SK

Recenzia matičnej dosky MSI K7T266 Pro2 s AMD Athlonom XP 1600+ pod kapotou !!!

    Po rušnom víkende , ktorý som spolu s ďalšími 14-15 ľuďmi strávil na sieťovej akcii (pozdravujem hlavne Fera , Ďuriho , Maťa a ost.) Vám konečne prinášam recenziu zostavy , ktorú mi zaslala na dlhodobejšie testovanie spol. ProCA. Jedna sa o dosku MSI K7T266 Pro2 postavenú na chipsete VIAKT266A , ktorá má pod (v) kapotou najnovší procesor od AMD - AthlonXP na frekvencii 1600+ (1,4 Ghz). Hlavné komponenty boli doplnené o 1 ks 256 MB PC2100 pamäte značky LEGEND. Zostavu budem testovať dlhodobejšie , teda dnes to budú výsledky z testovania , pretaktovávania pod op. systémom Windows98SE a poviem Vám sú veľmi zaujímavé.....

Matičná doska MSI K7T266 Pro2

Matičná doska MSI K7T266 Pro2 je postavená na vynovenom chipsete VIA KT266A. Určite viete , že tento chipset je pinovo zhodný so svojím starším bratom VIA KT266. Zásadným rozdielom je vylepšený pamäťový radič. Nový radič je označovaný ako  "Enhanced Memory Controller with Performance Driven Design". Dátová fronta northbridgu je predĺžená a tým umožňuje už dopredu nabrať viac dát, pamäťový radič dokáže preniesť až 8 quad words v jednom takte , čo je skoro dvojnásobok VIA KT266A .  Tým pádom je chipset VIA KT266A v pamäťových operáciách o 10 - 13 % výkonnejší ako VIAKT266

Pozrime sa teda na vlastnosti , features a podporu dosky :

Platforma: AMD, Socket A (426)
Podpora CPU: procesory AMD Duron, Athlon, Athlon XP
Externá frekvencia CPU: 200/266 MHz
Čipová sada / Northbridge:
VT8366A
Southbridge: VT8233
Podpora pamätí: DDR SDRAM PC1600, PC2100 maximálne 4GB 

DIMM sloty: 3, 184-pin DDR SDRAM DIMM
AGP slot: 1, režim AGP 1X až 4X
PCI sloty: 5
ISA / AMR / CNR sloty: 0 / 0 / 1
USB: 8 portov , pričom 4x USB 1.1 
Kanály ATA:
2xUltraATA/100
Integrovaná zvukovka

Pri zostávajúcich možnostiach/doplnkoch sa pozastavím neskôr.

Matičná doska prišla zabalená , ako je už pri MSI zvykom , vo veľmi peknej a bohato vybavenej krabici.

V krabici sa nachádzala matičná doska , hrubý manuál , 2xIDE kábel , 1xfloppy kábel , 1 ks inštalačné CD , D-Bracket (Led + 2 USB1.1 sloty) , knižočku o D-LED a samolepku MSI. 

Užívatelia starších dosiek od MSI (K7TPro2 , 2-a , Turbo) si určite zvykli na diagnostické Ledky , ktoré sa však pri daných doskách nachádzali priamo na doske (z druhej strany ATX konektorov) , pričom pre kontrolu trebalo otvoriť Case. MSI popracovalo a vznikol D-Bracket - ide opäť ledky , ale tentokrát v externom prevedení. Case už otvárať netreba , stačí sa pozrieť na jeho zadnú stranu. D-Bracket obsahuje aj ďalšie dva externé USB 1.1 porty. Dokopy ich teda na doske máme 4 , čo je myslím postačujúce.

MSI dodáva túto dosku aj v prevedení RU , pričom sa na doske nachádza prídavný radič Promise 20265R RAID a hlavne USB 2.0 (4xUSB 2.0 porty).

 

Design

Na obrázku máte dosku , ktorú som mal na otestovanie. Samotný design dosky je veľmi podobný (až skoro identický) staršej MSI K7T266 Pro. Podklad dosky je prevedený v krásnej červenej farbe. Na ľavej strane si môžete všimnúť chýbajúce chipy USB2.0,  Promise 20265R a dvoch IDE RAID konektorov. Trošku horšie je umiestnený ATX konektor , ktorý je za Socketom. Stačí však správne upevniť káble z napájania a problém je vyriešený. 

Umiestneniu FDD a IDE1/2 konektorov nemožno nič vytknúť. Možno si všimnete , že pamäťové sloty sú vzdialené od Socketu trošku ďalej , ako je zvykom. Na doske sa nachádzajú celkovo 3 konektory na zapojenie vetrákov/chladičov. 2 konektory sú na svojich obvyklých pozíciách , tretí konektor je umiestnený za tretím pamäťovým slotom. V manuáli píšu , že sa do 3 konektoru zapojí vetrák resp. daný konektor slúži na monitorovanie otáčok ventilátora v zdroji. Skôr sa však hodí na aktívny chladič pamätí (napr. od Thermaltaku).

