SK

Recenzia základnej dosky MSI KT3 Ultra

Po dlhšom testovaní Vám prinášam recenziu základnej dosky MSI KT3 Ultra, ktorú nám na testy zapožičalo IMPERIO. Aby sa ukázal aj výkon v grafických / 3D aplikáciách, osadili sme dosku grafickou kartou MSI GeForce3 Ti 200 zapožičanú od spol. PROCA. MSI KT3 Ultra je založená na najnovšom chipsete od VIA - KT333, ktorý prináša podporu DDR333. Recenzia je dosť rozsiahla a preto trošku trvá kým sa Vám natiahne. Poďme sa teda pozrieť, aký je vlastne reálny rozdiel vo výkone pri použití DDR266 a DDR333, ako sa dala doska pretaktovať a čo ponúka.   

Základné dosky od spoločnosti MSI naberajú poslednou dobou hlavne na kvalite a vybavení. O stabilite MSI produktov, hlavne základných dosiek snáď ani hovoriť netreba. Už od čias prvých úspešných MSI K7T Pro, ktoré síce neposkytovali užívateľovi veľa volieb na vyladenie, bola MSI spolu s ASUS-om kráľom stability. MSI pokračovalo vo svojej rade KT, pričom modely vydávala veľmi často, pričom sa to mnohým užívateľom nepáčilo. Často sa jednalo iba o malé zmeny oproti predchodcovi (napr. pridaná podpora násobiča do zákl.dosky K7T Pro 2). Našťastie po ďalších úspešných radách K7T Turbo/Turbo2 (VIA KT133A), prišli na radu chipsety od VIA s podporou DDR. Prvou doskou bola MSI KT266 Pro založená na chipsete VIAKT266, ktorý neprinášal požadovaný rozdiel v priep. pamäte. Očakávaný rozdiel priniesla až doska MSI K7T266 Pro2 založená na chipsete VIA KT266A. Základná doska sa stala hitom a patrí medzi veľmi predávané dosky. 

Pred nedávnom VIA vydala do obehu svoj posledný chipset VIA KT333, ktorý prináša podporu DDR-333 pamäte. VIA musel zareagovať, pretože SiS už mala chipset s podporou DDR333 na trhu dávno. MSI podobne, ako aj ostatní známi výrobcovia reagovala okamžite a postavila na trh základnú dosku MSI KT3 Ultra v dvoch prevedeniach. Základná MSI KT3 Ultra (ktorú sme mali aj my) a "trošku" vybavenejšia MSI KT3 Ultra ARU (RAID, USB2.0 , Bluetooth). 

Poďme sa teda pozrieť na vlastnosti základnej dosky MSI KT3 Ultra

Vlastnosti :

Vlastnosti základnej dosky MSI KT3 
Revízia 1.0
Verzia Biosu 5.1 
Podpora CPU Duron/Athlon/AthlonXP
North Bridge VIA KT333 VT8367
South Bridge VIA VT8233A
Počet PCI slotov 5
Podpora pamätí DDR266/300/333
Počet pam. slotov 3
Maximálna veľkosť pamäte  3 GB
Univerzálna AGP podpora nie
Podpora AGP Pro  nie
Počet USB portov 1.1 vrátane tých na doske 4
Počet USB portov 2.0 4 - len ARU verzia dosky
Aktívne chladenie chipsetu Iba ARU verzia dosky
Podpora UDMA 133  áno
Raid Promise PDC20276 UDMA133 RAID - iba ARU
Integrovaná zvuk. karta Realtek ALC-650 (5.1)

Základné dosky MSI sú, ako je zvykom balené v dizajnovo perfektných krabiciach. Táto doska je však balená v ešte krajšej krabici. Možno na tom niekomu nezáleží, ale patrí to k celkovej prezentácii produktu. 

V krabici sa nachádzala matičná doska, hrubý a podrobný manuál, 1xIDE kábel, 1xfloppy kábel, 1xdbracket (na ktorom sa nachádzajú 2 USB 1.1 porty a LED diagnostické diódy),1xinštalačné CD (na ktorom nájdete všetko potrebné vrátane patchov VIA, DirectX, utilitiek Msi Alert, FuzyLogic) a 1xCD so softwarom MSI DVD (hlavne kvôli tomu, že integrovaná zv.karta má 5.1 podporu zvuku).

