Na druhej strane iná skupina výrobcov prišla s príliš pretaktovanými kartami, a užívateľ musel kartu podtaktovať, aby sa mu ju podarilo správne "rozchodiť", čo je trochu v rozpore s tým, že za takú kartu zaplatí človek obvykle viac, než za referenčnú.
Počas prvých testov narazil server techPowerUp na jednu zvláštnosť - takty udávané RivaTuner-om (Overclocking) a GPU-Z sa líšili od toho, čo ukazoval Hardware Monitoring v RivaTuner-i.
Rozdiel 60MHz nie je rozhodne zanedbateľný. Ako je to možné? GPU-Z aj pretaktovací modul RivaTuner-u berú frekvanciu karty z ovládačov. Monitorovací modul však čerpá informáciu priamo z generátora hodinových cyklov karty (PLL - Phase-Locked Loop), ktorý obvykle beží na 13-27MHz. Jeho výstup je potom celočíselne násobený/delený tak, aby sa získala požadovaná frekvencia GPU. Hardware Monitor prečíta túto informáciu z regstrov jadra, ktoré sú inicializované konfiguráciou odporov na plošnom spoji. Pokiaľ registre odkazujú na 27MHz kryštál, HW monitor v RivaTuneri bude počítať výslednú frekvenciu na základe tejto frekvencie.
Ovládač ale vychádza zo základného taktu 25MHz, čo by odpovedalo rozdielu 60MHz (783MHz = 27 MHz * 29 / 1, a podľa ovládačov 725MHz = 25 * 29 / 1). Rozdiel však je len vo frekvencii jadra, pamäte majú vždy základný takt PLL rovný 27MHz. Odtiaľ zrejme pochádza hodnota 27MHz, ktorú interpretuje HW Monitor.
Stanovisko nVidie je nasledovné: "Frekvencie kryštálu je 25MHz, referenčný takt je 650MHz.". Pri pohľade na "plošák" však žiaden 25MHz kryštál nenájdete - iba 27MHz pre pamäte (pamäte majú vždy 27MHz PLL):
Kde sa teda vzalo 25MHz? Treba hľadať trošku inde - zbernica. Karta je pripojená na PCI-Express zbernicu, ktorej základný takt je 100MHz. Odvodiť 25MHz nie je žiaden problém, jednoduchým predelením na štvrtinu. Jadro GeForce 9600GT nemá vlastný generátor hodinových cyklov! Frekvenciu odvodzuje priamo z frekvencie PCI Express zbernice. Bežné karty frekvenciu jadra nemenia v závislosti od PCI-E. Jej zvýšením sa dá získať maximálne teoreticky vyššia priepustosť zbernice, čo ale vo väčšine prípadov nie je treba. U 9600GT je to ale inak - zdvihnutím PCI-E frekvencie ide hore ruka v ruke aj takt GPU.
Chybu v súčasnom RivaTuner 2.06 priznal aj sám jeho tvorca, ktorý uviedol, že aktuálna verzia má problémy s 9600GT. Verzia 2.07 by už mala zobrazovať správnu frekvenciu jadra.
Otázka je, v čom spočíva nestabilita niektorých pretaktovaných kariet? Do úvahy pripadá fakt, že by takt karty priamo zvyšoval frekvenciu PCI-E, ale vzhľadom na veľké množstvo rôznych PLL na dnes dostupných doskách sa to zdá málo pravdepodobné. nVidia sa ale týmto faktom veľmi nechváli, že ich karta sa dá pretaktovať tak "revolučným" spôsobom, ale snaží sa to skôr "ututlať", lebo je to svojím spôsobom šetrenie výrobných nákladov.
Zdroj: TechPowerUp.com
axis
andrejsvk
andrejsvk
nManJofo
rob2007
andrejsvk
marto