A prečo by mal byť tento "biznis" tak výhodný?
Procesory Atom budú vyrábané pokrokovou 45nm technológiou, zložitosť čipu ani zďaleka nedosahuje tú v súčasných desktopových a serverových procesoroch takže aj samotná veľkosť čipu je podstatne menšia (47 miliónov tranzistorov oproti 410 miliónom u 45nm E8xxx). Z toho priamo vyplýva počet jadier, ktoré je možné umiestniť na jeden 300mm wafer - hovorí sa až o 2500 kusoch!
Samotný zástupcovia Intel-u tvrdia, že pôjde o náklady na produkciu blízke napríklad procesorom rodiny 286. Toto umožní predávať ich za veľmi nízke ceny, prvé odhady hovoria o hodnotách medzi 29 až 49USD. Otázne však je, koľko na tom Intel "trhne", resp. aké sú reálne výrobné náklady.
Redaktorom serveru TGDaily sa podarilo od svojich zdrojov zistiť približné ceny, ktoré sú neuveriteľných 6 až 8USD (!) - tie zahŕňajú výrobu, balenie a prepravu.
Keď by sme sa vrátili späť k už známym číslam a odhadli by sme, že za jeden kus takéhoto CPU si Intel nechá od výrobcov hardvéru zaplatiť približne niečo cez 40USD, prídeme k zaujímavým číslam: 2500 procesorov na jeden wafer znamená 15 000 až 20 000USD výrobných nákladov, pri dnes už reálne dosiahnuteľnej úspešnosti výroby vyše 90% by to znamenalo predajnú cenu procesorov z jedného wafera blížiaceho sa k 100 000USD. Čistý zisk by teda činil 80 000 až 85 000USD za jeden wafer.
Aj z takýchto rýchlych počtov je zrejmé, prečo Intel pokladá Atom procesory za veľký míľnik...a hlavne veľkú príležitosť na vysoké zisky ;-)
Zdroj: TGDaily
Glauko
miqra
badyto