Microsoft v svojej najnovšej správe informuje, že kybernetickí útočníci aj v minulom roku používali množstvo metód, ktorými sa chceli dostať k osobným dátam a peniazom používateľov internetu a firiem.
Bezpečnostná komunita však nasadzuje čoraz úspešnejšie obranné techniky, ktoré nútia kriminálnikov meniť taktiku. Dokazujú to údaje z bezpečnostnej správy Microsoft Security Intelligence Report, ktorú technologická spoločnosť zverejnila. Spoločnosť zároveň na konferencii o IT bezpečnosti RSA v San Franciscu v marci tohto roka predstavila nové technológie kybernetickej bezpečnosti založené na využívaní cloudu a umelej inteligencie.
Bezpečnostná správa s odporúčaniami, ako sa chrániť, vychádza z analýzy 6,5 bilióna bezpečnostných upozornení, ktoré zaznamenávajú cloudové služby Microsoftu, z poznatkov tisícov bezpečnostných analytikov z celého sveta aj zo skúseností zo skutočných udalostí, akými boli napríklad malvérové útoky Ursnif a Dofoil. Analýza ukázala, že najobľúbenejšou metódou útoku zostáva phishing. Celosvetovo od januára do decembra 2018 narástol počet odhalených phishingových e-mailov o 250%.
Naopak, na sile strácajú vďaka úspešnosti bezpečnostnej komunity a vyššej opatrnosti používateľov ransomvérové pokusy. Počet útokov, pri ktorých útočníci zašifrujú dáta obete a vyhrážajú sa ich zmazaním, ak nezaplatí výkupné, poklesol vlani o 73%. Česko a Slovensko patria medzi najmenej ohrozené krajiny s výskytom o polovicu nižším, než je celosvetový priemer. Útočníci boli nútení prejsť na menej viditeľné a sofistikovanejšie metódy a zamerali sa najmä na skrytú ťažbu kryptomien, pri ktorej prostredníctvom malvéru „kradnú“ výpočtovú kapacitu napadnutých počítačov.
Kým Česko patrí medzi menej ohrozené krajiny, na Slovensku je počet odhalených prípadov mierne vyšší, ako je celosvetový priemer. Ďalším trendom sú útoky na distribučné reťazce softvérov a to najmä integráciou škodlivého kódu/časti do inak legálnej aplikácie alebo aktualizačného balíčka. Odhalenie takýchto útokov je veľmi náročné, pretože využívajú dôveru používateľov v dodávateľa ich obľúbených aplikácií. Podobne ako pri ťažbe kryptomien zaznamenala analýza Microsoftu v Českej republike polovičný výskyt oproti celosvetovému priemeru a na Slovensku mierne nadpriemerný počet prípadov.
Zdroj: Microsoft
Add new comment