SK

Tepelnovodivé pasty a ich použitie

Určite ste si všimli pri kúpe chladiča , že ste k nemu dostali teplovodivú pastu. Tá už bola aplikovaná priamo na spodnej strane chladiča , alebo zabalená v sáčku. Poďme sa teda pozrieť, aké pasty sú dnes na našom trhu , ako sa aplikujú .......

Teplovodivé pasty sú v systéme chladenia procesora (ale aj inde) veľmi dôležité , dá sa povedať , že dôležité ako samotný chladič. Ako teda funguje správne chladenie CPU ?

1.chladič musí čo najlepšie prevziať tepelnú energiu z plochy čipu CPU

2.táto energia musí byť rýchlo v tele chladiča rozvedená

3.túto absorbovanú energiu musí chladič čo najlepšie rozptýliť do okolia

Ak nieje kvalitne prevedená každá časť tohoto reťazca , potom môže dôjsť k zlému odvodu tepla a to aj v tom prípade ak máte na procesore najdrahší a najlepší chladič.

Práve fáza 1 a 2 je chúlostivá. Medzi plochou chladiča a plochou jadra CPU , po priložení na seba , sa nachádzajú rôzne nerovnosti- trhlinky. Presnejšie : Pokiaľ priložíte chladič priamo na plochu čipu CPU nastane tento prípad:

Je pravda , že je to dosť zväčšený obrázok , ale medzi chladičom a plochou čipu sa vytvoria vzduchové bubliny , ktoré zabraňujú dôkladnému odvodu tepla. Preto sa zameriame na to , ako tento mikroskopický priestor vyplniť.

Prvou voľbou je použitie tepelno-vodivých podušiek s polotuhým materiálom typu PCTC. Ten si môžete všimnúť na chladičoch ako ružový polotuhý štvorček prikrytý fóliou. Materiál PCTC síce teplom zmäkne , ale stále nezaplní všetky vzduchové bubliny :

Vedenie tepla pri použití materiálu PCTC je lepšie, ale nieje úplne ideálne.

Značne menšiu viskozitu majú tepelne vodivé pasty - biele s kysličníkom zinku, sivé s kysličníkom hliníka, alebo klasické priehľadné na báze silikónového tmelu. Tieto pasty sú väčšinou pribalené k chladičom , alebo ich môžete kúpiť. Najlepšie je však to , že tieto pasty takmer dokonale vyplnia vzduchové bubliny a prechod tepla z čipu na do chladiča je oveľa, oveľa lepší :

 

V poslednej dobe sa na však na trhu objavili pasty , ktoré majú ešte lepšie vlastnosti. Medzi tieto pasty patria :Arctic Silver II , Titan Silver a pasta Nanotherm Ice/Blue. 

Arctic Silver II

Nanotherm Ice/Blue

Ako teda fungujú? Nápad je jednoduchý - namiesto vodivých kysličníkov sa použili mikrónové čiastočky čistého striebra - a samozrejme striebro je veľmi dobrým vodičom tepla.....

Záleží od značky , koľko % striebra je v danej paste , ale najvyšší podiel AG má Arctic Silver II a Nanotherm. Všetky tieto pasty sú elektricky nevodivé. Tepelná vodivosť Arctic Silver II je 8.0 W/Km , kým pri paste Titan Silver je to okolo 6,9 -7 W/Km. Asi najlepšie z týchto troch značiek pást však vychádza najnovšia Nanotherm - má najlepšie tepelné vlastnosti , lepšiu cenu a pracuje sa s ňou lepšie ako s pastami Arctic a Titan.

Záleží aj od ceny , ktorá je pri 3g balení Arctic Silver II najvyššia. 1,5 g. balenie Titan Silver však vychádza lepšie a pravdepodobne bude Nanotherm pastou najlacnejšou , ale to ukáže čas, keď k nám táto pasta príde.

Pasty Arctic Silver II a Titan Silver si môžete objednať na www.chladice.sk

 

Aplikácia

Osobne používam Titan Silver, ktorý slúži veľmi dobre. Základom je neaplikovať veľmi veľa pasty na plochu , či už čipu CPU , GPU alebo chipsetu , pretože pri hrubej vrstve sa pasta začne chovať ako izolant. Pasty Titan a Arctic dosť špinia a preto pri aplikácii je treba dávať pozor.

Na plochu čipu si vytlačte malé množstvo striebornej pasty. Pripravte si starú kreditnú kartu (tvrdú vizitku) a rozotrite pastu po celej ploche čipu. Je to najlepší a najosvedčenejší spôsob , ako pastu dôkladne rozotrieť a pritom nechať na čipe len jej tenkú vrstvu.

K chladiču - osobne sa prikláňam k názoru , že najlepšie je jeho spodnú stranu ošmirgľovať a pekne zarovnať - až k lesku. Mám potvrdené od viacerých užívateľov , že po tomto úkone sa prenos tepla- výsledné chladenie ešte zlepšilo. Na druhú stranu , sú aj takí , ktorí tvrdia opak.

Ak sa teda rozhodnete ako s chladičom, klasicky ho namontujte na Socket. Výsledky by mali byť oveľa lepšie (nezabudnite však , že musia byť splnené aj ostatné podmienky - dobrý chladič s kvalitnou sponou .....)

Záver

Osobne som Titan pastu použil na čip CPU , čip grafickej karty aj čipsetu. Prinieslo mi to nielen možnosť vyššieho pretaktovania , ale aj lepšiu stabilitu. Za obrázky by som chcel poďakovať serveru PCTuning.

Add new comment
TOPlist