Dizajn

Na obrázku máte matičnú dosku MSI KT3 Ultra (ak si ju chcete prehliadnuť detailnejšie kliknite na zmenšeninu - doska je odfotená dosť podrobne)

Samotný dizajn dosky je vcelku dobrý a dosť sa podobá na dizajn MSI K7T266 Pro2. Začneme postupne od Socketu.

Priestor okolo Socketu je dostatočný na to, aby ste mohli namontovať aj veľké chladiče s rozmerným heatsinkom. Vidno, že z oboch strán je dostatočný priestor. Akurát vpredu sú trošku bližšie kondenzátory, ale nevadili. Konektor ATX nieje situovaný veľmi šťastne - radšej by som ho videl niekde vedľa pamäťových slotov - ale kto sa vie trošku s napájacím káblom pohrať nebude mu toto umiestnenie vadiť. Na týchto dvoch obrázkoch si môžete všimnúť celkovo tri napájacie konektory pre Vaše vetráky - štvrtý sa nachádza neďaleko konektorov RAID. Konečne má aj MSI dostatok konektorov - štyri určite postačia. Počet pamäťových slotov je ako zvyčajne pri MSI SocketA doskách - 3. Ani tu sa však MSI nevyhlo tomu, že najprv musíte zasadiť do slotov pamäte, až potom nasadiť grafickú kartu. Problémom je to, že ak zastrčíte prvú grafickú kartu, nepodarí sa Vám úplne otvoriť ľavú záklopku na prvom pamäťovom slote. Na druhú stranu záklopka sa otvorí čiastočne a aj  v tom prípade viete pamäť zastrčiť - zasunuje sa však oveľa ťažšie. Na spodnom obrázku si môžete všimnúť už klasickú poistku na AGP slote.

V našom prípade sa na North Bridge nachádzal iba klasický MSI pasívny heatsink. Aktívne chladený je iba vo verzii ARU. Celkovo sa však heatsink ani po pretaktovaní veľmi nezahrieval. Z druhého obrázku vidíte, že som pasívny heatsink odstránil. Pod ním sa nachádzal dostatok bielej teplovodivej pasty. Ak však niekto z Vás chce - môže pastu nahradiť striebornou a namiesto pasívu použiť napr. TT Crystal Orb, ktorý sa postará o "trošku" lepšie chladenie.

 

Chip Winbond, ktorý sa stará o monitorovanie.

Priestor okolo piatich PCI slotov. Nachádza sa tu spomínaný štvrtý konektor na vetrák + chýbajúce konektory RAID a chýbajúci NEC USB 2.0 chip.

Na doske vedľa batérie sa nachádza aj tabuľka s popísaním jumprov na zmenu FSB (100/133/166). Bohužiaľ sa na doske jumpre nenachádzali - ostalo po nich len prázdne miesto.

Základná doska po nasadení chladiča Volcano7. Ako vidno, priestor okolo chladiča (jeho heatsinku) ešte ostal a tak je možné namontovať - nasadiť ešte väčší chladič. Nasadzovanie prebehlo bez problémov. Ďalším dobrým ťahom bolo premiestnenie konektorov na CD, AUX , PHN1 do ľavého- spodného rohu dosky. Predtým boli umiestnené tesne za game- portom, pričom po nasadení grafickej karty a chladiča boli ťažko prístupné.

 

Veľmi dôležitým faktoromv tomto teste bola použitá pamäť. Na testy sme dostali APACER DDR333 CL 2,5. Chipy na pamäti boli SAMSUNGY. Popis máte v detailnom zábere.

 

 

BIOS

Bios. Pre nás overclockerov veľmi dôležitá vec. BIOS nebol silnou časťou MSI dosiek. Od vydania MSI K7T266 Pro2 sa však možnosti BIOSU rozšírili a KT3Ultra konečne prináša voľby, ktoré požadujeme.  

Zvlášť máte menu pre nastavenie pamätí, pre nastavenie AGP, menu pre nastavenie frekvencií.

