Tím vedcov, vedený Rhettom Butlerom, geofyzikom na University of Hawaiʻi at Mānoa, prehodnotil historické dôkazy pochádzajúce z oblastí okolo Tichého oceánu a objavil pôvod cunami, ktorá zasiahla Sanriku (severovýchodné pobrežie ostrova Honšu) v Japonsku v roku 1586.
Bolo ním mega-zemetrasenie z Aleutských ostrovov, ktoré vo veľkej miere ovplyvnilo severný Tichý oceán. Doteraz sa cunami z roku 1586 považovala za tzv. osirotenú vlnu cunami, historickú cunami bez zjavného miestneho zdroja zemetrasenia, ktoré pravdepodobne vznikli ďaleko.
Butler a vedci z National Tropical Botanical Garden, UH Mānoa School of Ocean and Earth Science and Technology, a NOAA’s Pacific Tsunami Warning Center NOAA v Pacifiku analyzovali materiál naplavený v jaskyni Makauwahi, na ostrove Kaua počas viacerých cunami. Šlo o koralové fragmenty, ktoré boli predtým datované pomocou obsahu izotopu uhlíka C14 približne do 16. storočia. S použitím špecifických izotopov prírodného tória a uránu v koralových fragmentoch určili veľmi presný vek kedy nastali cunami, ktoré naplavili koraly na breh. Predchádzajúce datovania pomocou uhlíka C14 mali nepresnosť ± 120 rokov, zatiaľ čo datovanie s uránom a tóriom je presnejšie, a určilo rok 1572 ± 21 rokov. Táto zvýšená presnosť umožnila lepšie porovnanie s dátumom známych cunami a zemetrasení v celom Tichomorí.
Analyzované koralové fragmenty (veľkosť 3–5 cm). Credit: Butler, et al.
"Aj keď sme vedeli o cunami 1586 Sanriku, vek naplavenín na ostrove Kaua bol príliš neistý na to, aby sme si tieto udalosti spojili," povedal Butler. "Tiež, udalosť Sanriku z roku 1586 bola pripisovaná zemetraseniu v Peru. Po datovaní koralov sa ich presnejší dátum zhodoval s cunami Sanriku."
Dôkazy z "ohňového kruhu"
Ďalej opakovaná analýza peruánskych dôkazov ukázala, že peruánske zemetrasenie z roku 1586 nebolo dostatočne veľké na to, aby vytvorilo merateľné cunami, ktoré by zasiahlo Japonsko. V okolí Tichého oceánu našli dodatočné dôkazy, ktoré tento argument posilnili. Zemetrasenia z mesta Cascadia, aljašskej oblasti Kodiak a Kamčatky boli s údajmi Sanriku nekompatibilné niekoľkými spôsobmi. Avšak mega-zemetrasenie (veľkosť vyššia ako magnitúda 9,25) na Aleutách bolo v súlade s dôkazmi z Kaua a zo severovýchodného pobrežia Japonska.
"Havaj je obklopený" kruhom ohňa", kde mega-zemetrasenia vytvárajú veľké cunami ovplyvňujúce naše pobrežie - Japonsko Tōhoku 2011 je najnovším príkladom takejto udalosti," povedal Butler. "Napriek tomu, že v 16. storočí nebola prítomná žiadna seizmická meracia technika, ponúkame dôkazy o výskyte zemetrasenia s magnitúdou 9 na Aleutských ostrovoch. Naše poznatky o minulých udalostiach nám pomáhajú predpovedať účinky cunami a tým nám umožňujú posúdiť toto riziko pre Havaj."
Neprehliadnite reportáž : Fukushima-Daiichi na vlastné oči |
Pohľadom do minulosti sa pripraviť na budúcnosť
Predpoveď modelov veľkej Aleutskej udalosti vedie k vývoju nových máp extrémnych oblastí inundácie cunami pre Havaj. Spájaním dôkazov z Kaua s ďalšími miestami v okolí Tichého oceánu môžu vedci lepšie porozumieť Aleutskému zemetraseniu, ktoré spôsobilo cunami.
Butler a kolegovia z UHM teraz pracujú na určení, ako často sa môžu vyskytnúť veľké zemetrasenia pozdĺž pobrežia Cascadia severozápadného pacifiku. Tieto udalosti majú potenciál zničiť pobrežie Oregonu a Washingtonu a poslať nebezpečnú vlnu cunami na pobrežie Havaja.
Koralové datovanie bolo financované z fondov riaditeľa UH Mānoa Hawaiʻi Institute of Geophysics and Planetology. Metódy predpovedania cunami boli poskytnuté Pacific Tsunami Warning Center of NOAA. Výskum v historickej a vedeckej literatúre využíval zdroje University of Hawai.
Zdroj: www.hawaii.edu
Add new comment