USA PATRIOT Act núti americké firmy poskytovať tajným službám údaje aj o ľuďoch z Európy. Legislatíva EÚ to zakazuje.
USA PATRIOT Act (Uniting and Strengthening America by Providing Appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism Act of 2001) vznikol po teroristických útokoch z jedenásteho septembra 2001, pričom umožňuje spravodajským službám podstatne jednoduchší prístup k informáciám o ľuďoch. Ide napríklad o telefonické záznamy, finančné a medicínske údaje či elektronickú poštu a mnoho iného. Okrem toho prikazuje spoločnostiam založeným v Spojených štátoch poskytovať údaje o svojich klientoch a používateľoch služieb, ktorí nie sú priamo z tejto krajiny.
Britský zástupca spoločnosti Microsoft, Gordon Frazer, nedávno potvrdil, že softvérový gigant môže byť nútený vydať takéto informácie americkým spravodajským službám a to bez ohľadu na to, kde sú servery s nimi uložené. Znamená to, že aj naše súkromné dáta, ktoré im zveríme, môžu byť v prípade vyžiadania poskytnuté americkým tajným službám. A navyše, spoločnosti musia o tejto skutočnosti mlčať, aby nenarušili prebiehajúce vyšetrovanie. Ak by sa teda tak niekedy stalo, nikdy sa o tom nedozvieme.
Nejde však len o problém ktorý sa môže vyskytnúť. Podľa nemeckého Wirtschafts Woche, hovorca spoločnosti Google potvrdil, že firma už takto niekedy splnila požiadavky amerických spravodajských služieb na dáta z dátových centier v Európe. Keď si vyžiadali informácie raz a dostali ich, môžu to zopakovať kedykoľvek.
Kauza zrejme bude čoskoro prešetrovaná Európskou komisiou, niektorí členovia europarlamentu už údajne na tieto správy začínajú reagovať a zaujímať sa o ne intenzívne. Európska legislatíva totiž prikazuje spoločnostiam chrániť údaje o používateľoch, čo tie pochádzajúce z USA kvôli Patriot Act-u samozrejme nemôžu splniť.
Za možných "previnilcov" sa dajú označiť spoločnosti ako Microsoft, Google či Amazon, poskytujúce v EÚ cloud a iné služby.
Zdroj: Softpedia
skype3x3
Michal Bajánek
Gudas
stanomx
Archon
passco
AmOK
passco
_D4NW3R_