Menu pre nastavenie pamätí je bohaté. Buď necháte na Biose nech nastaví hodnoty pamäte cez SPD, alebo si ju nastavíte sami. Frekvenciu pamäte môžete nastaviť na SPD,HCLK alebo HCLK+33. To v praxi znamená, že ak použijete DDR333 pamäť a dáte HCLK, pamäť Vám pobeží na frekvencii akú má Váš systém - CPU (teda AthlonXP 133 MHz). V prípade, že použijete voľbu HCLK+33, bude mať frekvencia pamäte hodnotu 133 MHz (CPU FSB ) + 33 MHz teda 166 MHz - čo je vlastne takt pamäte DDR333.

Ďalšími hodnotami sú časovania pamäte - opäť bohatý výber - CAS , Ras Precharge, Ras-Active, Ras-Cas. Bud najhoršie nastavenie 2,5-6-3-3 alebo najlepšie 2-5-2-2. Potom je tu voľba 1T command , Bank Interleave (0,2 a 4 way).

Nastavenie pre AGP je tiež veľmi bohaté - máte možnosť nastaviť si fastwrites, AGP mód a mnoho iných nastavení.

Nastavenia pre frekvencie CPU, FSB, voltáže - frekvenciu zbernice si môžete zvoliť od 100-201 MHz čo je dosť. Jedna vec je však nepríjemná - doska nepodporuje deličku 1/5 čo znamená, že po prekročení 166 MHz FSB Vám frekvencie PCI a AGP neklesnú na štandartnú hodnotu, ale ďalej stúpajú. Voltáž CPU môžete voliť v hodnotách od 1,5 V ať po 1,85V, prípadne nechať na AUTO. Podobne je to aj s voltážou DDR pamätí - od 2,6 do 2,8 V, alebo AUTO. Môžete nastaviť aj voltáž AGP, čo je dobré pri pretaktovanej grafickej karte. Samozrejme nechýba zmena násobiča, ale to musíte odomknúť násobič na procesore. Procesor mám odomknutý a zmeniť ide aj smerom dole, teda nižšie ako defaultný násobič použitého CPU.

Ďalšou výhodou je možnosť priradiť IRQ zariadeniu v PCI slotoch...teda nieje to také, ako v starších MSI doskách.

Proste volieb je toľko, že Vás určite uspokoja.

 

Testy a benchmarky 

Zostava :

AMD Athlon XP  1600+  popis na CPU : AX1600DMT3C , AGKA0135SPBW , 94590250258

MSI KT3 ULTRA, 256 MB DDR SAMSUNG DDR33 pamäť, MSI GeForce3 Ti 200 , CD-ROM Teac + CD-RW Sony CRX-100E, 60GB Baracuda ATA4 + 15 GB MAXTOR DiamondMAX plus 7200 rpm, USB Modem ZYXEL Omni 56K Plus, chladič TT Volcano 7, zdroj EC-300W

Operačný systém, Ovládače a utility: DirectX 8.1, Detonátory 28.32, Windows 98 Druhá edícia CZ, RivaTuner

Testované na: Sisoft Sandra 2001 TE, Hwinfo32 1.06, Test CPU, CPU Mark 99, Wcpuid 3.0f, MemTach, Science Mark, 3DMark2000, 3DMark2001

!!!!Ako sa postupovalo pri teste!!! :

Aby sme rozoznali resp. spoznali prínos - rozdiel medzi DDR266 a DDR333 pamäťou prebehol test na klasickom nastavení. Teda najprv som nastavil frekvenciu pamete na HCLK (133 MHz), procesor na 133x10,5 teda XP1600+ a nastavenie pamäte nechal na SPD (bez zmeny klasické nastavenia CAS 2,5-6-3-3, 0Way, bez 1T). Po tomto teste som nastavil pamäť na HCLK+33 (166 MHz) a všetky ost. nastavenia ponechal rovnaké, ako v predošlom prípade. Takto sme mohli spoznať rozdiel medzi DDR266 a DDR33.

Ďalšie testy boli rozdielne v tom, že pamäť bola nastavená na HCLK+33 (166 MHz), ale časovania nastavené na najlepšie možné hodnoty. Teda sme pamäť vyladili.

