SK

Xiaomi predstavilo prvý sériovo vyrábaný priehľadný televízor

Xiaomi predstavilo prvý sériovo vyrábaný priehľadný OLED televízor Mi TV LUX Transparent Edition. Má však takýto televízor zmysel?

V rámci svojich osláv 10. výročia Xiaomi predstavilo prvý sériovo vyrábaný televízor na svete, ktorý „ponúka pohlcujúci zážitok z pozerania“ a obraz vyzerá „akoby levitoval vo vzduchu“. K dispozícii v Číne bude od 16. augusta v cene 6 098,04€ (49 999¥). Zatiaľ nie je známe, či bude neskôr dostupný aj mimo Ázie.

Displej televízora, ktorý „vyzerá ako obyčajné sklo“, keď je vypnutý, má uhlopriečku 55 palcov, obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, čas odozvy 1 ms, kontrastný pomer 150 000:1 s bohatou čiernou a vysokým jasom a má 93 percent farebného profilu DCI-P3, 10-bitový panel dokáže zobraziť až 1,07 bilióna farebných kombinácií, čo je omnoho viac ako dokáže zachytiť ľudské oko (ľudské oko ich dokáže zachytiť približne 10 miliónov). Hrúbka tohto displeja je iba 5,7 milimetra. Televízor pracuje na procesore MediaTek 9650 a obsahuje takisto umelú inteligenciu na vylepšenie obrazu. Používateľské prostredie MIUI bolo tiež špeciálne upravené pre lepšie zobrazenie funkcií priehľadnej obrazovky.

Priehľadnosť televízora spočíva v dvoch veciach. Prvou je umiestnenie „vnútorností televízora“ do kruhového podstavca namiesto zozadu obrazovky. Druhou je použitie technológie Transparent OLED (TOLED). Obrazovky TOLED používajú priehľadné komponenty v každej vrstve, ktorá tvorí obrazovku a bez potreby podsvietenia, pretože každá dióda vyžaruje svoje vlastné svetlo. Bežné OLED obrazovky používajú reflexnú katódovú vrstvu, ktorá vám bráni cez ňu vidieť.

Informáciu o tom, ktoré časti budú zobrazované priehľadne (alebo skôr vôbec nebudú zobrazované), Xiaomi zatiaľ neprezradilo. Avšak keďže televízor dokáže zobrazovať čiernu aj bielu, je možné, že k plnému využitiu tejto funkcie bude nutné, aby video obsahovalo vopred preddefinovaný alfa kanál. Inou možnosťou by bol softvér, v ktorom by bolo možné nastaviť priehľadnú farbu.

Xiaomi nie je prvá spoločnosť, ktorá predstavila priehľadný televízor, ale je prvou, ktorej priehľadný televízor bude už oficiálne sériovo vyrábaný (priehľadný televízor, aj keď s tmavším odtieňom priehľadných častí, už predstavila minulý rok aj spoločnosť LG s tým, že neskôr bude aj sériovo vyrábaný, to sa však zatiaľ nestalo).

Využitie takéhoto televízora sa podľa Xiaomi nachádza kdekoľvek. Z praktického hľadiska si však takýto televízor domov nekúpi takmer nikto. Nakoniec, aj Xiaomi v blogovom príspevku označilo tento televízor slovami „nie televízor, ale kúsok umenia.“

 

Zdroje: Mi Blog, Universal Display Corporation, YouTube

Komentáre (2)
Katarína Vrábelova

Úžasný priehľadný televízor.... dobrý sú ako vždy...nesklamali....

Luminifor

Rád by som videl luminisenčný zdroj - hoci aj OLED - ktorý vyžaruje "čierne svetlo" :)))))
Pre tých, čo v ZŠ chýbali na hodine fyziky - svetlo je elektromagnetické žiarnie s vlnovou dĺžkou medzi 450 až 750 nm. Každá vlnová dĺžka z tohto intervali predstavuje unikátnu farbu - 450 nm je napríklad modrá (až fialová) a 750 nm je červená. Zelená má vlnovú dlžku zhruba 550 nm a žltá sa nachádza madzi červenou a zelenou. Výnimkou je bordová - čo je "falošná" farba, pretože to v skutočnosti je optický vnam spôsobený minimálne dvoma vlnovými dĺžkami (červenou a modrou) - ale aj biela, čo je v skutočnosti rovnorodá zmes všetkých vlnových dĺžok (šum). Preto sa biela nepovažuje za farbu. Ale čo je potom čierna ??? Nuž nič. Černa nastáva, keď hociktorú farbu - alebo aj bielu - úplne vypneme. Takže kým, jednotlivé farby (aj "bielu") si môžeme predstaviť aj ako prúd fotónov (s rôznymi frekvenciami) - čierna je, keď nie je žiaden fotón. lenže to je probléb, lebo nič sa dá dosiahnuť vypnutím vyžarovania - ale nie iným vyžarovaním (dá sa to síce aj interferenciu - odčítaním - ale to v prípade televízora nejde z geometrických dôvodov). Záver je ten, že klamú - lebo v tých miestach priehladnej obrazovky, kde nebude zobrazený žiaden obraz bude proste priehľadné sklo - a tým pádom bude vidieť, čo je za ním. Žiarovka (či LED), ktorá by sa dala rozsvietiť na čierno, síce fiktívne existuje v grafických editoroch scén 3D hier (First Person Shooter) - pre vytváranie hororových scén - ale v praxi takú čelovku nekúpite anio v AliExpresse, lebo sa to proste urobiť nedá.
Takže preihľadný televízor je v skutočnosti ešte väčšia blbosť, než to vyzerá na prvý pohľad ...
Pravdou však je, že by sa to dalo urobiť konbináciou dvoch display-ov - OLED a LCD - ktorá by museli byť nalepené na seba a ten LCD by bol len čierno-biely. Na druhej strane, takáto "čierna" by bola dosť mizerná a tá LCD časť by ukradla viac než 50% jasu, pretože pracuje s polarizáciou.
Ďalej to už je zabytočne komplikované, takže stačí konštatovani, že to celé je z praktického pohľadu hovadina ...

Add new comment
TOPlist