SK

SSD disky s veľkými kapacitami skutočne pre každého!

Potom, čo ste u nás mohli vidieť v teste slabší a hlavne menší Western Digital Blue 500GB, sa dnes pozrieme na jeho 1TB variant. To ale nebude všetko. Druhým testovaným diskom bude 256GB SSD od spoločnosti Patriot. A tretím bude model opäť od WD, a to M2 verzia BLUE s NAND čipmi s kapacitou 500GB.


Predstavenie a špecifikácia

Začnime teda s WD Blue 1TB. Balenie je prakticky identické ako v prípade 500 GB verzie, jednoduchá krabička, kde je len samotný disk. Na internete je ale možné stiahnuť WD SSD Dashboard a ACRONIS (pre klonovanie diskov). Testovaný model nesie označenie WDS100T1B0A. Opis disku prakticky vynechám, pretože už sme ho rozobrali v staršej recenzii tu

Výrobca tvrdí, že disk je schopný prepisu až 400 TB dát. Upozorňujem, že WD predáva dvojicu Blue SSD, novšie sú postavené na 3D NAND, čo znamená, že mali mať dlhšiu výdrž a mierne lepšie prenosové rýchlosti. V našom teste je druhý zmieňovaný, teda postavený na 3D NAND.

Ako vidíme aj disk s najväčšou kapacitou má podobné parametre ako lacnejšie WD disky. Osobne som prekvapený, že IOPS ani sekvenčné čítanie  nie je zvýšené. Osobne počítam, že hustota čipov bude rovnaká ako u predchodcov a integrovaná RAM bude taktiež rovnaká. Záruka na disk je mimochodom 3 roky. O radiči sa opäť nedozviete a môžeme len hádať, že aj tu použil WD čip Marvell 88S1074. Pamäťové bunky sú typu TLC so 64 vrstvami. Čipy sú inak od Toshiby a majú nadštandardnú veľkosť 128GB. RAM-cache je typu DD3 a má 512MB. Dodám, že M.2 verzia disku nepodporuje protokol NVMe, osadíte ho teda aj do starších notebookov s M.2 slotom. Do testu sa mi nakoniec podarilo získať aj tento model. Ako som už spomínal, ďalším diskom v teste je tak WD BLUE 3D NAND SATA SSD M.2 2280 s kapacitou 500GB. Konštrukčne sú na tom disky úplne rovnaké. Malo by ísť o jeden z najlepších diskov na trhu. 

Tretím testovaným diskom bude Patriot Spark 256GB. Recenziu od tejto spoločnosti na super-rýchly NVMe disk Hellfire si môžete prečítať tu.

Patriot zaslal disk opäť v jednoduchej krabičke, kde bol len samotný disk. Aj v tomto prípade musíte jednoduchý softvér na monitorovanie diskov stiahnuť z webu výrobcu – SSD Toolbox. Spark disky sa vyrábajú vo verziách od 128 GB až do 512 GB. Ako som naznačil vyššie, v teste bude 256GB verzia. Disk používa radič Phison S11 a má len 32MB RAM, teda cache. Pre porovnanie, niektoré NVMe disky majú od 512 MB až do 2GB. SSD mávali v minulosti od 128 – 512MB. Sami teda usúdite, že cache je malá a SSD bude mať niekde nízky výkon. Neskôr uvidíme kde.

Poďme si teda disky pozrieť v jednoduchej tabuľke.

  WD Blue SSD v 2,5"/ 1TB WD Blue SSD M.2 2280 500GB Patriot Spark 2,5” 256GB
Sekvenčné čítanie [MB/sek] 560 560 555
Sekvenčný zápis [MB/sek] 530 530 500
Náhodné čítanie IOPS 95 000 95 000 80 000
Náhodný zápis 84 000 84 000 49 000
TBW 500 400 N/A
Záruka 3 roky 3 roky 3 roky
Comments (4)
MQ
Dakujem za recenziu. Chcel by som sa spytat, preco neuvadzate aspon orientacnu cenu, ked ju v recenzii vyzdvihujete? Dalej mi chyba porovnavacia tabulka, aka sa v podobnych testoch objavovala a casom akosi zmizla. Tu je priklad http://pc.zoznam.sk/samsung-ssd-840-pro-256gb-spickove-ssd-pre-profesionalov?page=9 Tabulka by vobec nemusela byt delena podla kapacity disku, ale doplnat tam disky v poradi, v akom boli testovane, aj s priemernou cenou v case testu. Bola by to celkom prijemna pomoc pre kupujucich a mozno by ich postrcila ku kupe niecoho podstatne lepsieho za minimalny doplatok. Dakujem.
Ján Kisty
Hm, Vďaka za návrh. Zvážime. Heuréku sme ako cenový server už vyňali, potom čo z nej odišli viaceré spoločnosti.
Joyin
test pekny ale kde je porovnanie cien? bez tejto info som stratil 7 minút svojho života a nedozvedel som sa čo som chcel :((
SkutocnyOmen
Nechal som sa nahovoriť na SSD, ale žiaden rozdiel som si nevšimol. Verím však, že za to nemôže HW, ale giganticky napuchnutý SW. A hlavne neokonečné internetové reklamy. Ak by niekto zakázal reklamu, tak západná spoločonosť zrejme obratom skrachuje ?
Add new comment
TOPlist