V poslednom teste sme ponechali časovania pamätí rovnaké a dvíhali sme zbernicu FSB - pretaktovával sa teda procesor cez zbernicu, čo znamenalo, že zvyšovaním frekvencie zbernice stúpa aj frekvencia pamätí. Týmto testom sme sa chceli dostať na maximálnu pamäťovú priep.systému.

 

AMD XP1600+ (133x10,5) , HCLK+33 166 MHz pre pamäte 

Sisoft Sandra 2002 s updatom nedokázala rozoznať, že pamäť beží na 166 MHz a namiesto toho označila pamäť bežiacu na 2x133 MHz.

Časovanie pamäte bolo v podstate detekované dobre až na takt, ktorý nebol 2x133 ale 2x166 MHz. 

Výsledky z CPU a MMX benchmarku

Priepustnosť pamäte sa pohybovala na úrovni KT266A teda chipsetu, ktorý využíva DDR266 pamäte. Rozdiel však uvidíme až keď znížime frekvenciu pamäte na 133 MHz a porovnáme. 

Výsledok priepustnosti pamäte z programu MemTach :

Výsledok benchmarkov (hlavne priep. pamäte) z programu Hwinfo:

Výsledok z CPU Marku 99:

Výsledky z TestCPU :

Výsledky z benchmarkov 3DMark2000 a 2001. MSI GeForce3 Ti 200 bola ponechaná na štandardnej frekvencii.

 

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

 

AMD XP1600+ (133x10,5) , HCLK 133 MHz pre pamäte 

Tu prebehol test na frekvencií pamäte 133 MHz. Teda klasická frekvencia pre DDR266. Tu som otestoval čisto rozdiel v priepustnosti pamäte.

Sisoft Sandra 2002 pri nastavení pamätí na 133 MHz (DDR266). Pre porovnanie (aby ste sa nemuseli vracať vyššie) Vám pridávam výsledok na 166 MHz (DDR333).

  

Rozdiely v programe MemTach. Na ľavo je DDR266 (133 MHz) a vpravo DDR333(166 MHz)

Z výsledkov teda vidno, že rozdiel v priepustnosti je minimálny. To je však známe už dlhšie. Proste a jednoducho rozdiel medzi DDR266 a DDR333 je veľmi malý - podľa mňa ani nepociteľný. Iné by to bolo v tom prípade ak by sa použilo CPU, ktoré nejde na 133 MHz FSB (AthlonXP ide na 133x10,5) ale CPU pracujúce na 166 MHz FSB. Rozdiel by bol poriadny, pretože pamäť by už šla na frekvencii HCLK+33 teda 166+33 = 199 MHz frekvencia. Niečo podobné sa podarilo PCTuningu (AthlonXP dali na 166 FSB) na matičnej doske ASUS, ktorá má deličku 1/5 a teda pri 166 MHz FSB bolo PCI a AGP na štandardnej frekvencii. 

Keďže naša doska túto deličku nemala skúšali sme taktovať a ladiť na maximum.

 

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

 

AMD XP1600+ (133x10,5) , HCLK+33 166 MHz pre pamäte + maximálne vyladenie pamäte

Pri tomto teste sme použili klasický takt pamätí 166 MHz (DDR333), ale na rozdiel od predošlých testov sme pamäť vyladili. Nenechal som teda pamäť by SPD, ale nastavil CAS na 2, časovania na 6-2-2, 1T, 4 Way Interleave. Proste všetky hodnoty, ktoré boli v menu som dal na maximum. Pamäť časovanie a nastavenie zvládla, systém v pohode došiel až do Win98.A rozdiel?

 

V Sisoft Sandre 2002 bol výsledok oveľa - oveľa lepší, ale na priepustnosť RIMM pamätí to stále nestačí.

Hodnoty priep. pamäte sú aj v MemTachu oveľa lepšie.

Hodnota priep. pamäte v Hwinfo32 sa zlepšila o 100 bodov, oproti hodnote nevyladenej.

