EN

Medený chladič na grafické karty GeForce4 od Thermaltake - G4 VGA

Posledná rada grafických kariet od Nvidie GeForce4 Titanium priniesla zo sebou aj zmenu dizajnu chladiča na GPU. Chladič je po stránke dizajnu vyrobený tak, aby chladil nielen jadro (GPU), ale zároveň aj pamäte. Pamäte použité na radách GF4 Ti 4400 a 4600 sú v prevedení BGA, ktoré až tak nehrejú a preto nepotrebujú pasívne chladenie. Niektorí užívatelia sa však neuspokoja s klasickým chladičom / frekvenciou a preto aj pre nich Thermaltake vydal balenie v ktorom sa nájde nielen medený chladič, ale aj pasívne heatsinky pamätí. Pozrime sa teda, ako produkt vyzerá.

 

Od známeho výrobcu Thermaltake sa dalo čakať, že "vyjde von" s takýmto chladičom. TT je známy hlavne svojimi "orbami", ale pozrime sa na medený chladič a jeho balenie:

V balíku sa nachádza samotný medený chladič, 4 ks. hliníkových heatsinkov na pamäte, redukcia napájania, teplovodivá biela pasta a obojstranne - lepiace lepky (na heatsinky).

Špecifikácia
Rozmery vetráku 50x50x10 mm
Voltáž 12VDC
Otáčky vetráku 5500±10% ot./min.
Tlak vzduchu 3.3mmH2O
Max. prietok vzduchu 10.6CFM
Hluk 29dB(A)
Výdrž 50,000 hodín
Materiál - Meď
Váha 123g
Heatsinky sú z hliníka

Z prvého pohľadu sa zdá, že chladič má rovnaký dizajn, ako štandardný - referenčný od Nvidie. Až na pár rozdielov je to pravda. Chladič od TT má trošku väčšie rozmery, ako klasický, je vyrobený z medi. Ďalším rozdielom sú rozmery vetráku a jeho výkon. Kým vetrák od Nvidie sa točí na 4800 ot./min., vetrák od TT má výkon 5500 ot./min. Pôvodný dizajn sa zachoval aj vďaka systému chladenia pamätí - chladič zároveň chladí jadro a vzduch, ktorý vychádza z bokov ochladzuje pamäte.

Chladič má klasické 3 pinové napájanie, ale keďže je vetrák výkonnejší, bude lepšie ho napojiť cez redukciu.

 

V balení nájdete 1 pár hrubých heatsinkov pamätí a 1 pár tenkých. Z obrázku je vidno, že hrubšie majú na spodnej ploche v strede medzeru a tak plôšky presne sadnú na pamäte. Tenké heatsinky sú klasické a prichytia sa na pamäte, ktoré si situované na prednej strane grafickej karty.

Zabudol som ešte na jednu podstatnú vec a to je uchytenie chladiča. Chladič sa prichytí pomocou klasických umelých dišt. stĺpikov, pričom je rozmer klasický, ako pri referenčnej grafickej karte a preto by mal chladič "sadnúť" na všetky GF4 Ti 4400 a 4600 od rôznych výrobcov.

Prvým krokom k inštalácii je však odinštalácia toho pôvodného a to, ako ľahko pôjde dole ten pôvodný záleží od výrobcu vašej GF4. Niektorí výrobcovia používajú klasickú bielu pastu a tam ide chladič bez problémov dole, iní výrobcovia však používajú akúsi lepiacu a teplovodivú zmes. Tento prípad je horší a chladič dáte dole buď poriadnym schladením grafickej karty, alebo lepšie poriadnym zaťažením (1h hrania nejakej náročnej hry).

Po odstránení to už ide samo. Stačí vyčistiť plochu GPU od predchádzajúcej pasty a naniesť novú. Potom prichytiť medený chladič, prichytiť hrubé heatsinky na zadnú stranu (na pamäte) a tenké na prednú stranu.

 

Test

Testovacia zostava:

Grafická karta Visiontek Xtasy Ti4600
Case Lian-Li PC65U
Thermaltake Hardcano 2 

Zaťaženie karty :

5 x Quake 3 Timedemá a 4 x benchmark 3D Mark 2001 - všetko za sebou.

Prvým testom bolo zmeranie teplôt GPU pri normále a potom pri zaťažení. Porovnával sa výkon klasického chladiča a chladiča od TT. V prvom riadku v grafe máte teda výsledok spomínaného klasického chladiča a v druhom chladiča od TT.

Rozdiel teplôt pri normále nečinil ani 1 C, rozhodujúci je však výkon pri zaťažení :

Tu je už rozdiel viac, ako citeľný. Teplota s klasickým chladičom činí skoro 57 C, pričom s chladičom od TT je teplota nižšia o 7 C. To je pekný rozdiel. Pozrime sa aj na teplotu pamätí.

V prvom riadku máte teplotu s heatsinkami a v druhom bez nich.

Vidno, že heatsinky pri normále urobili rozdiel v teplote o viac ako 1C. Pri zaťažení 

je rozdiel oveľa viditeľnejší - 3C. To sa však merala teplota pamätí na zadnej strane, pretože na strane prednej sú pamäte s heatsinkom chladené ešte chladičom resp. vzduchom, ktorý prúdi z boku chladiča. Teplota pamätí na prednej strane bola o 2 nižšia, ako teplota pamätí zadných.

Pretaktovanie

Lepšie chladenie, by malo priniesť lepšiu pretaktovateľnosť. Pozrime sa, ako to dopadlo:

V prvom riadku máte výsledky s klasickým chladičom a v druhom s chladičom od TT. Modrý pruh znázorňuje frekvenciu pamätí a zelený frekvenciu jadra. Rozdiel nie je veľký - približný nárast frekvencie o 8 MHz na pamäte aj jadro - niekto by určite čakal niečo viac.

 

Záver

Medený chladič od TT teda priniesol iba mierny nárast frekvencie, ale na druhú stranu pekné ochladenie, ktoré je potrebné pre celkovú - nižšiu teplotu vo vnútri Case. Je už na samotnom užívateľovi, či sa mu oplatí pre mierny nárast frekvencie investovať do lepšieho chladiča.

Na Slovensku za zatiaľ daný chladič nepredáva, teda neviem napísať ani cenu, za ktorú by sa približne u nás predával. Tipujem však okolo tých 1500 Sk.

Zdroj: www.viperlair.com

Pridať nový komentár
TOPlist