Nové fotovoltaické polarizačné vrstvy by mohli získavať elektrickú energiu zo slnečného žiarenia aj vlastného podsvietenia displeja.
LCD displeje ako ich dnes poznáme pozostávajú z dvojice polarizačných vrstiev medzi ktorými sú umiestnené tekuté kryštály ovládané tranzistormi. Tieto fungujú ako ventily, prepúšťajúce iba určité množstvo svetla z podsvetľovacích trubíc či LED diód. Problémom spotreby elektrickej energie je, že samotné podsvietenie stojí za 80 až 90% celkovej energetickej náročnosti zariadení, pričom zvyčajne tri štvrtiny produkovaného svetla sú blokované polarizačnými vrstvami.
Výskumníci z UCLA Henry Samueli School of Engineering and Applied Science však prišli na spôsob, ako túto "vyhodenú" energiu zúžitkovať a premeniť na nabíjanie batérií zariadení. Vytvorili nový polarizátor, ktorý je kombinovaný s fotovoltaickým článkom, vďaka čomu plní funkciu jednak pre zobrazovanie obrazu na displeji, ale aj premieňa blokované svetlo na elektrický náboj. Okrem čerpania energie zo samotného podsvietenia dokáže takáto vrstva zúžitkovať aj slnečné svetlo prichádzajúce z okolia. Veľká plocha moderného smartfónu teda môže fungovať ako solárny panel a dobíjať batériu.
Polarizačné sklíčko, ktoré zároveň plní aj funkciu solárneho článku
Výskumníci predpokladajú, že polarizačná fotovoltiacká vrstva by dokázala zúžitkovať až 75% "blokovaných" fotónov a premeniť ich späť na elektrickú energiu. Dúfajú, že technológia by sa mohla dostať v nasledujúcich rokoch do bežných, komerčných zariadení na širšom trhu. Do budúcnosti sa plánuje zvýšenie účinnosti a spolupráca s výrobcami displejov.
Výskum bol podporený spoločnosťou Intel.
Zdroj: UCLA.edu
Nameless
dexterm
snap
Archon
landrower
passco
AmOK
Gudas
AmOK