Objav fosílií v 3,4 miliardy rokov starých horninách naznačuje, že život môže existovať aj bez kyslíka, a teda aj na iných planétach.
Tím vedcov objavil fosílie mikroorganizmov medzi zrnami piesku v jednej z najstarších známych oblastí na svete, v odľahlej austrálskej krajine Strelley Pool. Horniny na pobreží sa považujú za jedny z najstarších objavených, ich vznik siaha až 3,4 miliardy rokov dozadu. Zem v tom čase bola výrazne odlišná od toho, ako ju poznáme dnes.
Objav skamenelín mikroorganizmov žijúcich v takomto prostredí je významnou udalosťou, nakoľko poukazuje na možnosť existencie života aj bez prítomnosti kyslíka. Na Zemi v tom čase nebol kyslík, keďže neboli ani zelené rastliny alebo riasy, ktoré by ho produkovali fotosyntézou. Teplota oceánov vtedy dosahovala 50°C až 60°C, neustávali vulkanické erupcie a dopady meteoritov.
Martin Brasier z Oxfordskej univerzity, ktorí sa podieľal na výskume hovorí: ,,Mohli by takéto veci existovať na Marse? Je to možné. Tieto dôkazy sú určite povzbudzujúce a absencia kyslíka na Marse nie je problémom."
V decembri minulého roka oznámila americká vesmírna agentúra Nasa objav nového druhu života na Zemi, ktorý sa výrazne odlišuje od všetkého, čo sme dovtedy poznali. Baktéria v jazere Mono Lake žije a rozmnožuje sa vďaka toxickej látke arzénu, ktorá je pre všetok iný život jedovatá. Spolu s týmto novým objavom je to ďalší dôkaz toho, že život môže existovať aj v iných podmienkach ako sú na Zemi, a teda aj na iných planétach.
Zdroj: Reuters
Frosty
PROMETHEUS
Frosty
lil_b
passco
Frosty
mano8