Pozrime si detail okolo Socketu :

MSI nevybavuje svoje dosky aktívnym chladením Northbridgu , pričom používa klasické pasívne Heatsinky , na ktoré sa dajú bez problémov namontovať vetráky. Pri vysokých FSB bol však heatsink dostatočne horúci na to , aby sa použilo aktívne chladenie. Pri lepšom prezretí Socketu si môžete všimnúť na mieste kde sa zachytáva spona chladiča priesvitnú , hrubú lepiacu pásku , ktorá má pravdepodobne zabrániť poškriabaniu dosky , keď sa Vám pri montáži spony zošmykne šraubovák (som však skeptický v tom , či to pomôže).

Dodávať dostatočne čisté napätie pre procesor a Northbridge má na starosti 9 stabilizačných kondenzátorov po 1500 uF.

Priestor okolo Socketu je viac ako dobrý. Bez problémov sa zmestil chladič Titan TTC-D5TB a určitá rezerva ešte zostala.

Na doske sa nachádza 5xPCI Slotov (pre niekoho bude chýbať ten 6) , 1xAGP slot a 1xCNR slot. Zastavím sa pri AGP slote , ktorý má už inú a lepšiu poistku na zaistenie grafickej karty proti vypadnutiu.

Zostáva mi už iba spomenúť integrovanú zvukovú karta , ktorá sa dá v Biose vypnúť a rozhodne tu nieje nadarmo.

 

BIOS

Bios. Pre nás overclockerov veľmi dôležitá vec. Osobne vlastním MSI K7T Turbo Raid a jej Bios , resp. možnosti nastavenia pamäte sú hrozné.

Pri MSI K7T266 Pro2 sa však MSI posmelilo a konečne prináša viac možností. Dá sa povedať , že omnoho viac ako jej predošlé modely. 

Záber z nastavení pamäte. Samotné časovanie sa dá nastaviť cez SPD , alebo si jednotlivé položky časovaní nastavíte sami. Nechýba ani Memory Interleaving , Burst Length (4-8 QW) , SDRAM 1T Command , proste takto by mohli vyzerať aj Biosy pre staršie MSI dosky.

 

Ďalším podstatným je menu pre nastavenie frekvencií , násobiteľov a monitorovanie. Tu sa prepína aj externá frekvencia CPU (100/133 Mhz) , tiež vyššie nastavenie frekvencie FSB (do 164 MHz ). Najvyšší násobiteľ je 14x , max. voltáž CPU 1,85 V a dá sa nastaviť aj voltáž DDR pamätí 2,6 a 2,7 V (škoda , že MSI nedovolila aj vyššiu voltáž , keďže DDR zvládnu aj tých 2,9 V ). Záporom je absencia nastavenia voltáže chipsetu VIO. V tomto menu sa nachádza monitoring celého systému (voltáže , teploty CPU a systému) vrátane 3 konektorov na vetráky.

Zatiaľ sa mi možnosti v Biose pozdávajú , poskytujú bežnému užívateľovi ako aj skúsenému ladičovi dostatok priestoru.

Teplotné čidlo a položka v BIOSE !!!!!

Poslednú dobu rozprúdilo debatu o procesoroch a ich interných čidlách video , ktoré budem komentovať tento týždeň v samostatnom článku. Ako určite viete , nové procesory AMD AthlonXP majú v sebe teplotné čidlo , ktoré má zabrániť jeho prehriatiu a následnému spáleniu. Má to však jeden háčik - čidlo musí podporovať aj matičná doska , no na dnešnom trhu neexistuje doska , ktorá by ho podporovala. EXISTUJE VŠAK NÁHRADA : v Biose je položka , kde si nastavíte teplotu napr. 70C a ak sa procesor zohreje na túto teplotu systém sa vypne. Túto možnosť som aj vyskúšal , hoci tu bol risk , že AthlonaXP spálim. Na chladiči Titan TTC-D5TB som vypol vetrák a nechal aby CPU chladil iba klasický pasívny heatsink. Systém sa vypol sám (heatsink som už nevedel chytiť do ruky) a úplne bez problémov. Podobne som to ešte predtým skúšal aj na mojej MSI K7T Turbo Raid , kde sa postup (s CPU Duronom) zopakoval a to úspešne. Tým pádom nevidím problém v tom , že sa CPU môže spáliť ...skôr by som niečo povedal na hore spomínané video.

 

Testy a benchmarky

 K doske prišiel aj "príslušný" motor , teda procesor AthlonXP 1600+ , na ktorý som sa veľmi tešil. Procesor upravovať nemôžem , tak mi ostalo len pretaktovanie cez FSB.

