SK

Chladič Thermaltake VOLCANO 7+

Na nete sa pomaly, ale iste objavujú prvé recenzie chladiča od Thermaltaku VOLCANO 7+. Dá sa povedať, že kde končil chladič Volcano 7, Volcano 7+ začína. Prvou novinkou je, že chladič sa dá použiť ako na procesory AMD Athlon/Duron, tak aj na procesory od Intelu - P4. Noviniek je zdá sa viac, tak si ich poďme pozrieť podrobnejšie....

Určite ste čítali recenziu na starší chladič VOLCANO 7. Zaradil sa do skupiny tzv. tichých chladičov, ktorých hlavným znakom je masívny heatsink v kombinácii s 80mm vetrákom, ktorý má síce nízke otáčky, ale na druhú stranu vysokú hodnotu prietoku vzduchu (CFM). Do tejto skupiny patrí napr. aj TITAN TTC-D5TB. Thermaltake však dotiahla niektoré veci na dokonalejší stupeň. Jednalo sa hlavne o vetrák a diódu, ktorá merala teplotu okolitého vzduchu a podľa nej (teploty) sa regulovali otáčky vetráku. S pôvodným VOLCANOM 7 sú mnohí užívatelia spokojní, čo prináša VOLCANO 7+ ?

VOLCANO 7+ sa líši od VOLCANA 7 skoro vo všetkom. Nielen dizajnom, ale aj koncepciou a výkonom. Zatiaľ sa ku recenzentom dostávajú len testovacie resp. predmodely, ktoré sa od tých finálnych nelíšia. Chladič sa bude pravdepodobne predávať v tomto balení :

 

Po vybalení na nás čaká nielen chladič samotný, ale kopec doplnkov - spony ako pre AMD tak pre Intel CPU, šrúbky, regulátor - prepínač otáčok, teplovodivá pasta, návod a nálepka s logom Thermaltaku.

 

Samotný chladič je po dizajnovej stránke perfektný. Na prvý pohľad sa síce zdá, že Volcano 7+ je rozmerom totožný s Volcanom 7, ale nieje to tak. Volcano 7+ je menší aj kvôli 70mm vetráku. Ako vidno základom je heatsink, ktorý je kompletný z medi. Heatsinky z medi sa pomaly, ale isto stávajú štandardom, pričom aj počet rebier heatsinku sa zvyšuje. Na Volcane 7+ ich je celkovo 36 a sú tenučké. To umožňuje rýchly prechod tepla. Veľmi dobrým riešením je to, že základňa a rebrá heatsinku sú z jedného materiálu. Predošlý model - Volcano 7 mal heatsink z hliníku a polovičný počet rebier. 

Spodná strana heatsinku by mala byť vyleštená - lesklá, aby bol odvod tepla resp. kontakt medzi jadrom CPU a heatsinkom dokonalý. Po prezretí obrázkov pochopíte, že výrobcovia na nás mysleli aj v tomto smere a ušetrili nám robotu - lapovanie (je to všeobecné pomenovanie pre vyleštenie spodnej strany základne heatsinku).

Poďme k upevneniu chladiča - sponám. Thermaltake zvolil cestu, ktorá nie je zlá. Chladič sa dá použiť ako pre AMD, tak aj pre Intel procesory. Umožňuje to systém spôn, ktoré sa dajú meniť. Chladič Volcano 7+ by mal byť vôbec prvým, ktorý prináša takýto systém.

Inštalácia spôn pre použitie na AMD procesoroch :

Inštalácia spôn pre použitie na Intel procesoroch :

Zdá sa, že spony na CPU Pentium 4 sú zložitejšie. To, že chladič je univerzálny je výborná vec.

Dôležitou, veľmi dôležitou časťou chladiča je aj vetrák. Väčšina "tichých" chladičov používa 80 mm vetráky. 

 

Volcano 7+ používa 70mm vetrák. Vetrák je zapustený do vnútra chladiča, pričom boky sú zakryté hliníkovou krytkou (neviem ako to nazvať presnejšie). Pri použití daných bočných krytov vzduch pochádzajúci zo zapusteného vetráku fúka a smeruje presne tam kde má - na rebrá. Vzduch je proste usmernený. Vetrák nieje tentoraz podporený diódou merajúcou teplotu, ale prepínačom otáčok s 3 polohami - Low ( 3,000 ot./min., hluk 24 dBA a prietok vzduchu 24 CFM), Medium (4800 ot./min., hluk 35 dBA a prietok vzduchu 37 CFM )  a High ( 6000 ot./min., hluk 47 dBA a prietok vzduchu 49 CFM). Výborný nápad, pretože si sami môžete nastaviť stupeň, ktorý aktuálne potrebujete. Prepínač je vyrobený z hliníka. Nevýhodou bude to, že stále keď budete chcieť zmeniť otáčky, budete musieť otvárať Case. Riešenie je však jednoduché - stačí vyrezať malý otvor na bočnú stranu príp. inde a prepínač upevniť.

Nesmieme zabudnúť na špecifikáciu chladiča :

  • Určené pre AMD 462 Athlon XP 2600+ a nižšie
  • Určené pre Intel 370 PIII, a Intel P4 socket478 až do  3.0GHz
  • Rozmery: 70 x 72 x 70mm
  • Materiál: Meď s bočnými hliníkovými krytmi
  • Vetrák: regulovateľný 70 x 70 x 25mm vetrák.
  • Otáčky vetráka:  Low: 3,000 RPM   Medium 4,800RPM   High 6,000 RPM
  • Prietok vzduchu pri : Low: 24 CFM   Medium 37 CFM   High 49 CFM
  • Hluk pri: Low: 24 dBA   Medium 35 dBA   High 47 dBA

Testovanie dopadlo podľa stránok na nete výborne. To čo robí z chladiča favorita je hlavne výkon, perfektné vypracovanie, kompletný heatsink z medi, regulovateľný vetrák a použitie ako pre Intel, tak pre AMD CPU. Nevýhodou bude možno cena, ktorú sa mi zatiaľ nepodarilo vypátrať.

Nakoniec sa však presvedčíme o výkone chladiča sami, keď nám dôjde na testy.

Add new comment
TOPlist