodukovať vodík okolo najhmotnejších galaxií, medzi ktoré patria aj kvazary – najenergetickejšie objekty vo vesmíre. Domnievajú sa, že kvazary môžu mať na tvorbu hviezd ešte väčší vplyv ako supernovy tým, že produkujú obrovské prúdy plynu poháňané čiernymi dierami.

Zdroj: phys.org

Add new comment
TOPlist