Ďalší konkurent pre americké GPS dostáva reálne obrysy.
GPS je síce najznámejším pozičným systémom, no nie jediným. Svoj vlastný stavia Európa (Galileo) aj Rusko (Glonass). Ruský systém sa nedávno po dlhých rokoch dočkal finalizácie, podpora preň sa objavila aj v najnovšom smartfóne od Apple - iPhone 4S. Nečudo, vláda našich slovanských bratov sa rozhodla uvaliť zvýšené clo na zariadenia bez podpory pre národný navigačný systém, zvažovaný bol dokonca aj úplný zákaz takýchto zariadení.
K týmto dvom alternatívam sa teraz pridáva aj ďalšia veľmoc so svojim vlastným systémom - Čína. Beidou počíta svoje narodeniny od roku 2000, kedy boli na obežnú dráhu vynesené prvé dva testovacie satelity. Dnes ich je vo vesmíre už desiatka, pričom na budúci rok je v pláne vystreliť ďalších šesť. Vtedy by mala byť pokrytá veľká časť Ázie a Tichomoria, globálne pokrytie by sa malo dosiahnuť v roku 2020.
Celkovo asi 35 satelitov bude slúžiť okrem určovania polohy napríklad aj pre telekomunikačné účely a sledovanie počasia. Čína vďaka tomuto kroku zníži svoju závislosť na americkom systéme GPS.
Okrem navigačných satelitov má najľudnatejšia krajina sveta vysoké ambície aj v iných oblastiach kozmonautiky - začala už na obežnej dráhe stavať svoju vesmírnu stanicu Nebeský palác, v budúcnosti sa plánuje aj vyslanie ľudskej posádky na Mesiac.
Interface Control Document popisujúci protokol navigačného systému je dostupný na stiahnutie on-lie.
Zdroj: Reuters
Add new comment