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

AMD XP2000+ (147x11) , HCLK+33 180 MHz pre pamäte + maximálne vyladenie pamäte

Dosku sa mi podarilo stabilne pretaktovať až na hodnotu XP2000+. Cieľom bolo taktovať cez zbernicu a nie násobič kvôli priepustnosti pamäte. Pri nastavení FSB 147 MHz teda išli pamäte na 147+33 MHz = 180 MHz. Časovania pamäte som naschvál ponechal na najlepšie. Systém síce nabehol, ale pri nabiehavaní do Win98 sa zasekol a tak som znížil časovanie 2-5-2-2 na 2-6-2-2. Po tejto zmene už bolo všetko stabilné.

O chladenie sa staral chladič Volcano7 a odvádzal dobrú prácu. Voltáž procesoru som nastavil na 1,85V a voltáž pamäte DDR na 2,7 V.  Systém bol po pretaktovaní stabilný a ani raz počas testu nespadol.

 

Wcpuid a výsledok 1622 MHz.

 

Tu už vidno silu pamätí DDR333. Je jasné, že ak by AMD vydalo Thoroughbred na 166 MHz zbernici (píšem keby) bola by priepustnosť lepšia ako pri RIMM pamätiach. Výsledok je veľmi dobrý aj vďaka kvalitnej APACER pamäti (Samsung čipy), ktorá zvládla pri 147 MHz zbernici najlepšie možné časovanie pamäte.

Výsledok z MemTachu 

Výsledok priep. pamäte z Hwinfo je lepší o 200 bodov ako pri prvom teste s najhorším časovaním pamäte na 166 MHz a o 100 bodov lepší ako pri vyladenej pamäti a takte 166 MHz.

Výsledky z programov Test CPU a CPU mark 99. Hodnota v CPU Marku je veľmi dobrá.

Pri testoch v 3Dmarku2000 a 2001 sa grafická karta pretaktovala na hodnotu, ktorá bola úplne stabilna - teda 220 MHz pre jadro a 500 MHz pre pamäte. Pravdou je, že sa dá nataktovať vyššie, ale to už by potrebovala lepšie chladenie.

Po pretaktovaní stúpli hodnoty v priemere o 2000 bodov pre 3Dmark2000 a 1700 bodov pre 3DMark2001. Výsledky sú veľmi dobré.

Integrovaná zvuková karta

Integrovaná zvuková karta na základnej doske nieje najhoršia. Už nejde o klasickú zvukovku, ale o zvukovku s podporou 5.1 zvuku, čo využijete hlavne pri sledovaní DVD filmov. Možnosti naladenia zvukovky sú bohaté a pre bežného nenáročného poslucháča určite postačia. Pre ostatných, ktorí si potrpia na kvalitu zvuku odporúčam samostatnú zvukovku. Po pravde povedané zvuk som netestoval - nebol na to čas a tiež som nemal po ruke 5.1 repráky.

- - - - 

Záver

Záver je stále najťažší. No v tomto prípade skôr najľahší. Základná doska priniesla všetko, čo som od nej očakával. Stabilitu pred aj po pretaktovaní, možnosti v BIOSE, dobrú pretaktovateľnosť, dobrý dizajn. Mínusom pre tých, ktorí chcú zo všetkého "vyžmýkať" maximum je chýbajúca delička 1/5 s ktorou by sa možno podarilo dosiahnuť aj 166 Fsb.

Pre užívateľov, ktorí potrebujú RAID odporúčam verziu základnej dosky MSI KT3 ULTRA ARU, ktorá stojí približne o 1000 Sk viac, ale prináša už spomínaný ATA133 Promise RAID, USB2.0, Bluetooth (dá sa však využívať iba zvlášť ten alebo USB2.0) a Audio Bracket (výstupy na 5.1 repro + SPDIF výstup a čo je najdôležitejšie digitálny optický výstup). Za tú 1500-ku je to naozaj rozdiel.

Na koniec ešte jedna dôležitá vec...doska MSI stále nepodporuje internú diódu v nových Athlonoch XP a nových Duronoch (morgan). 

Za zapožičanie dosky na testy ďakujem IMPERIU a tiež spol. PROCA za zapožičanú grafickú kartu GeForce3.

Add new comment
TOPlist