Skupina zastupujúca nahrávacie spoločnosti dostane od už nefungujúceho LimeWire 10808,- dolárov za každú pieseň z celkovo 9715, u ktorých mali byť porušené autorské práva. Autori piesní z toho neuvidia ani cent.
Vo štvrtok sa ukončila dlhoročná súda ťahanica medzi organizáciou RIAA a dnes už nefungujúcim LimeWire. Súd rozhodol, že majiteľ služby umožňujúcej zdieľanie súborov prostredníctvom internetu (P2P) je osobne zodpovedný za porušovanie autorských práv a nariadil vyplatenie sumy 10808 amerických dolárov za každú jednu z celkového počtu 9715 piesní, u ktorých RIAA podala žalobu. Celková suma teda činí 105 miliónov dolárov. Zakladateľ Mark Gorton súhlasil s vyplatením.
Aj keď by sa to možno zdalo veľa, stále je to podstatne menej, ako je maximálna možná suma za porušenie autorského práva - 150 000 dolárov. Ak by súd určil maximálnu sadzbu, vyšplhala by sa suma takmer k 1,5 miliarde. Žalujúca strana v minulosti tvrdila, že nelegálnou distribúciou hudby prichádza o zisk 40 až 50 miliárd a za všetky straty môže LimeWire.
Potrestanie služby, ktorá zakladala svoj biznis na umožnení distribúcie nelegálneho digitálneho obsahu je samozrejme správna. Vynárajú sa však otázniky, či sa vysúdené peniaze niekedy vôbec dostanú k tým skutočne poškodeným - samotným umelcom. Hovorca RIAA Jonathan Lamy hovorí: „Všetky kompenzované prostriedky sú preinvestované do nášho pokračujúceho vzdelávacieho a anti-pirátskeho programu“. To naozaj neznie ako odškodnenie autorov.
RIAA v minulosti spustila hromadné žaloby na jednotlivcov, ktorých boli pred súdom desaťtisíce v USA. Verejnosť zvlášť dráždili také prípady, kedy bežní ľudia stiahli iba pár piesní a RIAA požadovala niekoľkonásobne vyššie odškodné, ako bola skutočná spôsobená škoda. Finančné výsledky sa ale viac menej opakujú každý rok - súdne trovy sú podstatne vyššie ako vysúdené peniaze.
Zdieľaniu umeleckých diel však zrejme ani takýmto spôsobom nikdy nezabráni, keďže nie sú náznaky, že by pirátstvo bolo na ústupe. Na druhej strane existujú štúdie, podľa ktorých práve títo tzv. piráti sú najväčšou skupinou platiacich zákazníkov, ktorí si ukradnutú hudbu po "vyskúšaní" nakoniec skutočne kúpia aby podporili umelcov.
Zdroj: Dailytech
materik
landrower
TomKocuR
shajek
TomKocuR
NoReturn
shajek
bhawk
NoReturn
pEpinko
snap
bhawk
passco
commodore64
Ondro1