SK

Astronómovia prišli s novou technikou, ako filtrovať blízke frekvencie

Signály z televíznych a rádio vysielačov, ale aj satelitov a iných zdrojov signálov spôsobujú vedcom vrásky na čele. Preto neustále hľadajú spôsoby, ako tieto nežiadúce signály filtrovať.

Astronómovia skúmajúci dáta z rádioteleskopu Murchison Widefield Array v západnej Austrálii narazili na nečakanú záhadu - televízne vysielanie. Teleskop, ktorý pozostáva zo 4 096 antén, bol navrhnutý na detekciu signálov rádiových vĺn spred viac ako 13 miliárd rokov. Namiesto toho zachytil signál z blízkeho okolia.

Teleskop sa nachádza v rádiovej tichej zóne, kde austrálska vláda reguluje úroveň signálu z rádiokomunikačných zariadení, aby sa minimalizovalo rušenie teleskopov. Napriek tomu bol zachytený televízny signál šíriaci sa po oblohe. Vedci zistili, že signál sa odráža od lietadla. Toto zistenie viedlo k vývoju novej metódy na identifikáciu a odfiltrovanie nežiaducich rádiových frekvencií. Táto metóda kombinuje dve existujúce techniky - korekcie blízkeho poľa a tvarovanie lúča. Kombinácia týchto metód umožnila vedcom určiť, že lietadlo letelo vo výške približne 11,7 kilometrov a pohybovalo sa rýchlosťou približne 792 km za hodinu. Zistili tiež, že signál pochádzal z frekvenčného pásma spojeného s austrálskym digitálnym televíznym kanálom 7.

Tento objav je dôležitý pre oblasť rádioastronómie, pretože umožňuje efektívnejšie odstraňovanie rušenia z údajov. V súčasnosti je problém s rádiovým rušením čoraz väčší kvôli nárastu počtu satelitov. Nová metóda by mohla pomôcť zachovať viac pozorovaní, znížiť stratu údajov a zvýšiť šance na dôležité objavy. Ďalšie kroky v projekte zahŕňajú pokus o skutočné odstránenie vysielaných RFI signálov z údajov a rozšírenie metódy na odfiltrovanie rušenia zo satelitov a iných vesmírnych objektov. Štúdia tiež zdôrazňuje, ako rýchlo narastá problém RFI. Očakáva sa, že tento satelitný boom sa bude rozširovať aj v nasledujúcich desaťročiach, čo predstavuje veľkú výzvu pre schopnosť rádioastronómie študovať javy, ako sú čierne diery, formovanie galaxií a pôvod vesmíru.

Zdroj: Phys.org

Zdroj obrázku: Perplexity AI,

Add new comment
TOPlist