Účinnosť 80+ Gold už nie je ničím výnimočným, nastupuje „platinová“ éra. Jedným z prvých zástupcov je 550W model od neznámeho výrobcu SuperFlower.
Úvod
Napájací zdroj ako súčasť počítača má v podstate jednu jedinú, jednoduchú úlohu – transformovať sieťové napätie 230V na jednosmerné napätie +12V a nižšie. V ideálnom prípade by sa táto konverzia udiala so 100% účinnosťou, teda všetka energia odoberaná zo zásuvky sa dostane priamo ku komponentom. Je však jasné, že takto to nikdy nebude. Nejaká časť energie sa v zdroji premení na zbytočné, nežiaduce teplo a vo výsledku to znamená, že zo siete odoberáme viac elektrickej energie, ako skutočne spotrebujeme.
V spínaných napájacích zdrojoch, aké máme všetci vo svojich počítačoch, vzniká niekoľko druhov strát. Zjednodušene môžeme hovoriť o stratách na spínacích prvkoch, v menšej miere prispievajú aj cievky a kondenzátory. U spínacích prvkov sa objavujú straty vo forme úbytkov napätia na diódach a vďaka Rds(on) odporu tranzistorov, či straty pri spínaní, keď prvky prechádzajú z vodivého „On“ stavu do nevodivého „Off“. U kondenzátorov vystupuje charakteristika ESR (Effective Series Resistance), magnetické obvody prispievajú hysteréznymi stratami, vírivými prúdmi a stratami vo vinutí. Toto a mnohé iné má za následok, že účinnosť zdrojov klesá, vzniká stratové teplo a to musíme odvádzať chladením. Zlepšenie účinnosti zahŕňa samotný dizajn obvodov, výber topológie a súčiastok, s tým súvisí samozrejme aj vývoj technológií. Čo sa dá postaviť dnes, nebolo včera (za rozumnú cenu) možné.
Účinnosť sa stala v posledných rokoch veľmi dôležitým parametrom, všetci sa snažíme „zachrániť planétu“, znižovať energetické nároky a podobne. Dôkazom nech je aj zákaz predávania starých, klasických žiaroviek, ktoré cca 90% energie nepremenili na viditeľné svetlo (inak asi s najprirodzenejším spektrom) ale na stratové teplo. Podobne je to aj u zdrojov – posledný štandard ATX12V 2.31 hovorí o minimálnej účinnosti na úrovni 70% / 72% / 65% (plná / typická / ľahká záťaž), kdežto v roku 2003 to bolo len 70% / 60% / 50%.
Slovíčko účinnosť sa stalo aj veľmi mocným nástrojom marketingu výrobcov zdrojov. Po roky minulé sa za úspech považoval certifikát 80+, dnes je už viac menej nevyhnutnosťou a všetci sa chvália 80+ Gold (účinnosť na úrovni 90%). Vďaka stratám len okolo 10% si niektorí výrobcovia dovolili vytvoriť semi-pasívne zdroje, keď sa pri nízkej záťaži/teplote komponenty chladia len sálaním tepla prostredníctvom chladičov (napríklad Seasonic X-séria). Otázne ostávalo, či je ešte nejaký priestor na vylepšenie. Zdá sa, že skutočne je...
Certifikát 80+ Platinum dostanú tie napájacie zdroje, ktoré pri testovaní organizáciou Ecos Plug Load Solutions vykážu účinnosť 90% pri 20% záťaži, 92% pri polovičnej záťaži a 89% pri plnej záťaži v rámci svojich špecifikácií. V súčasnosti existuje iba 25 takýchto napájacích zdrojov, pre porovnanie 80+ Gold zdrojov je už vyše 350. Toto platí pre sieťové napätie 115V, u 230V sú účinnosti mierne vyššie (90%, 94%, 91%) a aj počet 80+ Platinum zdrojov je vyšší.
Jeden z prvých komerčne predávaných 80+ Platinum zdrojov sa nám dostal do rúk – SuperFlower GoldenKing 550W.
Priznám sa, že o Superfower som nepočul dovtedy, kým sa ukázali pred pár mesiacmi s prvým 80+ Platinum zdrojom. Jedná sa o čínskeho výrobcu so sídlom v Taiwane. Výrobou zdrojov a skriniek sa zaoberajú od roku 1991, pokiaľ viem, na našom trhu sa ich produkty zohnať nedajú. To však nie je až taký problém, keďže úplne totožný dizajn nájdeme aj pod inými značkami. Aj Golden King 550W má svoje dvojčatá, spomeňme napríklad Kingwin Lazer Platinum 550W. Dá sa predpokladať, že skôr, či neskôr nájdeme útroby tohto zdroja aj na našom trhu.
emPORiO
mmichalll
NoReturn
elementar
TomKocuR
BurnerTom
verzo
Jozko