Experimenty v najväčšom urýchľovači častíc na svete vyprodukujú enormné množstvo dát, len časť z nich sa archivuje.
Experimenty CERN-u vo veľkom hadrónovom urýchľovači na hranici Francúzska a Švajčiarska generujú obrovské množstvo dát, v priemere to je 1PB každú sekundu. Takéto objemy sa ale samozrejme neukladajú, fyzici využívajú rôzne filtre, ktoré im pomáhajú nájsť len tie dôležité údaje. Tieto sú následne preposielané sieťou zväčša do externých úložísk.
Aj po takejto redukcii však ostáva asi 25PB dát ročne, ktoré musia byť analyzované. Odhaduje sa, že na túto úlohu je nutných asi 100 000 najvýkonnejších súčasných procesorov, no dátové centrá CERN-u poskytujú "len" 20% takejto kapacity. Zvyšok prostriedkov je poskytovaných cez tzv. Grid (siete), ktorý vznikol v spolupráci s Európskou komisiou. Grid pozostáva z ďalších jedenástich dátových centier v USA, Kanade, Taliansku, Francúzsku a Veľkej Británii. Tieto centrá ďalej pristupujú k asi 130-tim dátovým úložiskám na rôznych miestach, ktoré zabezpečujú dostupnosť údajov.
Dáta prechádzajú filtrami v štyroch detektoroch Alice, Atlas, CMS a LHCb, ktoré posielajú do siete 320MB, 100MB, 220MB a 500MB údajov každú sekundu.
Posledným veľkým úspechom LHC je zachytenie a monitorovanie antihmoty po dobu až pätnástich minút, čo je veľký pokrok oproti doteraz dosahovaným zlomkom sekundy. Antihmota sa nemôže dotknúť žiadnej hmoty, pretože by anihilovala. Preto je izolovaná špeciálne tvarovaným magnetickým poľom vo vákuu. Jej detekcia je možná až po jej úniku z magnetickej nádoby analýzou radiácie, ktorú po sebe zanechá po reakcii s okolitou hmotou.
Zdroj: V3.co.uk
undertaker007
Ondro1
passco
Eddward
skype3x3
makroelektro
Ondro1
M1ch4l
passco
Ondro1
Frosty
Ondro1
Frosty
Ondro1
Frosty
passco
Ondro1
MartinNR
Frosty
TomKocuR
Ondro1
Warrax
passco
Frosty
Ondro1
Warrax
Ondro1
Warrax
Ondro1