Bulldozer tak výkonný ako SandyBridge a Llano s 400 DirectX 11 stream procesormi.
Čím viac sa kráti čas do oficiálneho predstavenia noviniek od AMD, tým viac detailov o nich sa dostáva na svetlo sveta. Samozrejme ako vždy platí. že všetko sú nepotvrdené špekulácie, u procesorov však nebývajú púšťané do obehu také dezinformácie ako napríklad u grafických kariet.
Veľa nového sme sa v posledných dňoch dozvedeli od X-bit labs, ktorí majú mať prístup k dokumentom AMD opisujúcim Bulldozer a Llano čipy.
Prvá vlna Bulldozer čipov bude mať štyroch zástupcov - dva osemjadrové, jeden šesťjadrový a jeden štvorjadrový. Pamätajme ale na to, že sa nejedná o plnohodnotné jadrá ako ich poznáme, zdvojené sú len niektoré jednotky v jadre. Každý modul potom v systéme funguje ako dvojjadro.
Všetky štyri modely budú mať otvorený násobič (tzv. Black Edition) a spoločný taktiež pamäťový radič s podporu RAM do 1866MHz, automatické pretaktovanie TurboCore a AM3+ socket. Frekvencie zatiaľ známe nie sú, no podľa doteraz prístupných informácií sa dá očakávať takt až do 3,5GHz s TurboCore.
Neznámy je aj výkon, aj keď sa dávnejšie objavili nie príliš informatívne testy. Viac však teraz napovedá nasledovný graf:
Tu je zobrazená kompletná ponuka Intel procesorov s pozíciou AMD procesorov voči nim. Práve nové FX čipy sú postavené na úroveň Core i7 2600 a Core i5 2500 procesorov, alias SandyBridge. AMD spomína ako svoju výhodu viac jadier, čo sa však dá všimnúť taktiež je celkom vľavo celková cena systému. Podľa tejto mierky budú novinky obdobne drahé ako tie od Intel-u. Zarátané sú v tom ale aj ostatné komponenty. Je však jasné, že podľa tohto sa AMD môže vrátiť do high-end triedy. Uvidíme ako sa vysporiada s novou high-end platformou konkurencie, ktorú očakávame ku koncu tohto roka.
Nižšie pod Zambezi je platforma Lynx s procesormi architektúry Llano. Ako už vieme, pôjde o mierne upravené x86 jadrá z dnešných Athlon II X4, bez L3 cache ale s integrovanou pomerne výkonnou grafickou časťou. Potrebný bude nový socket FM1. Tieto procesory budú niesť označenie A8, A6, A4 a A2:
Čo sa týka špecifikácií, základné frekvencie ani frekvencie TurboCore zatiaľ nepoznáme, obodbne je to s taktom niektorých integrovaných Radeonov. Čo však vieme je počet výpočtových jednotiek - od 400 stream procesorov, cez 320 u nižších modelov až po 160 u tých najlacnejších. AMD ich bude značiť ako Radeon HD6500, HD6400 a HD6300. Aj napriek závislosti od systémovej RAM pamäte už však budú zrejme tieto integrované grafické karty schopné rozhýbať moderné hry na viac ako len najnižších detailoch.
Frosty
Gudas
Pjetro_de
ZoranICS