Vesmírna archeológia. Však ste toto slovné spojenie ešte nepočuli? No, odteraz ho možno budete počuť častejšie.
Vesmírna archeológia je metóda identifikácie archeologických lokalít a objektov snímkovaním z orbity Zeme. A zdá sa, že naozaj funguje. Pioniersky výskum tímu archeologičky Sarah Parcak z Alabamskej Univerzity (University of Alabama) využívajúci snímkovanie Zeme v infračervenej oblasti svetelného spektra z orbity vo výške približne 700 kilometrov priniesol objav 17 stratených staroegyptských pyramíd, 1000 hrobiek a 3000 starovekých usadlostí. Predbežné vykopávky spolupracujúceho francúzskeho tímu signalizujú správnosť identifikácie nasnímaných objektov.
Sarah Parcak prezentujúca miesta nových archeologických lokalít
Pre výskum boli použité zábery z kombinácie NASA a komerčných satelitov. Metóda umožňuje detekciu objektov s priemerom jedného metra. V meste Tanis preslávenom filmom Dobyvatelia stratenej archy, Sarah Parcak objavila sieť ulíc a domov, ktoré boli zo zeme úplne neviditeľné.
Sarah Parcak je pionierkou tejto oblasti výskumu. V rokoch 2003 a 2004 objavila metódou kombinovaného pozemného a satelitného prieskumi 132 nových archeologických lokalít, niektoré datované do obdobia 3 tisícročia pred n.l. Posledné práce však využívajú novú metódu detekcie zaujímavých archeologických lokalít. Metóda je založená na hľadaní izolovaných zdrojov vody v regiónoch Sinaj, Východnej nílskej delty a stredného Egypta. Zahrnutie zdrojov vody mimoriadne znížilo cenu a čas potrebný na určenie archeologických lokácií v porovnaní s predchádzajúcimi metódami povrchového hľadania.
Ročný grant financujúci výskum bol poskytnutý britskou verejnoprávnou televíznou a rozhlasovou spoločnosťou BBC. Táto uvedie dokument pokrývajúci výskum nasledujúci pondelok 30. mája 2011 v rámci seriálu Egyptské stratené mestá (Egypt's Lost Cities). Dokumentovanie a financovanie zaujímavých výskumných projektov v slovenskej vede by mohol byť zaujímavým námetom aj pre našu RTVS.
Objav novej pyramídy je vždy senzácia. Objav viacerých väčšia. Ak by niektorá z nich obsahovala neporušenú hrobku, tak je to archeologická senzácia storočia. Veď si len spomeňme na Howarda Cartra a jeho objav Tutanchamónovej hrobky pred takmer 90 rokmi.
Zdroj: www.uab.edu
M1ch4l
pet
Frosty
gammaray
Ondro1
passco
Nameless