Zostava :

AMD Athlon XP  1600+  popis na CPU : AX1600DMT3C , AGKA0135SPBW , 94590250258

MSI K7T266 PRO 2 , 256 MB DDR LEGEND pamäť , MSI Geforce 2 MX (215/200Mhz) , CD-ROM Teac + CD-RW Sony CRX-100E , 15 GB MAXTOR DiamondMAX plus 7200 rpm , Realtek sieťovka , USB Modem ZYXEL Omni 56K Plus , chladič TITAN TTC-D5TB , zdroj EC-300W + 2 vetráky v Case.

Ovládače : Via 4in v. 4.35 , DirectX 8.1 , Detonátory 12.41 , Windows 98 Druhá edícia SK

Testované : Sisoft Sandra 2001 TE , Hwinfo32 ,Wcpuid 3.0d, Cpu-Z 1.20, Cpu Mark 99, CPU-Test , Science Mark .

POZOR!!! verzia Biosu na m.doske bola 3.1 , ktorá ma oveľa menšiu priep. pamäte ako pôvodný Bios 3.0.

Najprv som zostavu ponechal na klasických hodnotách tzn. klasický Athlon XP 1600+ , pamäte nechal detekovať by SPD.

Výsledky z programu CPU-Z , samotná doska resp. model nebol detekovaný

Nasledujú výsledky z programu Sisoft Sandra 2001TE :

Dá sa povedať , že výsledky priep. pamäte sú veľmi dobré. V podstate som mal nastavenú pamäť na najhoršie možné časovanie , už som sa tešil na výsledky po vyladení a napr. po pretaktovaní aspoň na 146 Mhz FSB. Čakal som hlavne hodnoty nad 1000 MB/s :)

Pokračujeme programom CPU-Test :

CPU Mark 99 :

3DMark2001 :

Najslabším článkom v zostave bola grafická karta , ktorá hoc pretaktovaná , nestíhala na takú silnú zostavu. Škoda , že som nemal k dispozícii Geforce3.

Výsledok z programu HWiNFO32 :

Keď sa pozriem na výsledok je veľmi dobrý. Na mojej domácej vyladenej mašinke s AMD Duronom 935 Mhz mám hodnotu priep. pamäte okolo 301 MB/s. A to je výsledok nevyladenej zostavy.....

Na záver testu na štandardnej frekvencii tu máme SCIENCE MARK :

Výsledok si pozrite tu

 

Pretaktovanie

Bolo príjemným prekvapením. Začal som postupne zvyšovať FSB z klasických 133 Mhz až po 140 Mhz. Systém bol stabilný a nepadal. Pritom však už pamäť bola nastavená na časovaní 2-5-3-2 , 4 way ...

Zvýšil som voltáž CPU na maximum 1,85 V , pamätí DDR na 2,7 V , zapol prídavný vetrák v Case nad chladičom a zvýšil FSB o poriadny skok >>> 155 Mhz FSB !!!

No systém nabehol , nabehol do Windowsu , kde stroskotal. Pomyslel som si , že je to maximum , ale chcel som vedieť na akej FSB frekvencii maximálne  PC postne. Maximálne som sa dostal na 159 Mhz Fsb , kde systém opäť bootol a nabehol do Windows kde zatuhol. Vyššiu FSB už nezvládla grafika.

Po častých reštartoch , nastavení a pokusoch som zistil , že maximálne a úplne stabilná frekvencia zbernice je 148 Mhz FSB pri časovaní pamäte 2-5-3-2 , 4 way Int. atď.

Problémom prečo systém Windows98SE od 149 MHz FSB zatuhoval , bola pravdepodobne pamäť , ktorá nezvládala také vysoké FSB , hoci som nastavil aj najhoršie časovanie. Ak by som mal lepšiu pamäť (napr. KINGMAX) určite tých 155 Mhz FSB by stabilných bolo.

Výsledky z pretaktovania na 10,5x148 Mhz FSB =  1554 Mhz

  

Veľmi pekný výsledok priepustnosti - na nepretaktovanom systéme to bolo okolo 600 MB/s.

Záver , Klady a Zápory

Záporov som veľa nenašiel , ale predsa nejaký : občas po odpojení napájania zdroja a pripojení som nevedel zapnúť PC. Doska aj s procesorom sa mi javila veľmi stabilne. Stabilná bola aj po pretaktovaní. Ďalším kladom je funkčnosť USB aj keď taktujete FSB nad 145 Mhz. BIOS je prepracovaný a podľa mňa postačuje , nieje to už klasický MSI bios , ale fakt vynovený s možnosťami , na ktoré majitelia starších MSI dosiek čakajú márne. Toto bol zatiaľ test v op. systéme  Windows98SE , pričom ďalší bude niekedy ku koncu týždňa z op.systému Windows XP CZ Profesional.

Chcel by som hlavne poďakovať ProCA , za poskytnutie veľmi dobrého železa na testy , pričom si tieto ako aj ostatné komponenty môžete pozrieť na www.proca.sk.

Add new comment
TOPlist